Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kadın ve Erkeklerin Vazgeçilmezi Olacak Çoban Çörekten Otu

14.07.2021
1.856
Kadın ve Erkeklerin Vazgeçilmezi Olacak Çoban Çörekten Otu

Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak bulunan çoban çökerten bitkisi sağlık açısından pek çok fayda sağlıyor. Bitkinin erkekler üstündeki etkileri ise mucizevi.
Sert iğnelerinin ayağa batması sebebiyle ‘Çoban çökerten’ adı verilmiş olan bitki, erkek ve kadın sağlığı üstünde bir hayli etkili. Çoban çökerten bitkisi halk arasında deve çökerten ve çarık dikeni isimleri ile de anılmaktadır.

 

Çoban çökerten bitkisinin en etkili yararları arasında şunlar yer almaktadır:

Sporcular fiziksel performansı arttırıcı etkileri sebebiyle çoban çökerten bitkisinden yararlanabilir. Kas gücünü arttırdığı gibi, vücut dayanıklılığı da arttırır.

Kullananlara ruhsal ve duygusal açıdan zindelik verir.

Erkeklerde beyinden hipofiz bezinden salgılanan testosteron hormonunu arttırır, andropozun etkilerini azaltır.

Erkeklerde prostat iltihabını önler ve prostat gelişiminin olmamasını sağlar.

Şeker hastalarında, damar tıkanıklığı olanlarda yararlı olur.

Yüksek tansiyon hastalarında dengeleyici olarak kullanılır.

Gözlerdeki bazı sorunlarda çoban çökerten bitkisi öneri edilir.

Vücudun direncini arttıran şifalı bir bitkidir.

 

Damarlarda oluşan plakların giderilmesinde etkilidir. Bu sebeple kalp hastalıklarından koruyucu etkisi bulunur.

Kolesterolün ve kan yağlarının dengelenmesinde etkilidir.

Böbrek rahatsızlıklarında, böbrek kumu ve taşının düşürülmesinde kullanılır.

İdrar yolları için doğal bir antiseptik özelliğine sahiptir. İdrar kaçırma, idrar yollarında kanama, ağrılı idrar yapma gibi etkileri düzeltir.

Kadınlardaki hormon dengesinin kurulmasına yardımcı olur. Adet bundan önce ve menopoz döneminde olan problemlerin azaltılmasını sağlar. Hamilelik döneminde yaşanabilecek düşüklerin engellenmesinde etkilidir.

Çoban çökerten kullanımı: Bu şifalı bitkiyle demlemeyle hazırlanacak çay, gün içerisinde yalnızca bir bardak içilmelidir. Daha fazla miktarda içilmesi tansiyonu düşüreceğinden, öneri edilmez. Tansiyon hastası olanlar, ilaçlarla beraber bu bitkiyi nasıl kullanacağını doktoruna danışmalıdır. Bitkiyle hazırlanacak kürler 30-60 gün kadar kullanılmalıdır. Hazırlanan çayı kısa bir zaman buzdolabında saklanabilir. Daha sonra bir müddet ara verilmesi gerekir. Etkili bir bitki olduğundan, muhakkak bir uzmana danışılarak kullanılması gerekir. Erkeklerin dostu olarak tanınan bitkiyi, hazır kapsüller halinde satın almakta mümkündür.Kadın ve Erkeklerin Vazgeçilmezi Olacak Çoban Çörekten Otu 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.