Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kırkklilit Otu Nedir ve Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir ?

20.07.2021
4.396
Kırkklilit Otu Nedir ve Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir ?

Kırkkilit otu genelde bir ot olarak nitelendirilir. Kırkkilit otunun kullanımı tarih öncesi zamanlara kadar dayanmaktadır. Kırkkilit otunun belgelenmiş kullanımları antik roma ve yunan tıbbına kadar uzanmaktadır. Peki, geçmişten beri kullanılacak olan kırk kilit otu nedir, kırk kilit otunun yararları nelerdir, kırk kilit otu nasıl içilir, kırk kilit otu zayıflatır mı gibi pek çok sorunun cevabını haberimizin detaylarından öğrenebileceksiniz. İşte kırkklilit otu nedir ve kırkkilit otunun yararları nelerdir sorusunun cevapları:
Kırkkilit otu geçmiş zamanlardan bu yana çeşitli hastalıklara şifa sağlaması amacı ile kullanılacak olan bir ot türüdür. Kırkkilit otunun sağlık açısından pek çok yararları bulunur. Prof dr İbrahim saraçoğlunun önerdiği kırk kilit otunun ne olduğunu ve kırkkilit orunun yararlarını sizler için araştırıp bir araya getirdik. Kırkkilit otunu Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyesi üzerine herkes merak etmeye başladı ve insanların kafasında, kırkkilit otu ile ilgili bir takım sorular belirdi. Peki, nedir bu sorular diyorsanız hemen açıklayalım.

 

Kırkkilit otunun yararları nelerdir?

Kırkkilit otu nedir?
Kırk kilit otu yol kenarlarında, genelde sulak yerlerde yetişebilen bir ot türüdür. Kırkkilit otu ülkemizin pek çok yerinde yetişmektedir. Küçük sivri uçları ve yapraklara sahip olan kırkkilit otu görüntü itibariyle biberiye bitkisine benzemektedir. Dünya üstünde pek çok çeşidi olan kırkkilit otunun en az 7 türü olduğu söylenmektedir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyesi ile gündeme gelen kırkkilit otunun sağlık açısından çeşitli yararları bulunur.

Kırkkilit otunun yararları nelerdir?

İbrahim saraçoğlunun adından sıkça söz ettiği kırkkilit otunun sağlık açısından pek çok yararı bulunur. Kırkkilit otunun yararlarını merak ediyorsanız sizler için araştırıp bir araya getirmiş olduğumuz bilgilere göz atabilirsiniz. İşte kırkkilit otunun yararları:

1- Sağlıklı Kemikler için kırkkilit otu:

Kırkkilit otu yüksek bir silikon içeriğine (kemik sağlığı için gerekli bir mineral) sahiptir ve bu sebeple kemiklerin, saçların ve tırnakların güçlendirilmesine yardımcı olmak için kullanılmıştır. Osteoporoz için muhtemel bir tedavi seçeneği olarak bile önerilmiştir. Çalışmalar, kırkkilit otu kemik hücrelerinin üretimini direk olarak artırdığını ve artan kemik dokusu oluşumuna yol açtığını göstermiştir.

2- Bağışıklığı hızlı bir biçimde güçlendirmek için kırkkilit otu:

Ek olarak, kırkkilit otu bitkisindeki yüksek silika içeriği, aşırı kanama riskini azaltmaya yardımcı olur ve daha sağlıklı kan hücrelerinin inşasına katkıda bulunmaktadır. Araştırmalar, kırk kilit otunun, tüm bağışıklık sistemini iyileştiren fagositlerin sayısını, mikroorganizmaları ve diğer yabancı maddeleri yok eden beyaz kan hücrelerinin sayısını artırdığını göstermiştir. Ayrıca, kırkkilit otu toksik kalıpların büyümesini önleyebilir.

3- Eklem ağrılarını yok eden kırkkilit otu:

Kırkkilit otu tıpkı kemiklerde olduğu gibi zengin slika içeriği sayesinde eklem ağrılarının da kısa süre içerisinde azalmasına yardımcı olmaktadır. Osteoporaza bağlı eklem ağrılarının azaltılmasında kırkkilit otu önemli bir yer tutmaktadır.

Ayırca kırkkilit otunun iyi geldiği hastalıkları şu biçimde sıralayabiliriz:

4- Böbrek ve mesane taşları tedavisinde
5- Boğaz ağrısı tedavisinde
6- Kilo vermek için
7- Saç dökülmesi ve güçlendirilmesi tedavisinde
8- Tırnak güçlendirilmesi tedavisinde
9- Gut hastalığı tedavisinde
10- Ağır adet zamanlarında
11- vücudun sıvı tutma durumunda ve ödem atma tedavisinde
12- İdrar yolu enfeksiyonları tedavisinde
13- İdrar kaçırma tedavisinde
14- Açık yaraların çabuk iyileşmesi tedavisinde
15- Eklem çatlamaları tedavisi
16- Kemik romatizmaları tedavisi
17- Dölyatağında meydana gelen poliplerin tedavisinde
18- Genital bölge iltihaplarında
19- Böbrek taşı tedavisinde
20- Kepekli saç derisi şikayetleri tedavisinde kırkkilitotu kullanmak mümkündür.

Kırkkilit otu çayı nasıl demlenir?

Kırkkilit otu yaprakları kullanılarak çayı yapılmaktadır. Kırkkilit otunun çayının nasıl demlendiği sorusunun cevabını Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu açıklamıştır. İşte Prof. Dr.İbrahim Saraçoğlu’na göre kırkkilit otu çayı nasıl demlenir sorusunun cevabı:

Malzemeler

2 tutam kırkkilit otu
1 bardak su

Kırkkilit otu çayı nasıl demlenir?

Kırkkilit otu bir bardak klorsuz suyla kaynatılır. Daha sonra 5 dk demlenmesi beklenir. Ilınınca aç karnına 2 bardak öğünlerden önce soğutulmadan içilir.

Prof dr saraçoğlunun önerdiği bel fıtığına kırkkilit otu:

Malzemeler

2 tutam kırkkilit bitkisi
1 bardak su

Nasıl hazırlanır?

Kırkkilit otunu bir bardak suyun içerisinde 5 dk boyunca kaynatın. Ilıdıktan sonra bu karışımı 1 yoğurt kâsesine boşaltın. Normal sıcaklıkta olan bir odada yatağın üzerine uzanın. Masajı yapacak kişinin 5 parmağını kırkkilit suyuna batırarak ense kökünden kuyruk sokuma kadar 15 20 defa karışıma 5 parmağını batırarak uygulamalıdır. Karışımı sürdükten 1 sonra bu bölgeye aynı şekilde ardıç yağı ile masaj yapılmalıdır. 3. Gün ise kırkkilit karışımı ile aynı masaj uygulanmalıdır. 4. Gün ardıç yağı uygulanmalıdır. 1 ay boyunca uygulanmakta olan bu karışım ağrıları ve bel fıtığı şikâyetinin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.

Kırkkilit otu zayıflatır mı?

Kırkkilit otunun ödem atıcı ve idrar söktürücü özelliği olması sebebiyle zayıflatıcı etkisi de bulunur. Kırkkilit otu çayı demlenerek hergün 2 defa yemeklerden önce içilirse kilogram vermenize ve ödem atmanıza yardımcı olmaktadır.Kırkklilit Otu Nedir ve Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir ? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.