Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Cilt Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

21.07.2021
1.171
Cilt Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Cildimiz bütün enfeksiyonlara, çeşitli fiziksel darbeler, yıpranmalar ve tahrişlere maruz ilk savunma hattıdır. Tahriş edici sebepler arasında belki de ilk başı çeken güneş ışınları olacaktır. Bu güneş ışınlarına maruz kalmak cildimizi olumsuz etkiler ve dikkat etmemiz gerekiyor.

 

Cildimiz melanomun en ölümcül olduğu bazı kanser türlerinden etkilenebilmektedir. Cilt kanserlerini görebiliyor olmak en büyük artımızdır. %92 gibi bir oranla melanomlu fertlerin erken teşhis edilebiliyor olması bu kişilerin yaşamlarını uzatmaktadır.

Kanserli Ben Belirtilerini Nasıl Ayırt Edebiliriz ?

1-ABCDE Belirtileri: Pek çoğumuz ben ve çil lekelerine sahibizdir. Fakat kanserli benleri ayırt edebilmemiz için ABCDE olarak belirtiğimiz bu İngilizce sözcüklerin baş harflerinden oluşan belirtileri biliyor olmak önemlidir.

Asymmetry(Asimetri): Normal ben şekilleri genelde oval veya yuvarlaktır. Amip benzeri asimetri benler kanserli olabileceğini göstermektedir.

Border(Kenar): Normal benlerde nerdeyse hepsinin sınırları pürüzsüz görünür. Fakat kenarı pürüzlü görünen bir ben tehlike arz edebilir.

 

Color(Renk): Normal olan cilt lekeleri tek renktir ve bu sorun olmadığını gösterir. Birden fazla renge sahip olan ben (kahverengi, siyah, kırmızı gibi) bu bir sorunun işaretidir.

Diameter(Çap): Vücudunuzda görünen herhangi bir benin boyutu kurşun kalem silgisinin boyutunu geçmemelidir. 6 mm. Den büyük benler risk göstergesi olabilmektedir.

 

Elevation(E1-Yükseklik): Kanser genel itibari ile büyür ve renk değiştirmeye başlar. Bu nedenden ötürü benlerde görülen herhangi bir büyüme sıkıntı oluşturabilir.

2-Vücutta Bulunan Diğer Benlerden Farklı Görünen Benler: Uzman dermatologlar vücutta bulunan herhangi bir bende görülen büyümenin, herhangi bir lekenin veya lezyonun önemsenip incelenmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

3- Kalıcı Açık Yaralar: Vücutta oluşan herhangi bir yaranın kapanmaması ya da kapandıktan sonra tekrar açılması skuamöz hücreli karsinom gibi melanom dışı cilt kanserinin bir belirtisi olabilmektedir. Dikkat edilmesi gerekiyor.

İlgilini çekebilir Elmalı Karanfilli Ihlamur Çayı Detoksu Yararları Nelerdir?

4-Sürekli Kaşınan Bir Cilt: Sürekli kaşınan cilt rahatsızlık verici olduğu ve can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Bunun tedavi edilmesine karşı olan bireyler cilt kanseri olabilmektedir. Vücudunuzda gördüğünüz kızarıklık veya cildinizin devamlı kaşınmasına bir çare bulamadıysanız ve geçmiyorsa dermatoloğa görünmeniz faydalı olacaktır.

5-Kalıcı Nodüller: Siğil benzeri ve tedaviye karşı direnç gösteren şişlikler ya da benler kanserli olabilmektedir.

6-Pembe Benekler: Kaşıntı lekelerinde olduğu gibi vücudunuzda görülen pembe lekeler kanserli değildir ancak kenarları yükselmiş olan pembe lekelere dikkat edilmesi gerekir ve kanser belirtisi olabilmektedir.

7-Sebepsiz Oluşan Yara İzleri: Vücudunuzda görülen herhangi bir kesilme sonrası yara iyileşmekte ve daha sonra izi kalabilmektedir. Fakat hiç bir nedeni olmadan vücudunuzda oluşan yara izine benzer bir cilt gerilmesi, bazal hücreli karsinomun büyümesinden ötürü olabilmektedir.

Vücudunuzda sebepsiz oluşan hızlı değişimler fark ederseniz eğer profesyonel bir dermatoloğa görünmeniz faydalı olacaktır.Cilt Kanserinin Belirtileri Nelerdir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.