Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Vehbi Koç, oğlu Rahmi Koç’a ölümünden kısa bir süre önce 2 adet zarf bırakır.

Vehbi Koç, oğlu Rahmi Koç’a ölümünden kısa bir süre önce 2 adet zarf bırakır.

Vehbi Koç, oğlu Rahmi Koç’a ölümünden kısa bir zaman önce 2 adet zarf bırakır. Bunlarda birisini ben öldüğümde, diğerini ise defin edildikten sonra açmanı istiyorum der. 25 Şubat 1996 da Vehbi Koç vefat eder. Oğlu, babasının verdiği ilk zarfı açar ve şöyle bir not görür: “Evladım! Söyle beni çoraplarım ile gömsünler.” Rahmi Koç, cenazeyi yıkayan imama durumu söyler, ancak böyle bir şeyin dinen uygun olmadığı cevabını alır. Bunun üzerine Rahmi Koç durumu müftüye iletir. Fakat müftüden de mümkün olmadığı yönünde cevap alırMecburen vasiyetten vazgeçen Rahmi Koç, babasının defin işlemleri bittikten sonra 2. Zarfı açar. Zarfta şöyle yazmaktadır: “Bak oğlum, ahirete bir çift çorap bile götüremedim. Günümüzde maalesef ki, her başarıyı parayla bağdaştıran bir sistem var. Oysaki kıymetli olan, doğru amaç için harcanan emek ve zamandır. Dipnot: Vehbi Koç’un bu zarfları vermiş olduğu rivayet edilir, gerçeklik payı bilinmemektedir.17. Osmanlı padişahı Revan ve Bağdat fatihi olan IV. Murad; Sultan 1. Ahmet ve Kösem sultanın oğludur. Padişahlığı döneminde içki(mey), afyon ve fal konusunda çok sert yasaklar koymuş olması ile bilinir. Bu sebeple İstanbul’da o senelerde bütün meyhaneler gizli olarak faaliyet göstermiştir.

 

Bu hikaye IV. Murad ve kayıkçılık yapan bir falcı arasında geçmektedir. IV. Murad çok sık yapmış olduğu gibi yine tebdili kıyafet ile şehirde dolaşmaya çıkar ve bir sandala biner. Müşterisinin hünkar olduğunu bilmeyen sandalcı, bir süre sonra sandalın yanında ipin ucuna bağlı testiyi çeker ve içmeye başlar. Sonrada müşterisine ikram eder. Padişah ne var o testinin içinde diye sorar. Sandalcı gülümseyerek mey diye cevap verir. İçkiyi yasaklamış olsa da esasında IV. Murad’ın alkol ile arasının iyi olduğu bilinir. Sandalcının ikramını kabul etmiş olan IV. Murad: “İyide mey yasak! Hünkarımız görürse başını vurdurur. Korkmuyor musun?” diye sorar. Sandalcı denizin ortasındayız hünkar bizi nerden görecek diye cevap verir. Aradan bir süre geçtikten sonra sandalcı, bu kez tahtaların arasından afyon çıkarır ve nargilesine koyar. Tabi müşterisine de ikram etmeyi ihmal etmez. İkramı kabul etmiş olan IV. Murad yine yasakları hatırlatır. Sandalcıdan tekrar, “denizin ortasındayız hünkar bizi nerden görecek” diye cevap alır.

 

Sandalcı bir süre sonra fal taşlarını cebinden çıkarır ve müşterisine “ver 5 akçe bakayım falına” der. Fala oldukça karşı olan IV. Murad, kızdığı halde sandalcıya 5 akçeyi verir ve bak bakalım der. Taşları sallayıp atan sandalcı “hadi bakalım efendi sor sorunu” der. V. Murad: “hünkar acaba şuanda nerde?” diye sorar. Sandalcı, hünkar şuanda denizin üstünde diye cevap verir. Etrafına bakınıp acaba çok yakınlarımızda olmasın deyince, sandalcı müşterinin kim olduğunu anlar ve “affet beni hünkarım” diye yalvarır. Padişah sana bir soru soracağım, bilirsen seni affedeceğim. Bilemezsen boynunun hemen vurduracağım der. “Ben dönüşte İstanbul’a hangi kapıdan gireceğim? Bunu bilmeni istiyorum” der. Hünkarım, ben şimdi hangi kapıyı dersem siz diğer bir kapıdan gireceksiniz. Eğer izin verirseniz cevabı bir kağıda yazayım İstanbul’a giriş yaptıktan sonra açıp bakın. Hünkar başını olur anlamında sallayınca da cevabı bir kağıda yazıp katlar ve hünkara verir.IV. Murad kağıdı aldığı gibi yanındaki fedaisine, “hemen bu kafirin boynunu vurdurun” diye emreder. Sonrada surlarda yeni bir kapı açılmasını, şehire o kapıdan gireceğini söyler.

 

Surlarda hızlı bir biçimde kapı açılır ve hünkar yanındakiler ile beraber İstanbul’a o kapıdan girer. Sandalcının ne yazdığını görmek için kendisinden emin bir biçimde kağıda bakan IV. Murad, hayretler içinde kalır. Kağıtta: “Hünkarım, yeni kapınız vatana millete hayırlı olsun” yazmaktadır. İşte o gün bu gündür İstanbul’da ki Yenikapı bu isim ile anılmaktadır.Vehbi Koç, oğlu Rahmi Koç’a ölümünden kısa bir süre önce 2 adet zarf bırakır. 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.