Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saracoglu Gluten Hassasiyetinin Çölyak Belirtileri Nelerdir?

12.07.2021
687
Saracoglu Gluten Hassasiyetinin Çölyak Belirtileri Nelerdir?

Gluten hassasiyeti, gluten alerjisi ve bilinen adı ile çölyak hastalığını son senelerde sıkça karşımıza çıkan rahatsızlıklar arasındadır. Genel olarak bu rahatsızlığın bazı seviyeleri bulunur. İleri derecede ciddi olumsuz etkileri vardır ve glutenli gıdalar ile beslenmesi uygun değildir. Bazı kişilerde ise başlangıç belirtileri yer almaktadır. Konumuza girmeden önce bazı kavramlara açıklık getirelim:

 

 

Gluten Nedir?

Genel olarak tahıllı ürünlerde un, çavdar, kepek unu yani ekmekte bulunan bir proteindir. Bağırsaklardaki hücrelerin düzensizliği sonucu bu glutenin sindirilememesi gluten alerjisine sebep olur. Kısacası bağırsak sisteminin sorunu nedeni ile bu rahatsızlık meydana gelir. Doğuştan olduğu gibi sonradan da meydana gelebilen bir rahatsızlıktır.

Gluten Hassasiyetinin Belirtileri Nelerdir?
1: Bağırsak Sorunları

En etkin belirtisi bağırsak problemleri ve şişkinlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle unlu gıdaları tüketimi sonucu şişkinlik, karın ağrısı gibi sebepler var ise şüphe edilmelidir. Erken teşhis ile önlem alınması şarttır.

2: İshal Olma

Yine bu unlu gıdaların tüketimi ishale sebep oldurmaktadır. Ekmek tüketimi sonrası ishal, mide bozulması sorunu yaşamaktaysanız şüphe edilebilir.

3: Baş Ağrısı

Gluten alerjisinin bir diğer belirtisi de baş ağrısıdır. Sık sık zamansız şekilde baş ağrısı yaşamaktaysanız kontrol edebilirsiniz.

4: Yorgunluk Hissi

Unlu gıdalar tüketimi sonrasında yorgunluk hissi, uyku durumu, halsizlik yaşamaktaysanız şüphe edebilirsiniz.

5: Depresyon

Bağırsak sisteminin bozuk olduğundan dolayı besin maddeleri emilemez. Mutluluk hormonu serotonin salgılanmaz ve mutsuzluk, depresyon durumu meydana gelebilmektedir.

6: Yediği Halde Kilo Alamama ya da Zayıflama

Sindirim sisteminin bozukluğundan dolayı besin maddeleri emilemez. Sindirilmeden bağırsaklardan atılır Bu da kilogram vermeye sebep olur. Bunu iyi gibi yorumlasanız da beslenme eksikliğidir. Vitamin ve mineral eksikliğine sebep olup pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

7: Kansızlık

Bağırsak problemleri ve demir mineralinin emilmemesi ile kansızlık, demir eksikliği sorunu meydana gelmektedir.

8: Cilt Sorunları

Egzama, deride dökülme, deri pullanması gibi bir çok farklı cilt sorunu gluten hassasiyetinden dolayı meydana gelebilmektedir.

9: Uyuşma

Kol ve bacaklarda, ense kısmında bazı uyuşukluklar gluten alerjisinden dolayı meydana gelebilir.Bir bir veya daha fazla kişi ve şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde Sağlık Haberleri. GLUTEN DUYARLILIĞINIZIN Olduğunun 9 Belirtisi!' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.