Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Korona aşılarının pabucunu dama atacak

13.07.2021
4.536
Korona aşılarının pabucunu dama atacak

Korona aşılarının pabucunu dama atacak
Financial Express’in haberine göre, ABD Birleşik Devletleri Georgia ve Iowa üniversitelerinden bir ekip tarafından sürdürülen araştırma, burun yolu ile uygulanmakta olan covid-19 (Kovid-19) aşısının etkili bağışıklık ve sıfır virüs yayılımı gösterdiği sonucuna ulaştı. Aşının bağışıklık ve yayılım açısından % 100 etkinliğe sahibi olduğu bilgisine ulaşıldı.

Nazal yollarla alınan aşı, covid-19 için ana giriş ve üreme noktası olan solunum yollarını kaplayan mukozal hücreleri hedef alıyor. Aşıda, spike proteinini hücrelere iletmek için parainfluenza 5 virüsü (PIV5) kullanılarak bağışıklık tepkisi harekete geçiriliyor.

AŞI TEK DOZ

Hayvanlar üstünde yapılan deneylere göre tek doz nazal aşı, korona virüsünün oluşumunu ve bulaşmasını engelleyebilecek güce sahip.

Araştırma sonuçlarında, aşının ardından farelerin SARS-CoV-2 virüsüne karşı antikorlar geliştirdikleri ve hücresel bağışıklığı içeren lokal bir bağışıklık tepkisi ürettikleri gözlendiği. Bilim insanları bununla beraber, aşının dağ gelinciklerinde enfeksiyon ve hastalığı önlediğini ve aynı kafeste bulunan hayvanlara hastalığın bulaşmadığını belirtti.

Science Advances dergisinde yayınlanan araştırma sonucu makalelerinde, “Bu mukozal aşı, üst solunum yollarında SARS-CoV-2 replikasyonunu inhibe ederek, hastalığın alt solunum yollarına ilerlemesini engelledi” ifadelerine yer verildi.

Tek doz olarak uygulanmakta olan aşının, normal buzdolabı sıcaklığında 3 aya kadar saklanabiliyor olması da depolama konusunda çok büyük bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Amerika Georgia Üniversitesi’nden Profesör Paul McCray, kullanımı daha kolay aşılar sayesinde daha fazla kişinin korunabileceğini kaydederek, “Mevcut aşılar Kovid-19’a karşı son derece başarılı, fakat dünya nüfusunun çoğunluğu hala aşılanmadı. Kullanımı zor olmayan ve hem hastalığı hem de bulaşmayı durdurmada etkili olan daha fazla aşıya ihtiyaç var. Bu yeni Kovid-19 aşısının insanlarda etkili olduğu kanıtlanırsa, pandeminin kontrol altında tutulması kolaylaşır” dedi.

Araştırmanın öncülerinden Prof. Biao He, “Klinik öncesi verilerimiz, bu aşının sadece enfeksiyona karşı koruma sağlamadığını, hemde bulaşı da büyük oranda azalttığını gösteriyor” biçiminde açıklamada bulundu.

Araştırmacılar, aşının sprey formunda olması sayesinde iğne korkusu olanların da korunmasının sağlayacağını düşünüyor. Ayrıca sprey aşıların hali hazırda başka hastalıklar için de kullanıldığı için bu ‘bilindik yöntemin’ aşı tereddütü yaşayanların sayısında azalma sağlayabileceği belirtiliyor.

BAŞKA ŞİRKETLER DE DENİYOR

Bharat Biotech ve Kanada merkezli Senotize şirketleri de dahil pek çok ilaç firması, burun aşılarını deniyor.Bir şunu diyen bir yazı 'Son dakika... Sondakika... Son Son dakika... Virüse karşı % 100 etki sağlıyor bulaşmayı engelliyor KORONA AŞILARININ PABUCUNU DAMA ATACAK Son dakika... Son dakika... Son dakika...' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.