Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Yaptırım Listesi Sızdı

13.07.2021
3.724
Yaptırım Listesi Sızdı

Kulislere göre hükümet, aşı karşıtları için yaptırımları devreye sokmayı tartışıyor. İşte Yaptırım Listesi

 

 

Maçlar, sinema, tiyatro ve konser gibi etkinliklere yalnızca aşılı olanların alınması gibi “pozitif ayrıştırıcı” yöntemlerin kullanılması önerisi hükümetin gündeminde.

Yaz dönemi boyunca uygulaması yapılacak pandemi kuralları, gelişmelere bağlı şekilde geliştiriliyor. Türkiye’nin sonbahar aylarına kadar nüfusun % 70-80’inin aşılanıp rahatlaması için hedef kitle olarak 18-35 yaş grubuna dönük özel çalışmaların yapılacağı belirtiliyor. Maçlar, sinema, tiyatro ve konser gibi etkinliklere yalnızca aşılı olanların alınması gibi “pozitif ayrıştırıcı” yöntemler kullanılabilecek.Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre; bazı illerde dar ayrıntılı uygulanmakta olan gezici aşı ekibi, özellikle illerin taşralarına ulaşmak için daha yoğun uygulaması yapılacak. Aşının ayağa gitmesi konusunda il yönetimleri inisiyatif alacak. Gezici aşı çalışması, sağlık il müdürlükleriyle beraber yürütülecek. Yaylalar, seralar ve tarlalar için gezici ekipler oluşturulacak.Cami girişleri ve büyük pazar yerlerine aşı standı kurulabilecek. Tarım işçileri ile büyük yol şantiyelerine de ekip gönderilebilecek.

POZİTİF AYRIMCILIK

Aşı kampanyasına ilginin azalmadan sürdürülmesi için farklı mekanizmalar devreye sokulacak.Maske ve mesafe ile kurallara uyulması için denetimler arttırılırken, “pozitif ayrıştırma” uygulaması yapılacak. Aşı yaptıranı ödüllendirmek adına maçlara, tiyatroya, sinemaya, konsere aşısı olanların gitmesine ilişkin planlama tartışılıyor. Aşıya en az ilgisi olan 18-35 yaş grubunun sisteme bu şekilde dahil edilebileceği değerlendiriliyor.

ÜÇ AY ÇOK ÖNEMLİ

Yapılan toplantılarda, önümüzdeki üç ay içerisinde en az 15 000 000 kişiye daha aşı yapılması gerektiği, bunun sağlanması durumunda sonbahara güvenli girileceği değerlendiriliyor.Aşı kampanyasının başında aşı olanların bir ay sonra ikinci dozlarına sıra geldiğinde günlük aşı sayısının 2 000 000 doza çıkması gerektiği, aksi durumda aşılama oranında gerileme olacağı belirtiliyor. 6-10 BİN BANDI Delta varyantının Türkiye’de görülmesinden sonra oranı araştırılıyor. Bu varyantın Türkiye’deki vakalar arasındaki oranının % 5’e yaklaştığı belirtiliyor. Normalleşmeyle beraber yaz boyunca vaka sayısının 6-10 000 bandına çıkabileceği ifade ediliyor.Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı 'FLAŞ! FLAŞ! FLAŞ! GÜNDEME BOMBA GİBi DUSTU AȘI OLMAYANLARI ŞOKE EDEN GELİŞME YAPTIRIM LİSTESİ SIZDI' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.