Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kemik Erimesine Yol Açan Hatalar!

14.07.2021
1.433
Kemik Erimesine Yol Açan Hatalar!

Bu Hatalar Kemiklerinizi İçten İçe Eritiyor Ama Hala İçmeye Devam Ediyorsunuz!
Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz, dünyada en sık görülen metabolik bir kemik hastalığı. Öyle ki çağımızda menopoz sonrası her 4 kadından ve 60 yaş üstü her 8 erkekten birinde görülüyor. Osteoporoz kemik mikro mimari yapısının bozulması, kemik kitlesinde azalma ve bunlara bağlı şekilde kırık riskinde artışla karakterize bir hastalık. Kemiklerde kırık oluşuncaya dek ağrıya neden olmadığı için de sinsi hastalık olarak nitelendiriliyor.

 

YEMEKLERE FAZLA TUZ SERPMEK

Aşırı miktarda tuz tüketimi idrarla atılan kalsiyum miktarını artırarak osteoporoza sebep olabiliyor.

HAREKETSİZ BİR YAŞAM SÜRMEK

Buradaki yapımı en çok uyaran etken ise kemiğin üzerine yük binmesi. Dolayısıyla yürüyüş ve koşu gibi sporları yapan kişilerde osteoporoz gelişme riski hareketsiz kişilere göre daha az oluyor. Bu sebeple iş gereği uzun süre masa başında kalması gerekli olan kişilerin hergün düzenli ilaçlanma yürüyüş yapmaları hem kemik hem kalp damar sağlığı bakımından yararlı olacaktır.

KALSİYUMDAN EKSİK BESLENMEK

30 yaşına gelinceye dek besinlerle yeterli miktarda kalsiyum alınması daha sonraki yaşlarda gelişebilecek osteoporozun engellenmesi için çok önemli. Sağlıklı kemikler için her yetişkinin günlük 1000 mg kalsiyum alması öneriliyor. Bu miktar çocuklarda, hamile kadınlarda ve menopoz sonrası kadınlarda 1200-1500 mg’a kadar çıkabiliyor. En çok bilinen kalsiyum kaynağı ise süt ve süt ürünleri. Yeşil sebzeler de içeriklerinde kalsiyum bulunduruyor.

YETERSİZ PROTEİN ALMAK

KAHVE TÜKETİMİNİ ABARTMAK

Kafein sindirim sisteminden kalsiyum emilimini azaltmasının beraberinde böbreklerden de kalsiyum atılımını arttırıyor. Vücutta kalsiyum miktarı düşünce kemik yapımı gerçekleşemiyor. Bu sebeple günde 3 fincandan fazla kahve tüketmeyin. Kafeinsiz kahveyi de tercih etmenizde fayda var.

 

GÜNEŞ IŞIĞINDAN YETERİNCE FAYDALANMAMAK

Vücutta alınan kalsiyumun sindirim sisteminden emilmesi için D vitamini gerekmektedir. Günlük ihtiyaç ise 600-800 IU’dir. D vitamini yumurta ve deniz balıkları gibi yemeklerden sağlanabilirken, en önemli D vitamini kaynağı ise güneş ışınları. Güneş ışınları ciltten emilerek vücutta karaciğer ve böbrekte çeşitli işlemlerden geçerek aktif D vitamini halini alıyor.

KOLANIN KEMİK ERİMESİNDEKİ ROLÜ

Özellikle yaz mevsiminde fazlaca tüketilen masum görünen kolanın bazı zararlarına değineceğiz… Kola İçmemek İçin 4 Sebep

1- Şişmanlık
Bir bardak yani yaklaşık 250 ml Kola’da 7 küp şeker vardır. Kola içildiğinde kana günlük ihtiyaçtan kat kat fazla şeker birden karışmaktadır.

2- Kemiklere Zararı
Kolanın içinde yer alan fosfor, kemik erimesi ve kemiklerin yumuşamasını hızlandıran hormonların salgılanmasına sebep oluyor. Çocuklardaki kola alışkanlığı kemik gelişimini önemli ölçüde etkilemektedir. Kola tüketen çocuklarda kemiklerin kolay kırılması görülebilir.

Özellikle kadınlarda görülen kemik erimesinin ise çok erken yaşlarda başlamasına sebep oluyor. Bu konu da yapılan bir araştırmada lise çağındaki kız öğrencilerde kemik kırıklarının 3 kat arttığı belirlenmiştir.

3- Dişler, Böbrek ve Diğer Hastalıklar
Kolanın içinde bulunan maddeler kalsiyum emilimini azaltıyor ve buna bağlı şekilde diş problemleri , mide ve kas hastalıklarına yol açıyor. Böbreklerdeki kalsiyumun da hızlı biçimde atılmasına neden olan kola pek çok rahatsızlığa(Böbrek taşları, kronik böbrek hastalığı…) ve direnç düşüklüğüne sebep oluyor.

4- Bağımlılık Yapıyor
Kola içerisindeki şeker ve kafeinden dolayı bağımlılık yapıyor. Sürekli kola içen bir şahıs sigara içen insanlar gibi ciddi sağlık tehditleri altında.Bir bir veya daha fazla kişi ve şunu diyen bir yazı 'Bu hatayı yapmayin! KEMİK ERİMESİNE SEBEP OLUYOR organik doktorum BU ALIŞKANLIKLAR MENOPOZ VE OSTEOPOROZ'a NEDEN OLUYOR..!' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.