Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Karanfilin Mucize Bitki Olduğunu Gösteren 6 Faydası

16.07.2021
2.829
Karanfilin Mucize Bitki Olduğunu Gösteren 6 Faydası

Karanfilin nasıl bir mucize olduğunu bu yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda sizde çok iyi anlayacaksınız. Her zaman evimizde bulundurmamız gerekli olan bu küçük mucizeyi kimi zaman cebinizden bile eksik etmeyeceksiniz.
Karanfilin 6 Faydasını öğrenince, Cebinde karanfil gezdiren birilerini görürseniz şaşırmayın..!

 

Öncelikle doğru karanfilleri nasıl seçeceğinizden ve nasıl saklayacağınızdan bahsedelim.

Karanfiller Nasıl Seçilir?

Yıllardır baharat dükkanlarında ve aktarlarda karanfilleri görüyoruz. Genellikle bütün halinde satılan karanfiller toz halinde de bulunabilir. Ancak toz haline dönüşmüş olan karanfilin etkisi çabucak kaybolabilir. Bu %n gerekli oldu zaman evinizde kendiniz toz haline getirmelisiniz. Diğer yandan toz karanfilin içine bazen başka baharat tozları da karıştırılabiliyor.

Taze ve nitelikli karanfili seçmek istiyorsanız baş parmak ve işaret parmağınızın arasına karanfilin çiçek yani baş kısmını koyup sıkıştırdığınızda burnunuza tatlı bir karanfil kokusu gelmelidir. Doğru karanfili seçmenin diğer bir yolu karanfili suyun içine koymaktır.

Yukarıda kalırsa nitelikli bir karanfildir fakat aşağılara düşerse bayatlamış ve kalitesiz olduğunu anlayabilirsiniz. Bunlar nitelikli bir karanfili seçmeniz için size yardım edecektir.

Peki, doğru ve nitelikli bir karanfil buldunuz ve aldınız. Eve gittiğiniz zaman nasıl saklamalısınız?

Karanfil Nasıl Saklanmalıdır?

Karanfilleri saklamak için hava geçirmez bir cam ya da plastik kap kullanmalısınız. Serin, karanlık ve kuru bir yerde muhafaza etmelisiniz. Eğer ki öğüttüğünüz ya da toz olarak aldığınız bir karanfil ise buzdolabında saklamalısınız. Toz karanfili hızlı bir biçimde tüketmelisiniz.

Karanfilin Sağlığa Yararları

Karanfilin yalnızca baharat olarak aroma verme amacı ile kullanıldığını sanıyorsanız bu yazıda karanfilin yararlarını okuyunca inanamayacaksınız!

Karanfil genelde yemek pişirmede, aroma vermede ve diğer amaçlar için yemeklerde yaygın olarak kullanılacak olan bir baharat türüdür.

 

Farklı olarak sigaralara tat verme amacı ile da eklenmektedir. Karanfilin yağı, antiseptik özelliktedir ve tıbbi amaçlar için kullanılıyor. Karanfil bileşiminin %70-90’ı eugenol isimli bir bileşikten oluşmaktadır ve karanfilin kuvvetli, karakteristik aromasını ve kokusunu verir.

Baharat olarak mutfakta kullanmanın beraberinde alternatif tıpta hastalıkları, ağrıları tedavi etmek amacı ile pek çok alanda kullanılıyor.

1. Diş Ağrısını Azaltır

Karanfil, diş ağrısını azaltır. Tek yapmanız gerekli olan birkaç tane bütün karanfili ağzınıza atın ve tükürüğünüzle yumuşatana kadar ağzınızda gezdirin. Ağrıyan dişinizin üstünde yumuşayan karanfili gezdirmeye çalışın. Bir başka yöntem ise birkaç bütün karanfili tülbentin arasına yerleştirin.

Çekiçle ya da diğer bir ağırlıkla karanfilleri parçalayın daha sonra tülbenti ağrıyan dişinizin üzerine koyun. Tutabildiğiniz kadar ağzınızda bekletin. Unutmayın, diş ağrınız için ilk yapmanız gerekli olan bir diş hekimine göstermektir. Ancak ağrınızı geçiremediğiniz durumlarda karanfilden yardım almanız ağrınızı rahatlatacaktır.

2. Bulantı ve Kusmayı Geçirir

Bulantı ve kusma geçici süreli bir problem, yediklerinizden kaynaklı olabilir. Ancak mide ve bağırsak rahatsızlığınızın başlangıç belirtisi de olabilir.

Öncelikle devamlı tekrarlanan bir durumsa doktorunuza başvurmalısınız. Sindirim sisteminde yaşanan sorunların asıl nedeni genelde parazitlerdir. İlaçlar daima çözüm ve rahatlama sağlamayabilir.

Bulantı, sindirim sorunlarıniz için doğal yollarla tedavi olmayı istiyorsanız karanfil ve bal karışımı mucizevidir. Çok eskiden beri karanfil tozu ve bal karışımı bulantı için kullanılmıştır. Karanfil, anti-inflamatuar özelliğinin beraberinde doğal anestezik etkiye sahiptir.

Bu etki kusma sırasında mideden yukarıya olan hareketin tersine dönmesini sağlar. Doğal balın anti bakteriyel özelliği parazitlerle savaşmaya yardımcı olur.

Böylece mide de rahatlama sağlanır. Yapmanız gerekli olan birkaç adet karanfili döverek toz haline getirdikten sonra bir tutam alıp 1-2 çay kaşığı doğal bal ile karıştırmanızdır. Bulantınız olduğu zamanlarda bunu yutabilirsiniz.

3. Ağız Kokusunu Azaltır

Restaurantlarda ikram edilen karanfili biliyorsunuzdur. Sebebi, ağızdaki kötü kokuyu giderir. Kötü nefes, ağız kokusundan yakınıyorsanız karanfil size yardım edecektir. Taneleri ağzınızda çiğnemek zor geliyorsa yemeklerinize katarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz içeceklere, meyve sularınıza, shakelere ekleyebilirsiniz.

4. Sinüziti İyileştirir

Karanfil yağı, anti-inflamatuar ve anti-mikrobiktir özelliklere sahiptir. Alerjisi olan bireyler için semptomları azaltmaya yardım edebilir. Eğer evinizde aromaterapi difüzörü var ise 3-4 damla karanfil yağını difüzöre ekletin.

Azami 20 dk boyunca karanfil yağının kokusunu soluyun. Solunum yollarının açılmasına, solunumun artmasına ve tıkanıklığın açılmasına yardımcı olur. Solunum rahatsızlıklarının tedavisinde destek olabilir.

Eğer evinizde difüzör yoksa karanfil yağını göğsünüzün üzerine 1-2 damla damlatın ve göğsünüz, burnunuz, sinüsleriniz arasında parmaklarınızla masaj yapın. Hassas bir cilde sahipseniz Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak yoğunluğunu azaltabilirsiniz.

Bir başka yöntem ise bir büyük bardak ılık suyun içine 2-3 damla karanfil yağı ekleyin. Solunum sistemine yardımcı olmak, enfeksiyonları önlemek istiyorsanız gün içinde çay gibi bir kez içebilirsiniz.

 

Alerji ve sinüs gibi sorunlarin günlük hayatınızı etkilemesini engellemek istiyorsanız alerjinizi arttıran, mukus salınımını arttıran ve inflamasyona sebep olan yiyecekleri günlük hayatınızdan çıkartın. Bunların yerine tedavi olarak kullanabileceğiniz bitkisel kaynakları, baharatları düzenli ilaçlanma tüketmeye çalışın.

Ancak kullanmış olduğunuz ilaçlar bunlara etki edebilir, dikkat etmeniz gereklidir. Doktorunuza danışmayı unutmamalısınız.

5. Şişkinlik, Gaz Problemlerine Yardımcı

Vücutta gaz problemi bağırsak ve midede gaz miktarının aşırı olması ile hissedilir. Bunun bir nedeni gaz alımının fazla olması ya da mağlup olan yiyeceklerde oluşan sindirim zorluklarıdır. Sindirilemeyen yiyecekler, parazitler tarafından gaz üretimine neden olur ve kabızlık meydana gelir.

Öncelikle gaz sorununuz sık olarak oluyorsa ve fark ettiğiniz bir yiyecek var ise 1 gün boyunca o yiyecek ve ondan yapılmış olan diğer gıdaları beslenmenizden çıkarmalısınız.

Sonucunda rahatlama yaşarsanız o besine karşı sindirim sıkıntısı çekiyorsunuz demektir. Karanfil gaz problemleriyle savaşmak için çok etkilidir.

Yaptığınız yemeklerin içine 1-2 adet karanfil atabilir ya da 1-2 adet karanfili çay biçiminde demleyebilir, çayınızın içine atabilirsiniz.

6. Soğuk Algınlığını İyileştirir

Soğuk algınlığına yaz veya kış mevsim fark etmeksizin yakalanma ihtimali çok yüksek oluyor. Çabuk atlatabilmenize yardımcı olabilecek karışım tarifinde elbette ki karanfil etkisini gösteriyor.

Az önce de bahsettiğimiz anti mikrobiyal ve anti inflamatuar fonksiyonları soğuk algınlığı tedavisinde önemli destek sağlıyor. Günlük olarak karanfil tüketmek soğuk algınlığına yakalanmanızı engeller. Ancak, yakalandığınız durumlarda da iyileşmenizi kolaylaştıracaktır.

Ilık bir bardak suyun içine 2 tatlı kaşığı bal ve 4 damla karanfil yağı ekleyin ve gün içerisinde tüketin.

Yalnızca insan sağlığına olan yararlarına değil, karanfilin cilde yararlarına da göz atmalısın!

Karanfilin Cilde Yararları

Doğal olan karanfil yağı çok kuvvetlidür ve dikkatli uygulanmalıdır. Direkt cilde uygulamak yüzü yakabilir. Bu %n uygulamadan önce % 1’e kadar düşük bir seviyeye seyreltilmelidir. Karanfil yağı cildi tedavi etmek için kullanılıyor.

Sivilceleri Yok Eder

Aynaya her baktığınız zaman gitmeyen kırmızı sivilcelerinizden bıktınız mı? Doğal bir yolla tedavi etmek istiyorsanız karanfil yağını denemenizde fayda var. Siyah nokta, iltihaplı sivilceler, kızarıklıklar, sivilceler ve pul pul dökülme gibi sorunlar cilt rahatsızlıklarıdır.

Akne problemi genelde hormonel dengesizlik sebebiyle ergenlik döneminde oluşabilir. Aynı zamanda cildin aşırı yağ üretmesi sonucu da oluşmaktadır.

Yara İzleri ve Lekeleri Tedavi Eder

Ciltteki lekeleri gidermek bir hayli zor ve uğraştırıcı bir durumdur. Evde yapacağınız karışım ile lekelerinizi ya da yara izlerinizi azaltabilirsiniz. Ancak miktarlara dikkat etmelisiniz. Ciddi bir durumunuz var ise bir uzmana danışmalısınız.

Karanfilin toz halini satın alın ya da evde 3-4 adet karanfili öğütün ve bir tutam alıp, 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırın. Yara izinizin, kızarıklığınızın ya da lekenizin olduğu bölgeye sürün (tüm yüzünüze uygulamayın). Kuruduktan sonra durulayın. Lekeler azalmaya başlayana kadar bu işleme devam edin.

Antioksidan Kaynağıdır

Diğer uçucu yağların hiçbirinin karanfil yağı gibi antioksidan özelliklere sahibi olduğu söylenemez. Antioksidanları eminim pek çok kez duymuşsunuzdur. Sağlıklı cilt ve vücudu korumak için çok iyi olduğu gerçeğini biliyoruz ve pek çok ürünün içerisinde karşımıza çıkıyor.

Karanfil yağı, potasyum, sodyum, fosfor, demir ve vitamin A ve C gibi mineral bakımından zengindir. Bu %n karanfili tüketmek ve yağını cilt ürünleri ile beraber belirli miktarlarda kullanmak cildinizi gençleştirecek, güzelleştirecektir.

Uykusuzluğa ve Strese Yardımcı

Aşırı stresli olduğunuz ve bir türlü kendinizi yatıştıramadığınız durumlarda karanfil yağı rahatlamanıza yardım edecektir. Uykuveyalamama gibi sorunlariniz var ise de uykuyu uyarır ve uykunuzun gelmesini sağlar.

Düzensiz uyku ve aşırı stres sağlıksız bir cildin temel nedenidir. Her iki durumda düzene koyulduğunda cildinize etkisini fark edeceksiniz. Karanfil yağını evinizde bulunuyorsa aromaterapi difüzörüne damlatın ve azami 20 dakika kadar solumanız uykuveyalmanızı kolaylaştıracaktır.

Karanfilin Saça Yararları

Saç Dökülmesini Önler
Saç dökülmesini önlemek ve saçınızın daha dolgun görünmesini sağlamak istiyorsanız karanfil ya da karanfil yağı kullanabilirsiniz.

Saç Rengini Yeniler
Karanfil çayı muhteşem bir saç rengi yenileyici olarak kullanmak mümkündür. Karanfil çayının soğumasını bekledikten sonra tüm saçınıza uygulayın ve şampuanlayıp, durulayın.

Saçınız, şampuanlandıktan sonra yalnızca bir karanfil çayı ile hayat dolu görünecektir. Karanfil kokusu da tazelenmiş saçlar için güzel bir koku sağlar.

Saç Kremi
Sert ve taranmayan saçlardan bıktıysanız karanfilli karışım saçlarınıza iyi gelecektir. Hem saçınızı yumuşatacak, parfüm gibi koku verecek hem de canlandıracaktır. Kremi hazırlamak için 3 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı kadar karanfili karıştırın.

Karışımı küçük bir tavada hafifçe ısıtın. Ocaktan aldığınız tavayı en az 3 saat boyunca soğumaya bırakın. Karışımı bir şişeye ya da küçük bir kavanoza koyun. Duş almadan önce, bu karanfil ve zeytinyağı karışımını ellerinizin arasında ovuşturarak ısıtın.

Karışımı kafa derisine hafifçe masaj yaparak uygulayın ve saçlarınızı tarayarak kan dolaşımını aktif hale getirin. 10 dk kadar beklettikten sonra banyoya girip şampuanlanıp, durulayabilirsiniz. Birkaç uygulamadan sonra saçlarınız canlı, yumuşacık ve mis kokulu olacak!

Karanfilleri satın almak bir hayli uygun fiyatlıdır ve erişimi kolaydır. Yukarıda bahsedilenlerde görülmüş olduğu gibi yararları da çok fazladır. Yalnızca yemeğinizi, çayınızı güzelleştirmekle kalmaz cildinizi, saçınızı, vücudunuzu iyileştirir.

Bunun yanında da pek çok besin öğesini size sağlar. Solunum yollarına yardımcıdır. Bu kadar çok yararı varken günlük hayatınıza karanfili dahil etmemek için bir neden var mı sizce? Eminim kullanımlarınızdan sonra çok memnun kalacaksınız

Karanfilin Mucize Bitki Olduğunu Gösteren 6 Faydası 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.