Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu Yöntemler Pas Lekesini Anında Çıkarıyor

14.07.2021
1.303
Bu Yöntemler Pas Lekesini Anında Çıkarıyor

Demirden Metalden Pas Lekesi Çıkarma, Demir ya da metalin nemli havada ya da suyun içerisinde kalması sonucu oksitlenmesi ile pas oluşur. Bazen paslanmış eşyalarımızdan vazgeçmek istemeyiz. Paslanan eşyaları bir takım yöntemlerden geçirerek üstünde ki pastan kurtulabilirsiniz.
Sirke Banyosu
Paslanmış olan metalin üzerine beyaz sirke koyun ve bir gece bekletin. 1 gece sonrasında sirkenin içerisinde çıkararak metal bir fırça ya da çelik yün ile paslı bölgeyi kazıyın.

 

Eğer eşyalarınız sirkeli suya batamayacak kadar büyük ise paslı bölgelerin büyüklüğünde bir bezi sirkeye batırın ve paslı kısımları sarın. Bu şekilde 1 gece beklettikten sonra kazıma işlemini yapın.

Karbonat
İlk olarak paslanmış olan metali çalkalayıp yıkayın. Paslı bölgelere karbonat dökün. Tüm paslı bölgelerin karbonat ile kaplandığından emin olduktan sonra bir saat kadar bir yere bırakın. 1 saat sonra metal bir fırça ya da çelik yün ile kazıyın. Ardından durulayın ve kurutun.

Karbonat uygulamasını daha çok mutfak eşyalarında uygulayabilirsiniz. Tepsi, tencere gibi daha ince metallerde ve daha az paslı ürünlerde çok daha iyi sonuç vermektedir.

Bu Yöntemler Pas Lekesini Anında Çıkarıyor 1

Limon ve Tuz
İlk olarak paslı bölgeyi bol tuz ile tuzlayın. Ardından limonu ikiye bölün ve tuzun üzerine oturtun. Limon suyu ve tuz uyguladığınız paslı bölgeyi iyice fırçalayın. Eğer ilk seferde çıkmazsa bu işlemi tekrar uygulayın. Limon ve tuzu uyguladıktan sonra 2 saat bekletin. Ardından duruladıktan sonra iyice kurulayın.

İnatçı pas lekelerine karşı bu yöntem etkilidir. Özellikle de mutfakta ki bıçaklarda uygulayabilirsiniz.

Sitrik Asit
Bir kabın içine bir kaç cm su ilave edin. Üzerine 2-3 yemek kaşığı sitrik asit ekleyin. Paslı maddelerinizi bu suyun içerisine batırın ve 11 gece bekletin. Ertesi gün suyun içinden çıkarın ve fırçalayın. Ardından metal eşyanızı durulayın ve iyice kurulayın.

Suyun içine koyabileceğiniz büyüklükte ki tüm eşyalarınızda uygulayabilirsiniz. Önemli derecede paslanmış tüm metallerde iyi bir sonuç vermektedir.

Patates ve Bulaşık Sabunu
İlk olarak bir patatesi ortadan ikiye kesin. İç kısmına bulaşık sabunu dökün ve iyice yayın. Patates ve sabunun iyice etkileşimine girdiğinden emin olduktan sonra paslı yüzeyleri patatesle ovmaya başlayın. İnatçı pas lekelerine karşı bu yöntem de bir hayli işe yaramaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.