Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Basur Nedir? Basur Belirtileri Nelerdir? Evde Nasıl Geçer?

Basur Nedir? Basur Belirtileri Nelerdir? Evde Nasıl Geçer?

Basur olarak da adlandırılan hemoroidler, anüsünüzde şişmiş damarlar ve varisli damarlara benzer şekilde oluşan rektumdur. Çoğu zaman sebebi bilinmese de hemoroidlerin bir takım nedenleri vardır. Bunlar, bağırsak hareketleri sırasında zorlanma ya da hamilelik sırasında bu damarlardaki artan basınçtan kaynaklanabilir. Hemoroidler rektumun (iç hemoroid) içerisine yerleştirilebilir ya da anüs çevresindeki deri altında gelişebilir (dış hemoroid).

Basur oldukça yaygındır. Dört yetişkinin üçü ara sıra hemoroid sorunları ile karşı karşıya kalabilirler. Bazen belirti göstermezler fakat çoğu zamanda kaşıntıya, rahatsızlığa ve kanamaya neden olurlar.

i neler, kansere dönüşür mü?

Bazen, bir hemoroid (tromboze hemoroid) bir pıhtı oluşturabilir. Bunlar tehlikeli değildir, fakat oldukça ağrılı olabilir.

Neyse ki, hemoroidleri tedavi etmek için pek çok etkili seçenek mevcuttur. Birçok insan ev tedavileri ve yaşam biçimi değişiklikleri ile semptomlardan rahatlayabilir.

Basur Nedir?
Tıbbi adı hemoroid ile de bilinen basur hastalığı, ara sıra olumsuz etkilerini gösteren önemli bir sağlık problemidir. Makat bölgesinde dişli çizgi bulunur. Bu dişli çizgi üstünde yer alan yastıkçıklar damarları ve bağ dokusunu oluşturur. Bağ dokuları dışkılama esnasında işlemin kolay bir biçimde yapılmasını sağlar. Ancak daimi olarak kabız ya da ishal olmak, çok ıkınmak ve hatalı tuvalet alışkanlıkları sebebiyle yastıkçıklar zorlanarak basur şekline dönüşmektedir.

Genellikle 50 yaş dolayında görünse bile her yaş grubu için risk olarak yer almaktadır. Erkekler kadınlara göre çok daha fazla şekilde basur hastalığına yakalanmaktadır. Basur hastalığı genelde tıbbi yöntemler ile iyileştirilmektedir fakat evde yapılabilecek bazı yöntemler de bu hastalığa iyi gelecektir. Hem iç hem de dış dahil olmak üzere iki çeşit basur vardır. İç basur daha çok kanamaya yol açar ve daha ciddi bir sorunu teşkil eder.

Basur Belirtileri Nelerdir?
Basur (hemoroid) belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

Bağırsak hareketleri sırasında ağrısız kanama – tuvalet dokusunda ya da tuvalette az miktarda parlak kırmızı kan görülebilir.
Anal bölgenizde kaşıntı ya da tahriş
Ağrı ya da rahatsızlık
Anüsün etrafında şişlik
Hassas ya da ağrılı olabilen anüse yakın bir yumru (tromboze hemoroid olabilir)
Hemoroid belirtileri genelde yere bağlıdır.
Tuvalet esnasında sancılı ve acılı bir his oluşuyorsa, ıkınma esnasında acı hissi ile beraber kan geldiği görülürse ve makat kısmında bir parça hissi yaşanırsa basur hastalığından şüphelenilmesi doğrudur. Özellikle acılı ve kanlı bir ıkınma durumu en büyük basur belirtisi olarak nitelendirilir. Bu belirtileri yaşamakta olan bireyler ıkınma işlevine son vermeli ve tuvaletini zorlamadan yapmaya çalışmalıdır. En kısa bir süre içinde doktora gidilmesi ve basur için tespit ile tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekiyor. Dışkı ile beraber makat kısmından kan gelmesi, basur hastalığının ileri bir düzeyde olduğuna işaret etmektedir.

İç hemoroidler;

Bunlar rektumun içinde. Genellikle bu hemoroidleri göremez ya da hissedemezsiniz ve nadiren rahatsızlığa neden olurlar. Ancak dışkıyı geçerken zorlanma ya da tahriş, hemoroidin yüzeyine zarar verebilir ve kanamaya neden olabilir.

Bazen, zorlama, anal açıklıktan bir iç hemoroidi itebilir. Bu, çıkıntılı ya da prolapslu bir hemoroid olarak bilinir ve ağrıya ve tahrişe neden olabilir.

Dış hemoroidler;

Bunlar anının etrafındaki deri altında. Tahriş olduğunda, dış hemoroidler kaşıntı yapabilir ya da kanama yapabilir.

Tromboze hemoroidler;

Bazen kan harici hemoroid içinde havuz ve şiddetli ağrı, şişme, iltihaplanma ve anüs yakınında sert bir yumru neden olabilir pıhtı (trombüs) oluşturabilir.

Hemoroid Sorununu Anında Bitiren besinler

Aşağıda, uzmanların basur sorunu olanlara öneri ettiği bazı gıdalar yer almakta. Bu gıdaları beslenmenize ekleyerek sindirimi kolaylaştırabilir, kabızlığı engelleyebilir ve basur belirtilerini kontrol altında tutabilirsiniz.

Yoğurt ve kefir:

Yoğurt ve kefir, bağırsaklarda bulunan ve gıdaların sindirimi sırasında kullanılacak olan iyi parazitlere (probiyotikler) destek olduğu için basuru olanlara tavsiye edilen yiyecekler arasında ön sıralarda yer almaktadır. Bağırsaklardaki “iyi” parazitler arttığında midede eksiksiz olarak sindirilmeden bağırsaklara gelen gıdaların parçalanması kolaylaşır ve kabızlık ihtimali azalır.

Meyve ve sebzeler:

Kabızken tuvalete çıktığınızda (ya da çıkmaya çalıştığınızda) zorlanmaya bağlı şekilde damarlar normalden fazla baskıya maruz kalır, bu sebeple basur ağrıları şiddetlenebilir ve kanama görülebilir. Taze meyve ve sebzeler bağışıklık sistemini güçlendirirken, lifli (posalı) yapıları ile sindirim sistemine destek olarak kabızlığı önlerler.

Lifli gıdalar:

Gıdalardaki lif, bağırsakları hareketlendirir, dışkıyı yumuşatır ve zorlamaya gerek kalmadan vücuttan atılmasına yardımcı olur. Lif açısından zengin meyve ve sebzeler arasında ön sıralarda elma, armut, avokado, enginar, bezelye, brokoli, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve fasulye gelmektedir.

Tahıllar:

Kepekli tahıllar, zengin besin değerleri dışında lif ve protein içerikleri ile sindirimi kolaylaştırarak basurun neden olduğu problemlerin azaltılmasına yardımcı olarak kullanmak mümkündür. Sağlıklı bir sindirim sistemi ve düzenli ilaçlanma tuvalete çıkmak için uzmanların önerdiği günlük tüketilmesi gerekli olan lif miktarı yaklaşık 20-35 gramdır. Lif bakımından zengin yulaf ezmesi, kahverengi pirinç, kepek ekmeği, tam buğday ekmeği ya da atıştırmalık olarak lif yağsız patlamış mısır tüketebilirsiniz.

Basur Evde Nasıl Geçer? Basur Doğal Tedavi
Tıbbi yöntemlerle beraber evde uygulanabilecek basit adımlar ile basur hastalığına büyük ölçüde yarar sağlamak da mümkün hale gelecektir. Basurun evde nasıl geçtiğini merak eden bireyler evvela bazı bitki çaylarının yararlı geleceğini öğrenmelidir.

Ikınmadan tuvalet yapmaya çalışmak,
İshal ve kabız yapacak besinlerden uzak durmak,
Baharatlı ve acılı gıdaları tüketmemek evde uygulanabilecek basit yöntemler arasında bulunmaktadır.
Bununla beraber nane, ada çayı ve mango çekirdekleri kaynatılarak çayları günde en az iki kez içilmelidir. Özellikle basur sancılarının yatışması için çok fayda göstermektedir.

İltihaplanmış ve acı çekmekte olan basur bölgesine soğuk kompres uygulaması da çok fayda sağlar. Bu bölgenin daha hijyenik ve daha sağlıklı hale getirilmesi, lif açısından bol olan gıdalar tüketilmesi ve kafeini içeceklerden uzak durulması da basur hastalığına karşı önlem açısından iyi olacaktır.

Ne Zaman Doktora Görünmek Gerekir?
Dışkılama sırasında görülen kanama, hemoroidlerin en sık belirtisidir. Doktorunuz fizik muayene yapabilir. Hemoroid tanısı koyabilmek ve daha ciddi durumları ya da hastalıkları ortaya çıkarmak için başka testler yapabilir.

Ayrıca ağrıyan, sık veya aşırı kanamaya sebep olan ve bitkisel çözümlerle iyileşmeyen hemoroidiniz var ise doktorunuza danışın.

Özellikle 40 yaşın üstündeyseniz, rektal kanamanın yalnızca hemoroidlere bağlı olduğunu düşünmeyin. Rektum kanaması kolorektal kanser ve anal kanser de olmak üzere diğer hastalıklarların belirtileri olabilir. Eğer bağırsak alışkanlıklarında belirgin bir değişiklikle beraber kanamanız var ise ya da dışkınızın rengi, kıvamı değişirse, doktorunuza muhakkak danışın. Bu tür dışkılar, sindirim sisteminizdeki başka alanlarda daha geniş kanamaya işaret ediyor olabilir.

Çok miktarda rektal kanama, baş dönmesi ya da baygınlık hissederseniz acil yardım alın.

Basur (Hemoroid) Neden Oluşur?
Anüsünüzün etrafındaki damarlar basınç altında gerilmeye eğilimlidir ve şişebilir. Şişmiş damarlar (hemoroid), aşağıda belirtilen sebeplerden dolayı alt rektumdaki artan basınçtan gelişebilir:

Tuvalette ıkınma
Tuvalette uzun süre oturma
Kronik ishal ya da kabızlık
Şişmanlık
Gebelik
Anal ilişki
Düşük lifli diyet
Hemoroidler yaşlılıkta daha fazla görülür. Çünkü yaş ilerledikçe rektum ve anüsünüzdeki damarları destekleyen dokular zayıflayabilir ve gerilebilir.Basur Nedir? Basur Belirtileri Nelerdir? Evde Nasıl Geçer? 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.