Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Reflü Neden Olur ? Belirtileri Nedir ? Tedavi Yolları

12.07.2021
871
Reflü Neden Olur ? Belirtileri Nedir ? Tedavi Yolları

Tıbbi tanım olarak Gastro Özofagus Reflü (GERD) adıyla bilinen, mide asitlerinin yemekle beraber yemek borusuna sızması ile oluşan bir rahatsızlıktır. Uzun bir süre boyunca yemek borusuyla temasta kalan mide asidi, yemek borusunun koruyuculuk özelliklerini yitirmesine neden olmaktadır ve böylece reflü belirtileri de ağır ağır ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlık ülkemizde fazlaca görülen mide rahatsızlıklarındandır.

Reflünün en yaygın olarak görüldüğü kişiler;

Mide boşalma sorunu çeken bireylerde,

Kilo sorunu yaşamakta olan bireylerde,

Fıtık rahatsızlığı olan bireylerde,

Hamile olan kadınlarda,

Romatizmal rahatsızlığı olan bireylerde,

Diyabet ve astım sorunu olan bireylerde görülebilmektedir.

Bu rahatsızlığın tedavi edilebilmesi için reflü nedeninin ne olduğu hakkında bilgili olmak gerekiyor. İçeriğinde kimyasallar içeren gıda ürünlerinin artış göstermesi ile beraber de reflüde artış olduğu görülmektedir. Bazı hastalıklarında tetikleyicilerinden bir tanesi olan reflünün nedenlerini sayacak olursak;

Yanlış yeme alışkanlıkları: Yemek yerken olduğundan daha hızlı bir biçimde yemek yeme ve daha büyük porsiyonlarda yemekleri tüketme reflü sebeplerinden birisidir. Aynı zamanda uyku öncesi yemek yemiş olmak da reflüyü tetiklemektedir.

Kötü yaşam biçimi: Kötü yaşam biçimina sahip bireylerde görülmesi daha olasıdır. Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklara sahip olmak mide asitlerinin artış göstermesina neden olmaktadır. Bunun yanında obezite sorunu olan bireylerde aşırı yemek yeme isteğinin olması veya duruş bozuklukları sebebiyle de reflü oluşabilmektedir.

Yanlış ve uzunca uygulanmakta olan sağlıksız diyetler: Kulaktan dolma, profesyonel görüşü olmadan sağlıksızca yapılan diyetler midedeki asit dengesinin bozulmasına neden olur. Buda reflünün görülmesine zemin hazırlar. He birey kendi sağlığına, vücut yapısına uygun ve profesyonel görüşü alındıktan sonra diyet uygulamalıdır.

Diğer faktörler: Hamilelik, hızlı kilogram alma-verme, şeker hastalığı gibi rahatsızlıklardan dolayı vücutta oluşan ani değişiklikler midede reflünün görülmesine neden olur.

İlgilini çekebilir Saracoglu cilt lekelerine karşı patates limon maske tarifi

Reflü Belirtileri:

Ağızda oluşan acı su

Sesin kısılması

Geğirme

Midenin üst kısmında yanmalar

Göğüste ağrılı yanmaların oluşması

Ağız kokusu

Kalıcı öksürük

Tekrarlayan astım atakları

Yutma güçlüğü

Hıçkırık

Sürekli boğaz iltihabı

Hazımsızlık

Ses tellerinde nodül

Kalıcı zatüre

Reflüden Korunmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Kilo sorunu yaşamakta olan bireyler kilogram vermelidirler.

Diyet ve yemek saatlerinde değişikliğe gidilmelidir.

Yatağa girmeden 3 saat gibi bir süreyle yemek yenmemelidir.

Asit içeren meyve suları içilmemelidir.

Yastıklar 15 cm. Kadar yüksek olmalıdır.

Öğün içinde çok fazla besin tüketilmemelidir.

Aşırı yağlı yiyecekler tüketilmemeli, alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

Reflüye iyi gelmesi için lifli besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Lifli besinler mide salgısını önleyerek reflünün oluşmasına engel olmaktadır. Bitkisel gıdalardan protein alımı yapılabilir.Bir şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde REFLÜ BELİRTİLERİ NELERDİR? BU BELİRTİLERİ VARSA DİKKAT ETMENİZ GEREKİYOR DEMEKTİR ?' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.