Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bir Bardak Sirkenin İçerisine Kimyonu Atın ve Mucizeye Tanık Olun!

20.07.2021
2.359
Bir Bardak Sirkenin İçerisine Kimyonu Atın ve Mucizeye Tanık Olun!

Bilimsel adı cuminum cyminum olan kimyon, Asya ve Orta Doğu mutfakları ilk sırada olmak üzere dünya mutfaklarında en sık kullanılacak olan baharatlardan birisidir. Bazı mineraller açısından da çok zengin olan kimyonun yararları…
Kimyonun içerdiği zengin besinler saç sağlığını koruma noktasında da ciddi katkıda bulunmaktadırlar. Bu besimler saçların daha sağlıklı bir biçimde büyümesi için hayati önem taşırlar. 100 den fazla besin ve mineral içeren kimyon saç sağlığına inanılmaz katkıda bulunabilir.

 

Kimyon tohumu inflamatuar süreçleri ve astıma sebep olan diğer mediatörleri azaltan thymoquinone içerir ve bu da kimyonun bir bronkodilatatör olarak hareket etmesini sağlar. Bu özelliğinden dolayı astım ataklarının daha hasarsız ve hızlı geçmesine yardım edebilir.

Kimyon düşük kan şekeri seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur ve bu özelliği sayesinde özellikle diyabet hastaları için çok büyük bir nimet durumundadır.

Kimyon doğal bir demir deposudur ve bu özelliği sayesinde özellikle anemi hastalarına yardımcı olur. Bu demir içeriği, hastadaki kansızlığı tedavi etmeye yardımcı olan hemoglobin içeriği bakımından zengin kan yapar ve hemde vücudun hücrelere oksijen taşıyıcı görevini üstlenir.

Yabancı maddeler ve serbest radikallere karşı etkili antioksdian içerdiği için bağışıklık sisteminin hastalıklarla mücadele etmesine yardım edebilir.

Kimyon kadın sağlığı içinde önemli katkıda bulunmaktadır. Tüm yaşa gruplarında bayanların daha sağlıklı adet döngüsü için güvenle kullanacakları bir şifa kaynağıdır.

Kimyonun içerdiği antioksdian kompleksi genel anlamda serbest radikallerin varlığına son vererek aknser vakalarına yakalanma riskini azaltırken özellikle kimyon otu kolon ve meme kanserlerine yakalanma riskini azaltabilir. Bazı sağlık uzmanları kolon ve meme kanseri tedavisinde kimyon oyunu öneri etmektedirler.

Kimyon soğuk algınlıklarına iyi gelir, boğaz iltihabı, öksürme ve solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılırç Metabolizmayı güçlendiri ve hareketlendirir. Sindirim sistemine faydaldır. Sindirims istemi organalarının tümü için hayati önem teşkil eden besinleri sağlar.——– Sponsorlu ——–

Cilde en çok zarar veren iki unsu serbest radikaller ve toksitlerdir. Kimyonun içerdiği mineral ve bileşenler bu iki unsurun ortadan kalkamsını sağlar ve cilde verdikleri zararları azaltabilirler

Cilte meydana gelen sivilce, dökülme ve benzeri problemlerin giderilmesini sağlayabilir. Kimyonun içerdiği maddeler toksinlerin boşaltım yolu ile kolay bir biçimde vücudun dışına atılmasını sağlar.

Kimyon suyuyla banyo yapıldığında cilt ve deride meydana gelen kaşıntı ve döküntü gibi problemlerın çözümüne yardım edebilir. Kimyon suyunu içerek tüketmek avuç ve ayak tabanlarında yanma hissini ortadan kaldırabilir.

Sindirim sistemi için faydaldır. Sindirimi kolaylaştıran enzimlerin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Böbreklerin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Gaz, kusma, ishal, mide bulantısı,mide ağrısı gibi problemler için anlık sonuçlar sunar.

Basur veya hemoroid tedavisinde kimyon kullanımı yardım edebilir. İçeriğindeki diyet posası, gaz giderici, antifungal ve antimikrobiyel özellikler sayesinde laksatif etki yaratır. Kimyonda bulunan kumin aldehit ve pirazin adlı uçucu yağlar bu süreçte etkin rol oynar

A ve C vitamini açısından çok zengindir. Bu özelliğinden dolayı kimyon bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kimyonun stres azaltıcı etkisi bulunur. Ayrıca sindirim sistemi rahatsızlıklarının, uykusuzluğun önemli nedenlerinden biri olduğu bilinmektedir.

Soğuk algınlığı bağışıklık sisteminin güçsüzleştiği durumlarda görülen viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Kimyonun içinde bulunan esansiyel yağlar viral enfeksiyonlarla savaşarak soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

Kimyonda bulunan bir diğer bileşik olan timol ise asit, safra ve enzim salgısını tetikleyerek mide ve bağırsaklarda sindirimi rahatlatır. Gaz oluşumumu önler ve karın ağrılarına karşı etkilidir.

Özellikle kolon, mide, karaciğer ve göğüs kanserlerine karşı koruma sağlamış olduğu düşünülmektedir.

Tüm bu yararlarının beraberinde kimyon nerdeyse kalorisiz bir besindir. 1 yemek kaşığı kimyon yalnızca 20 kaloridir.

Kimyon Kürünün Ölçüleri
Kimyon Kürü: 1 Su Bardağı Su , 2 Yemek Kaşığı Sirke ve 1 Çay Kaşığı Kimyondan oluşmaktadır.Bir Bardak Sirkenin İçerisine Kimyonu Atın ve Mucizeye Tanık Olun! 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.