Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Gizli Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

21.07.2021
5.837
Gizli Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığının başlangıç aşaması gizli şeker, diyabet öncesi durum olarak bilinmektedir. Gizli şeker rahatsızlığı olan fertlerin bu rahatsızlığın ilerleyip şeker hastalığına dönüşmemesi için daha sağlıklı beslenmeye dikkat etmeleri, bolca egzersiz yapmaları ve kilogram vermeleri gerekiyor.

 

Gizli Şeker Hastalığının 10 Belirtisi

Aşırı susama ve sık idrara çıkma: Gün içinde 4-6 kereden daha fazla idrara çıkıyor olmak ve devamlı su içiyor olmanıza rağmen yine de kendinizi susuz hissediyor olmanız normal vücut dalgalanmalarından veya çeşitli dış nedenlerden ötürü olsa da tüm diyabet tiplerinde görülen belirtilerdir. Yüksek oranda kan şekerine sahip olmak sık idrara çıkmanıza neden olmaktadır. Bu belirtiler tip1, tip2 ve prediyabet de görülmektedir.

Açıklanamayan kilogram kayıpları: Sürekli idrara çıkıyor olmak ve fazla orandaki glikozu dışarı atıyor olmakla birlikte kalorinizi de yakıyorsunuz. Bu kilogram kayıplarına sebep olur. Tip1 de yaygın şekilde görülen bir belirtidir.

İyileşmeyen maya, deri enfeksiyonları ve morluklar: Yüksek kan şekeri cildin kendini iyileştirme süresini yavaşlatmakta ve enfeksiyonlara karşı bireyi daha duyarlı hale getirmektedir. Bu belirti tip1 ve tip2 de görülmektedir.

Ağız kuruluğu ve susuzluk: Yüksek kan şekeriyle ilişkili bir durumdur. Yüksek kan şekerine sahip olmak devamlı idrara çıkmanıza neden olacak buda devamlı susuzluk çekmenize sebep olacaktır.Tip1 ve tip2 de görülmektedir.

 

Yemek yedikten sonra iştah çoğalması: Yemek yediğiniz halde aç hissediyor olmak diyabet göstergesi olabilmektedir. Tip1 ve tip ikide görülebilir. Aynı zamanda prediyabet uyarısı da olabilmektedir.

Kusma, mide bulantısı ve göbek ağrsı: Ağrı görülmesi vegus siniri ile ilişkilendirilir ve sinir hasarı tedavi edilmezse şeker hastalarında yaygın olarak görülmektedir. Tip1 ve tip2 de görülebilir ancak tip1 de daha yaygın olarak görülmektedir.

 

Ciddi yorgunluk: Uzmanlar gerçek sebebini hala araştırıyor olsalar da bunun belirgin bir belirtisi olduğu görüşündedirler.

İlgilini çekebilir Göz Sağlığını Artıran Net Görmeyi Sağlayan Yöntemler
Titreme hissi: Kan şekeri düştüğü zaman titremeler görülebilmektedir. Bunu nedeni ani artış ve düşüşler olabilir.

Karıncalanma: Ellerde, ayaklarda, bacak ve kollarda sebepsiz görülen karıncalanmalar diyabetik nöropati belirtisi olabilmektedir. Fakat bu durumdan habersizseniz ve kan şekeriniz yüksekse bu ilk semptomlardan biri olabilir. Bu belirti tip1 ve tip2 yi etkilemektedir.

Bulanık Görme: Pek çoğunun gözden kaçırdığı bir erken belirtidir. Bu tedavi edilmezse bulanık görme diyabetik retinopatiye dönüşmekte ve ilerledikçe körlüğe neden olmaktadır.

Açlık kan şekeriniz eğer 100 ile 126 mg/dl arasındaysa gizli şekeriniz bulunur. Fakat bazen normal (100 mg/dl’nin altında) olduğu halde Şeker Yükleme Testi yani OGTT Testi sırasında 2. Saat kan şekerinin 140-200 mg/dl arasında çıkmış olması yine gizli şeker belirtisidir. Yeni yapılan bulgular OGTT sırasında (Şeker Yükleme Testi) 1. Saat kan şekerinin 156 mg/dl’den yüksek olmasının, gizli şeker olarak kabul edilmesi gerektiğini düşüncesindedirler.Gizli Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.