Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Soğan Kabuklarını Atmamak İçin Birçok Nedeniniz Var!

14.07.2021
1.185
Soğan Kabuklarını Atmamak İçin Birçok Nedeniniz Var!

Soğan, göğsünüzü gere gere sofraya koyduğunuz yemeklerin, herkesten sakladığınız en kral tariflerin ayrılmaz bir parçası! Büyük bir hata sonucu bugüne dek çöpe attığınız soğan kabuklarının faydalarından haberiniz var mı?
Cilt sağlığı için birebir
Araştırmalar, soğanın kahverengi dış kabuğunun antioksidan, lif ve flavanoid bakımından zengin olduğunu gösteriyor. Soğanın dış kabuğu bu nitelikleriyle cilt sağlığı açısından eşsiz bir kaynak.

 

Damar tıkanıklığı ve hipertansiyon probleminiz var ise…
Bundan sonra soğan kabuklarını daha bir itinayla saklamalısınız. Soğan kabuğu içeriğindeki kuersetin sayesinde damar tıkanıklığını ve hipertansiyonu azaltıcı etkiye sahip.

Bunların beraberinde, soğan kabuğu kanser önleyici, antibakteriyel ve anti mantar bileşenler bakımından da bir hayli zengin.

 

Beslenmenizde soğan kabuğuna yer vermek aşağıda belirtilen hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor:
Kalp ve damar hastalıkları (kardiyovasküler hastalıklar)
Kolon kanseri
Obezite
Tip 2 diyabet
Sindirim sistemi sorunları
Kan akışınızı düzenleyecek bir çaya ne dersiniz?
Hazırlanışı bir hayli zahmetsiz olan bu çay, hemde muhteşem bir detoks içeceğidir. Biriktirdiğiniz soğan kabuklarını cam bir kavanoza koyun. Çayınıza koyacağınız kadar soğan kabuğunu kavanozdan alıp kaseye yerleştirin ve üstüne kaynamış su ekleyin. Kasenin üzerini kapatıp 15 dakika bekleyin. Bu sürede soğan kabukları suyu emecek. 15 dakika sonra çayınızı süzdükten sonra içebilirsiniz. Azami etki için yatmadan önce içilmesi öneriliyor.

Soğan kabukları yemeklerde nasıl kullanılır?
Soğan kabuğunu direk olarak yemek pek iştah açıcı olmadığı için çorbalarınızda ya da yemeklerinizde kullanmak en güzeli. Yıkadığınız soğan kabuklarını ufak parçalar halinde atıp yiyerek ya da büyük parçalar halinde atıp daha sonra içinden çıkartarak kullanabilirsiniz.

Besin değeri yüksek lifler kanserle savaşıyor
Soğan kabuğunun içerdiği yüksek lifler takviye edici gıda olarak paha biçilemez. Bu lifler, bağırsaklarda biriken toksinin atılmasına yardımcı olarak, vücudun pH dengesinin düzenlenmesine yardım ediyor. Toksinlerden arınmış bağırsaklarda tümör hücrelerinin oluşumu ve gelişimi önleniyor. Ancak, hamile bayanların ve emziren annelerin soğan kabuğunu kullanması önerilmiyor.

Kaynak: MynetSoğan Kabuklarını Atmamak İçin Birçok Nedeniniz Var! 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.