Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Chia Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

19.07.2021
633
Chia Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çok kere adı duyduğumuz chia tohumu zayıflamak isteyenlerinde yardımına koşuyor ve etkili sonuçlar veriyor. Chia tohumu ödem atmak ve yağ yakımını hızlandırılmasında bir hayli etkilidir. Egzersiz yapıp,daha sağlıklı beslenen fertlerin bunlara ek olarak öz birde düzenli bir biçimde chia tohumunu tüketmeleri kısa zaman için kilogram vermeleri konusunda destek sağlayacaktır.

 

 

Zayıflamak için chia tohumu kullanılır evet ama bunu doğru tüketmek bir hayli önemlidir. Bazı yan etkilere sebep olmaması için düzenli bir biçimde ve yeterli oranlarda kullanmak bir hayli önem arz eder. Düzenli ve yeterli kullanılmadığı takdirde gerekli etkiyi göstermemesi yanında bazı yan etkilere ve rahatsızlıklara sebep olabilir. Doğru kullanım şeklini uzmanlardan öğrenebilirsiniz. Altını çizmemiz gerekli olan bir noktada da mide rahatsızlığı olan fertlerin chia tohumunu kullanmadan önce doktora müracat etmeleri gerektiğidir.

Chia tohumu lif bakımından bir hayli zengin bir kaynaktır.

İçeriğinde yüksek oranlarda protein barındırmaktadır.

Kişide enerji seviyesinin artmasına yardımcı olur.

Antioksidanlar içermektedir.

 

Leptin üretiminin artmasına yardımcı olur.

İltihabın azaltılmasına yardımcı olur.

 

Yağsız kas kütlesi oluşumunu sağlar.

Toksinleri atmaya yardımcı olur.

Uzun süre tokluk sağlar.

Günde en az 2-3 kaşık chia tohumu tüketmenizde bir sakınca yoktur. Hızlı kilogram vermek maksadıyla daha fazla oranlarda tüketmek zararlı olacaktır. Önemli bir nokta chia tohumunu tüketmeden önce doktora ya da diyetisyeninize muhakkak görüşün.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir ?

Chia Çekirdekli Smoothie:

1 adet muz,1 su bardağı yaban mersini,2 yemek kaşığı chia tohumu,1 çorba kaşığı yoğurt,1 su bardağı tam yağlı süt/ soya sütü.

Öncelikle muzu soyup karıştırıcıya atın. Daha sonra yaban mersini, yoğurt, tam yağlı süt/ soya sütü, ve chia tohumunu da ekleyip karışıtırın. Güzelce karıştıktan sonra bardağa koyup içebilirsiniz.

Chia Çekirdekli Puding:

1 su bardağı badem sütü/tam yağlı süt, 4 yemek kaşığı chia tohumu,2 yemek kaşığı organik bal,1/2 çay kaşığı vanilya,1/2 çay kaşığı küçük hindistan cevizi

İlgilini çekebilir Üzümün yararları nelerdir? Üzüm besin değeri nedir?
Chia tohumu hariç diğer tüm malzemeleri karıştırın. Daha sonra chia tohumunu da ekleyip karıştırın. Puding kıvamına gelene kadar 4 saat boyunca buzdolabında bekletin.

Chia, Meyve ve Yoğurt:

1 su bardağı yaban mersinli yoğurt,2 yemek kaşığı chia tohumu,1 adet dilimlenmiş erik,1 adet dilimlenmiş şeftali,1/2 dilimlenmiş portakal, nane yaprağı

Dilimlenmiş bütün meyveleri bir kaseye koyun. Yaban mersinini, yoğurdu ve chia tohumunu da ekleyin ve karıştırın. En son naneleri de üzerine koyup süsleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın..

Chia Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.