Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu egzersizler sırt ağrılarını 1 dakikada geçiriyor…

16.07.2021
895
Bu egzersizler sırt ağrılarını 1 dakikada geçiriyor…

İnsan sırt yapısı geniş ve karmaşık yapıdadır. Kas, kemik, tendon, bağ yapısı, sinir ve kan damarları boyundan kalçaya kadar uzanır. 1 Dakikalık Egzersizlerle Masa Başında Oluşan Sırt Ağrılarınızı Azaltabilirsiniz
Sırt ağrısı, özellikle masa başı çalışanı iseniz en büyük problemlerinizden birisidir. Uzun süre aynı şekilde oturmak, bacak kaslarınızın ve kalçalarınızın hantallaşmasına sebep olduğu gibi, boyun ve sırt bölgenizde ciddi ağrılara yol açar.

 

Sırt ağrısı veya boyun bölgesi şikayetiniz varsa bu bölgelerdeki kaslarınızı düzenli ilaçlanma çalıştırmanız ağrılarınızın azalmasına yardımcı olur. Ayrıca bu minik egzersizler kaslarınızın güçlenmesine ve esnekliklerini korumalarına destek olacaktır.

Eğer masa başında uzun süre çalışıyor ve ağrı çekiyorsanız, kendi sağlığınız için yapmanız gerekli olan birer dakikalık pratik egzersizleri aşağıda sıralıyoruz. Bu egzersizleri hergün, günün dilediğiniz saatinde birer dakika boyunca uygulayın. Kısa bir süre sonra sırt ve boyun ağrısı şikayetleriniz azalacaktır.

1.Omurga Güçlendirme ve Esnetme
Hedef: merkez bölgesi ve sırt kasları

Düzgün ve düzenli uygulamada sırtınızın esnediğini ve rahatladığını hissedeceksiniz.

1. Metod

 

Yere sırt üstü uzanın, dilerinizi kırın ve ayak tabanlarınızı yere basın. Kollarınız iki yana açık ve yerde olmalıdır. Başınızı ve dizlerinizi zıt yönlere çevirerek hareketi 1 dakika, 4 kere tekrar edin.

2. Metod

 

Yere düz sırt üstü uzanın kollarınız yanlarınızda yerde olmalıdır. Başınızı ve kalçanızda itibaren bir bacağınızı zıt yönlere çevirin. 10 kere tekrar edin.

3. Metod

 

Bisiklet hareketindeki gibi sırt üstü yere uzanıp bacaklarınızı 90 derece açı ile yere paralel bir biçimde havaya kaldırın. Daha sonra ellerinizle başınızı destekleyerek, başınıza zıt yönde bir bacağınızı ileri hareket ettirin, 20 kere tekrar edin.

2. Torasik Omurga Güçlendirme
Hedef: merkez bölgesi ve orta sırt kasları

 

Düzgün ve düzenli uygulamada sırtınızın esnediğini ve rahatladığını hissedeceksiniz.

1. Metod

 

Başlangıç pozisyonundayken derin bir nefes alarak sırtınızı dışarı ve yukarı doğru kaldırın. Bu posizyonda 15-30 saniye kadar kalıp hareketi tekrar edin. Daha sonra başınızı yukarı ve karşıya çevirip kalçalarınızı dışarıya çıkararak hareketi deneyin. Bu pozisyonda 15 30 saniye kalın. Her iki biçimi de 2 kere tekrar edin.

2. Metod

 

Sırtınız dışarı doğru ilk harekettiki gibi dururken aşağı bakın. Daha sonra sırtınızı dikleştirerek zıt kol ve bacaklarınızdan birer tanesini ileriye ve geriye doğru uzatın. Bu sırada başınız dik, karşıya bakın. 1 dakika boyunca 10 yavaş tekrar yapabilirsiniz.

3. Alt Omurga Güçlendirme
Hedef: karın bölgesi ve omurga

Düzgün ve düzenli uygulamada karın bölgenizde baskının azaldığını göreceksiniz.

1.Metod

 

Pelvisinizi sıkarak yere dayayın, nefes alırken göğsünüzü yukarı kaldırın sırtınız dik olsun. 10 yavaş tekrar yapın.

2.Metod

 

Sırt üstü uzanın, kollarınız yanda pelvisiniz kasılı olsun. Bir bacağınızı ileri parmak uçlarınız gergin bir biçimde uzatırken diğerini kendinize doğru çekin. 10 yavaş tekrar yapın.Bu egzersizler sırt ağrılarını 1 dakikada geçiriyor… 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.