Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kahve Telvesinin Farklı Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

19.07.2021
1.192
Kahve Telvesinin Farklı Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Pek çoğumuz türk kahvesini severek içiyoruz. Hatta güne kahveyle başlamadan kendimize gelemiyoruz belki de. Peki ya kahve telvesi ? Türk kahvesini bu kadar severek tükenirken, kahve tüketmenin daha sağlıklı yanları bulunurken telvesinin bir faydası olmaz mı? Bu yazımızda kahve telvesinin bazı kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

 

Kahve Telvesinin Yararları:

Güzellik İçin: Kahve telvesini yüzünüze, bacaklarınıza, göbek ve ellerinize rahatlıkla sürebilirsiniz. Peeling özelliği sayesinde kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Siyah noktaların giderilmesini sağlar. Kahve telvesine ılık suyla karıştırıp temizlemiş olduğunuz yüzünüze masaj yaparak, hafifçe sürüp uygulayabilirsiniz. 10 dakika bekledikten sonrada yıkayabilirsiniz.

Göz Altlarına Kahve Telvesi Sürmek: Göz altlarında bir çok nedenden ötürü koyu halkalar oluşabilmektedir. Bu morluklar gözlerin soluk ve yorgun görünmesine neden olabilir. Kahve telvesi uyguladığınızda kan akışını hızlandıracak ve göz altlarındaki kan damarlarının küçülmesine yardım edecektir. Cildin sıkılaşmasına, oluşan göz altı torbalarının daha az sarkık görünmesine yardım edecektir.

1 tatlı kaşığı kahve telvesine 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağını ekleyip karıştırın ve göz altlarınıza sürün.2 dakika boyunca bekleyin ve soğuk suyla yıkayın.2 dilim salatalık dilimleyerek gözünüzün üzerine koyun ve 5 dakika boyunca bekleyin. Bu sayede gözleriniz rahatlayacak, oluşan şişlikler giderilecektir.

Dibi Tutmuş Tencereler İçin Kahve Telvesi: Dibi tutmuş tencereleri yıkamak için süngerin üzerine kahve telvesini sürerek ovalayın.

Tıkanmış Lavabolar, Giderler İçin Kahve Telvesi: Kaynattığınız suyun içerisine kahve telvesi ve karbonat ekleyin ve dökün. Kimyasallar kadar olmasa da işe yarayabilecek bir yoldur.

Buzdolabı Kokuları İçin Kahve Telvesi: Kahve telvesini bir gazeteye dökün ve etrafa yayın. Sıcakta kurutun. Daha sonra bir kaseye kurumuş kahve telvesini alarak buzdolabına koyun. Oluşmuş olan kokuyu karbonattan daha güzel emmektedir.

 

Bitkiler İçin Gübre: Asitli toprak seven bazı bitkiler( sardunya, açelya gibi) kahve telvesini de sevmektedir. Kahve telvesi toprağın beslenmesine yardımcı olurken hemde bitkilerin, sinekler, böcekler ve kargalara karşıda korunmasını sağlıyor.

İlgilini çekebilir Saracoglu hurma suyu kürünün yararları nelerdir?
Soğan ve Sarımsak Kokusunu Gidermek İçin Kahve Telvesi: Soğan ve sarımsak soyduktan sonra ellerimizde oluşan kokuyu gidermek için, kahve telvesini ellerinize sürün. Güzelce ovaladıktan sonra yıkayın. Nemlendirici etkisi de bulunur.

Banyo Öncesi Vücut Peelingi Uygulama: Kahve telvesinin içerisine bir kaç damla nane, greyfurt, hindistan cevizi yağı, ekleyebilir, eğer selülit probleminiz var ise da rendelenmiş limon kabuğunu da ekleyip vücudunuza uygulamanız yararlı olacaktır.

Hobi Araç Gereci Yapımında Kahve Telvesi: Mum yapımı, sabun yapımı gibi hobilerle ilgiliyseniz kahve telvesini de kullanabilirsiniz.

Köpekleri Pirelerden Korumak İçin Kahve Telvesi: Köpeğinizi yıkadığınız şampuana kahve telvesini ekleyerek hem pirelerden kurtulmasına hem de tüylerinin parlak görünmesine yardım edecektir.

Sağlıkla kalın..Kahve Telvesinin Farklı Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.