Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kulak Çubuklarından Vazgeçmeniz İçin 3 Sebep

Kulak Çubuklarından Vazgeçmeniz İçin 3 Sebep

Kulak çubuğu günlük rutininizin bir parçası mı? Bir de bu yazıyı okuduktan sonra karar verin! Kulağınızın kirli olduğunu düşünüp hatta bundan rahatsız olur kulak çubuğu kullanmış ya da kullanıyor olabilirsiniz.

Kulak temiz

 

Ama esasında kulak kiri diye adlandırılan sıvının bir sebebi var.İşte kulak çubuğu kullanmamanız için 3 neden.

1. Kulak Kirinin Bir Sebebi Var
kulak kiri

Gördüğünüzde ya da dolu hissettiğinizde rahatsız oluyor olabilirsiniz.Ama esasında kulak kirinin bir nedeni var.Kulakta biriken sarı madde kulağı kir,toz,bakteri ve neme karşı koruyan bir salgıdır.Aynı zamanda kulak zarının korunmasında da büyük rol oynar. Kulağınızın dolu olduğunda onu hemen temizlemek yerine bir süre kalmasına izin verin.Çünkü bekledikçe kuruyacak ve kendi kendine dökülecektir.Banyo sırasında hafifçe temizlemek daha yerinde bir yaklaşım olacaktır.

2.Kulak Çubuğunun Zararları
kulak2

Kulağınızın dışında kalan dolguyu kulak çubuğuyla ya da bir bezle çıkarabilirsiniz.Ancak kulak içerisinde bulunan dolguya kulak çubuğuyla çıkarmaya çalışmak kulak zarınıza zarar verebilir.Hatta dolguyu çıkarmak yerine daha da ileriye iterek kulak içerisinde kalmasına sebep olabilir.Kulak kendini temizleyebilen bir organdır ve kulak çubuğuyla ekstra temizlemeye ihtiyaç duymaz.

3. Kulak spreyi
kulak spreyi

Eğer kulağınızın içindeki dolgudan çok rahatsız oluyorsanız bir kulak spreyi ile kulağı temizlemek daha akıllıca bir seçim olacaktır.Sprey kulak dolgusunu yumuşatır ve akarak dışarı çıkmasını sağlar.Kulak zarına zarar vermez ve içerde bir birikinti olmasını engeller.Kulak Çubuklarından Vazgeçmeniz İçin 3 Sebep 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.