Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kurban Bayramı Yasakları getirildi

Kurban Bayramı Yasakları getirildi

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, çift doz aşı olanların sayısı 50 000 000 dolayında olursa vaka sayısının 1000’in altına düşebileceğini söyledi. İlhan, “Koronavirüs devam ettiği sürece bir süre daha tedbirli olmamız gerekecek.

 

Maske sanki şemsiye gibi cebimizde olacak belki de.” dedi. Öte yandan bir ilin Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada Kurban Bayramı ya-sakları açıklandı. Sağlık Bakanlığının “covid19asi.Saglik.Gov.Tr” adresinde yer alan anlık verilere göre, saat 23.00 itibarıyla yapılan a-şı İstanbul’da 10 000 000 443 bin 932. Ankara’da 4 000 000 732 bin 635. İzmir’de ise 3 000 000 857 bin 167 doz oldu. 18 yaş üstü nüfusta birinci doz a-şı uygulanmakta olanların oranı % 60,56, ikinci do-z a-şı yapılanların oranı da % 27,34 olarak kayda geçti.

 

Bartın Valiliği, Kurban Bayramı’na yönelik kararlar aldı. Valiliğin aldığı kararla, bölgede bir gelenek halinde uygulanmakta olan, köylerin ve mahallelerin toplu halde ve karşılıklı yönde birbirlerini ziyaret etmeleri, ziyaretlerde toplu yemek ve güreş gibi çeşitli etkinlikler yapılması yasaklandı. Valiliğin kararı şöyle

Ülkemizde Delta varyantı koronavirüs v-akalarının görülmesi ve sayısı az da olsa ilimizde ve çevre illerde bu varyanta rastlanması sebebiyle, köy muhtarları da olmak üzere konunun bütün taraflarıyla yapılan değerlendirmeler neticesinde, aile ve akraba arasındaki bayramlaşma etkinlikleri dışında, yöresel nitelikteki özel etkinliklerin tedbir olarak yapılmamasının uygun olacağı sonucuna varılmıştır.”

 

En az bir doz aşı uygulanmakta olanların oranı en yüksek 10 il sırasıyla Muğla, Çanakkale, Kırklareli, Edirne, Balıkesir, Eskişehir, Amasya, Aydın, İzmir ve Bilecik oldu. En az bir doz a-şı yapılanların oranının en az olduğu iller ise Bitlis, Siirt, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Muş, Batman, Şırnak, Bingöl ve Ağrı biçiminde sıralandı.Bir şunu diyen bir yazı 'SON DAKİKA RESMİ AÇIKLAMA KURBAN BAYRAMINDA YASAK GELDİ' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.