Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Menopozun 6 Psikolojik Belirtisi

Menopozun 6 Psikolojik Belirtisi

Menopoz bayanların adet döngülerinin sona erdiği bir dönem olarak, çoğu kadında 50’li yaşlar dolayında başlar. Menopoz, her bayanın karşılaşmak mecburiyetinde olduğu bir dönemdir, ancak gerçekten acı verici olabilir. Bu dönemde meydana gelen değişimler bayanları büyük oranda etkiler.

Sıcak basması, uykusuzluk, vajinal kuruluk ve birtakım fiziksel değişiklikler kulağa tanıdık gelecektir. Bu hemde cinsel hayatta problemlerin çirkin yüzlerini gösterdikleri bir zamandır ve göz ardı edilecek bir şey değildir.

 

Psikolojik Belirtiler
Menopoz da yalnızca hayatın bir diğer dönemidir. Birçok kadın onun gelişinden korkar, çünkü menopozun yaşlılığa açılan kapı olduğuna inanırlar. Menopozun gelişiyle ilgili olumsuz düşünceler, beyin kimyasındaki değişikliklerle birleşince, cesaretsizlik, depresyon ve diğer pek çok psikolojik belirtiye yol açabilir.

1. Ruh hali bozuklukları
Menopoz süresince, bir bayanın duygusal durumu çok değişken bir hal alabilir. Bu yalnızca kendisi için değil etrafındakiler için de problemlere yol açabilir. Ve ardından yanlış anlaşılmalar başlar. Kadınlar nedenini bilmeden öfkeli olmaya başlarlar ve normalden daha alıngan olurlar.

Fakat endişelenmeyin. Bunların hepsi bütünüyle çok normaldir. Bir kez menopozu kabullendiğiniz zaman, her şey düzelmeye başlayacaktır. Ruh hali rahatsızlıkları bu dönemin inkarı ile daha kötüye gidebilir, öyleyse onu kucaklayın. Ve şunu unutmayın: Ondan kaçamazsınız.

2. Kaygı
Kaygı menopoz dönemindeki bayanlarda oldukça yaygındır. Bu en çok herkezin içinde utandırıcı bir durum yaşama korkusundan kaynaklanır. “Sıcak basarsa ne olur?”, “Aşırı terlemeye başlarsam ne olur?”

Kadınlar menopoz belirtileriyle ilgili kaygı ve öngörülemezlik hissettiklerinde acı çekmelerine engel olamazlar

3. Sinirlilik
Menopoz dönemindeki bayanlar, yaşadıkları belirtiler nedeniyle çok sinirliolabilirler. Ne kadar önemsiz görünse bile herşey onların “patlamak üzereymiş” gibi hissetmelerine yol açabilir.

4. Uykusuzluk
Menopoz yaşamakta olan bir bayanın uykusu, sıcak basmaları ve gece terlemelerinedeniyle çok azalır. Bu, uyku apnesi ve tam uyku yoksunluğu gibi büyük problemlere yol açabilir.

5. Cinsel isteksizlik
Menopoz süresince bir bayanın cinsel isteğini azaltacak pek çok sorun ortaya çıkar: vajinal kuruluk ve esnekliğin kaybolması, uyarılmanın uzun süre alması, kas gerginliğinin azalması ve benzerleri… Bunlarla ve diğer problemlerle yüzleşirken, cinsel isteğin azalmasının meydana gelmesi kolaylaşır.

Fakat endişelenecek bir şey yok, bunların hepsi olabilir ve olmalıdır. Eğer bu belirtilere dikkat etmezseniz, önemli cinsel bozukluklara sebep olabilir, bıkkınlık hissedebilir ve cinsel hayatınızdan zevk almamaya başlayabilirsiniz. Bunun olmasına izin vermeyin! Birçok kadın her çeşit cinsel temastan dahi vazgeçmeyi seçebilir, ancak çözüm bu değildir: Menopoz sırasında cinsel hayatınızdan zevk alın

6. Konsantrasyon eksikliği
Menopoz sırasında konsantrasyon ve hafıza önemli derecede geriler. Hatırlamak veya farklı şeylere dikkatini vermek gerçekten zorlaşabilir!

Stres, bu tip konsantrasyon ve hafıza gerilemesine sebep olabilir. Menopozun getirdiği değişikliklerle yüzleşirken günlük işleri sürdürmek, duygusal olarak güç ve stresli olabilir ve hepsini bir arada yerine getirmenin zorlaşması şaşırtıcı değildir.

Menopoza bakışınızı değiştirin! Artıları ve eksileriyle yalnızca bir başka dönemdir. Sizi alt etmesine ve depresyona sürüklemesine izin vermeyin. Belirtileri öğrenin ve çözümü bulun! Menopoz muhteşem bir evre olabilir.

Her şeye karar veren östrojendir.
― Marie HoägMenopozun 6 Psikolojik Belirtisi 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.