Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Profesör Ertuğrul’dan “aşı kalp kası iltihabı yapıyor” iddiasına yanıt

Profesör Ertuğrul’dan “aşı kalp kası iltihabı yapıyor” iddiasına yanıt

Koronavirüsle mücadelede aşılama hızla devam ederken Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, “BioNTech aşısı kalp kası iltihabı yapıyor” iddiasına yanıt verdi.

 

 

 

Koronavirüsle mücadelede aşılamadaki oran yüzleri güldürüyor. 5 Temmuz itibarıyla 1. Doz uygulanmakta olan kişi sayısı 35 000 000 913 bin 425 ve 2. Doz uygulanmakta olan kişi sayısı 15 000 000 678 bin 300 dahil olmak üzere toplam 52 milyon 671 bin 765 kişiye aşı yapıldı.

3. DOZ AŞI
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün açıkladığı tabloda yer alan verilere göre 1 Temmuz’dan itibaren başlayan uygulamada 3. Doz olan kişi sayısı ise dün itibarıyla 1 000 000 64 bin 526 oldu.

“TÜRKİYE’DEN HENÜZ BÖYLE BİR BİLDİRİM OLMADI”
Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre “BioNTech aşısı kalp kası iltihabı yapıyor” iddasına cevap veren Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Yönetim Kurulu üyesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Türkiye’den henüz böyle bir bildirimin olmadığını belirtti.

Prof. Dr. Ertuğrul, açıklamasının devamında şunları ifade etti:

 

Amerika’den veriler BioNTech aşısının uygulanmış olduğu 25 yaş altı grupta kalp kası iltihabı görülme sıklığının aynı yaş grubunda beklenen sıklıktan fazla olduğunu gösteriyor. Bununla beraber ABDn Kardiyoloji Derneği bu artışın sınırlı olduğunu, hastaların iyi seyrettiğini ve direk olarak aşıya henüz bağlanamadığını belirtiyor.

Aynı zamanda ABD’da aşılarda kalp problemleri ile alakalı bir uyarı gündemde. Bakalım ilerleyen zamanlarda bu durum daha da netleşecek.

Profesör Ertuğrul’dan “aşı kalp kası iltihabı yapıyor” iddiasına yanıt 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.