Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kötü Kolesterolün Baş Düşmanı Bu Baharat…

11.07.2021
3.219
Kötü Kolesterolün Baş Düşmanı Bu Baharat…

Mucize baharat kötü kolesterolün baş düşmanı çıktı! Yoğurtla tüketilince yararı katlanan harika baharat! Yağ Yakan Kimyon ÇAYI
Size mucize bir baharattan bahsedeceğiz. Öyle ki bu baharat tam bir şifacı. Ödemi atıyor, gaz problemini çözüyor. Balla tüketen annelerin sütü artıyor. Yoğurtla tüketilince yararı kat kat artıyor. Bu mucizevi baharat ne? Diye soruyorsanız cevabı kimyon.
Yemeklerimize lezzet katan baharatlardan olan kimyon esasında bir şifa deposu. Özellikle çorbalara eklenen kimyonun yararları saymakla bitmiyor. Antioksidan özelliği ile ön plana çıkan baharat kimyon hakkında bilmeniz gerekenleri ve sağlığımıza yararlarını Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez sizler için anlattı…

 

ÖDEMİ ATIYOR, GAZ PROBLEMİNİ ÇÖZÜYOR

Kimyon sindirim problemi olan kişileri rahatlatan, etkisini hemen gösteren kusursuz bir baharat. Bu etkisini hem tükürük salgısını hem de karaciğerden salgılanan, yağ sindiriminde görev alan safrayı uyararak gösteriyor. Bu özelliği sayesinde yemeklerinize kimyon eklemek, yemeğin ardından yaşamakta olduğunuz hazımsızlığı engelleyebilir. Bunun yanında yağların sindirim sürecini hızlandırdığınız için kilogram kaybınız için de önemli bir destek sağlarsınız. İdrar söktüren ve gaz sorununa iyi gelen kimyonun kuru baklagiller ile tüketildiğinde de olumlu etkisi görülüyor.

Çalışmalar düzenli tüketilen kimyonun bağırsak sorunlarını azaltıcı etki göstermesi için iki hafta gibi kısa bir sürenin yeterli olduğunu gösteriyor.

 

BALLA TÜKETEN ANNELERİN SÜTÜ ARTIYOR

Kimyon, yüksek oranda demir içeriğine sahip. Özellikle demir gereksiniminin arttığı gebelik ve emziklilik döneminde bayanların muhakkak tüketmesi gerekir. Aynı dönemde gereksinimi artan bir diğer mikro besin öğesi ise kalsiyum. Kalsiyum yeterli seviyede alınmadığında annede diş çürükleri, osteoporoz gibi hastalıkların gelişim riski artar. Bu sebeple kalsiyumdan zengin kimyonu anneler yemeklere eklemeli.
Bunun yanında kimyon fitoöstrojen içeriği ile idrarla kalsiyum atımını da azaltır, bu şekilde kemiklerin güçlenmesine katkısı iki katına çıkar. Ayrıca kimyon, içindeki timol adı verilen mucize bileşen sayesinde emzikli kadınlarda süt üretimini artırır. Kimyonun bal ile birlikte tüketimi bu etkiyi artırıcı etki gösterir.

KALP HASTALIKLARINA VEDA

Mucize baharat kimyon içerdiği östrojen benzeri etki yapan molekül fitoöstrojen ve antioksidanbileşenleri kuersetin ve luteolin sayesinde yüksek kolesterolden korunmaya yardımcı olur. Bir çalışmada kanda bulunan kötü kolesterol olan LDL seviyesi yüksek olan hastaların 15 gün kimyon tüketmeleriyle, LDL seviyelerinin % 10 düştüğü bulunmuştur. Başka bir çalışma sonuçlarına göre sekiz hafta kimyon tüketimiyle kalp damar sağlığını olumsuz yönde etkileyen kan yağları olan trigliserit düzeyleri azalmıştır. 88 kadın üstünde yapılan süper bir çalışmada ise yoğurdun üzerine eklenen kimyonun üç aylık sürede hem LDL’yi düşürdüğü, hem de iyi kolesterol olan HDL seviyelerini yükselttiği görülmüştür. Yemeklerinizle birlikte tükettiğiniz bir kase yoğurda bir çay kaşığı kimyon ekleyebilirsiniz.

DİYABETLİLERİN İLACI

Kimyon içerdiği biyolojik aktif bileşen olan kumin aldehit ile diyabet oluşumunda rol alan enzimleri inhibe eder ve vücutta insülin üretimini sağlamakta olan pankreastaki beta hücrelerini koruyup, insülin düzeyini artırır. Böylece glikoz seviyesini kontrol altına alır. Şeker hastaları hemen her yemekte kullanabilir.

DERİN UYKU ÇEKMEK İÇİN
Kimyon içindeki esansiyel yağlar sayesinde stresi önler, rahat bir biçimde uykuveyalmanızı kolaylaştırır. Kimyon melatonin üretiminde görev alan B vitaminleri içerir ve bu şekilde uykunuzu düzene sokar.

TÜKETİRKEN DİKKATLİ OLUN
Sonuç olarak sağlık üstünde bu kadar olumlu etkileri olan, inanılmaz lezzetli bu baharatı çorbalarınızda ve yemeklerinizde bolca kullanmanızı, yoğurt ve peynirlerin üzerine eklemenizi öneririm. Ancak kan şekeri üstünde düşürücü etkisi olmasından dolayı ciddi hipoglisemi hastasıysanız, kanın akışkanlığını fazlası ile artırdığı için kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız veya yakın bir zamanda ameliyata girecekseniz kimyontüketiminde dikkatli olmanız gerektiğini unutmamalısınız

YAĞ YAKAN KİMYON ÇAYI

MALZEMELER:
1 çay kaşığı kimyon tohumu
1 çay kaşığı rezene
5 kuru karanfil
Yarım limon

YAPILIŞI:
Sıcak suya kimyon tohumu, rezene tohumu ve karanfili atıp üç dakika demleyin. Süzüp içerisine yarım limonu sıkın. Yağ yakması için daha sağlıklı beslenmede ana öğünlerden sonra birer su bardağı içmeniz yeterli.Bir şunu diyen bir yazı '@organikdoktorum 1kase yoğurda 1çay kaşığı ekleyip tüketin... organik doktorum® o HASTALIĞI SÖKÜP ATIYOR! Bu Baharat Tam Bir Şifacı Mucize baharat kötü kolesterolün baş düşmanı çıktı! Yoğurtla tüketilince faydası katlanan muhteşem baharat! Faydaları inanılmaz mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz...' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.