Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Stres Nedir? Aşırı Stresli Olduğunuzun 10 Belirtisi

Stres Nedir? Aşırı Stresli Olduğunuzun 10 Belirtisi

Görmezden Gelme! Aşırı Stresli Olduğuna Dair 10 İşaret..

 

Aşırı stres, kişinin çevresiyle uyumunu, işi yapabilme gücünü büyük ölçüde etkilediği gibi ciddi ruhsal ve fiziksel rahatsızlıklara da sebep olabilmektedir. Bu sebeple, stres belirtileri tespit etmek daha sağlıklı bir hayat ve mutlu olma yolunda önemli bir adımdır.

Aşırı stres, kişinin çevresiyle uyumunu, işi yapabilme gücünü büyük ölçüde etkilediği gibi ciddi ruhsal ve fiziksel rahatsızlıklara da sebep olabilmektedir. Bu sebeple, stres belirtileri tespit etmek daha sağlıklı bir hayat ve mutlu olma yolunda önemli bir adımdır.

Yaşadığınız stres daima zararlı değildir, hatta hafif derecedeki stres sizi harekete geçiren, enerji veren ve kendinizi geliştirmenize yol açan bir etken olabilir. Ancak stres düzeyiniz yüksek olduğunda verimliliğiniz düşebilir, hayattan aldığınız zevk azalabilir ve çevrenizle olan ilişkilerinizde sorunlar ortaya çıkabilir. Peki, stresin fiziksel ve ruhsal belirtileri neledir? İşte aşırı stres altında olduğunuzu gösteren işaretler ;

1- Cilt problemleri Sedef hastalığı, sivilce ve diğer cilt rahatsızlıkları stresten kaynaklanmaktadır. Yapılan araştırmada akıl sağlığıyla cilt problemleri arasında bir bağlantı bulundu.
Fareler üstünde yapılan bir deneyde de aynı şeyler görüldü. Stres altındaki farelerin ciltte oluşan enfeksiyonlara daha meyilli oldukları görüldü.

2- Kilo alıp verme Mayo Clinic’ten aktarılanlara göre strese maruz kaldığınızda vücudunuz kortizol hormonu salgılıyormuş. Kortizolun, vücudunuzdaki yağ ve karbonhidrat metabolizmasını ve şekeri dengelediği bilinmekte. Çok fazla kortizol salgılandığında ise daha çok yemek yersiniz ve testesteron üretimi azalır. Böylelikle de kilogram alırsınız.
Öte yandan adrenalin seviyesinin artışı da kilogram kaybına yol açar. Adrenalinin metabolizmayı hızlandırdığı bilinmekte. Bazı araştırmacılar, vücudun strese tepki vermesini sağlamakta olan bir peptit hormonu olan CRH’nin kilogram kaybına neden açtığını öne sürüyorlar.

3- Ani üşütmeler Stresin daha çabuk soğuk algınlığına yakalanmanıza neden olduğunu biliyor muydunuz? Amerika’de gerçekleştirilmiş olan bir deneyde 276 daha sağlıklı birey bir odaya kapatıldı. İçlerinden uzun süreden beri stresli olanların daha çabuk soğuk algınlığına yakalandığı görüldü.
Bütün suç soğuk havalarda değil. Üşütmenizin sebebi stresli olmanız da olabilir.

4- Mide rahatsızlıkları Stresin, sindirim sistemini olumsuz etkilediğine dair bilimsel kanıtlar var. Mide bundan en çok etkilenenlerden.
Harvard Medical School’dan aktarılanlara göre kronik stres, sindirim sisteminin hassaslaşmasına neden oluyormuş.

 

5- Odaklanmada güçlük Stresli insanlar odaklanmakta zorluk çekerler. Aslında bunun sebebi stres kaynaklı yorgunluktur. Uzun süredir odaklanmakta zorluk çekiyorsanız, bu stresli olduğunuz manasına gelebilir.
6- Saç kaybı Araştırmacılar, stresli insanların kel olma şanslarının daha fazla olduğunu söylüyorlar. Saçlarınız dökülmeye başladıysa sebebi stres olabilir.
7- Baş ağrısı Görme bozuklukları, kalitesiz ya da yetersiz uyku, tansiyon, sinüzit ve hamilelik baş ağrısına neden olabilir.
Bazı baş ağrıları ise stres kaynaklıdır. İlaç alımı baş ağrısını geçirse de sorunun kökeni tespit edilmediği sürece baş ağrınız geri dönecektir.

8- Uykusuzluk Stres, uyku problemlerina da neden olabilir. Sinir sisteminiz daima aktif olduğundan uykuveyalmanız güçleşir.
Kalitesiz ve yetersiz uyku da hayatınızı olumsuz yönde etkiler. Eğer uyuyamıyorsanız, uzman yardım alarak bunun sebebini bir an evvel öğrenmeli ve tedavi olmalısınız.

9- Kalp rahatsızlıkları Stres, kalbimizi olumsuz etkiler. Yapılan bir araştırmada stresin, kalp ritmini değiştirdiği görüldü. Stres belirtilerini ciddiye alın ve bir an evvel doktorunuza danışın!
10- Bedeninizin titremesi Aşırı stresli olduğunuzun bir başka kaçınılmaz belirtisi de bedeninizde, ellerinizde titreme. Eğer bu rahatsızlığı da son dönemlerde sıkça yaşamaya başladıysanız, aşırı stres ve gerginliğin bir belirtisini daha yaşamaya başladınız demektir.
Bunların haricinde aşağıda belirtilen bedensel belirtiler de sık olarak görülür.

Ellerinizin veya bedeninizin aşırı terlemesi

Sinirsel tiklerin ortaya çıkması veya artış göstermesi

Boğaz ve ağız kuruluğu çekmeniz

Kolayca yorulmanız

Sık sık tuvalete çıkmanız

İshal, hazımsızlık veya kusma gibi sindirim ve boşaltım sorunu çekmeniz

(Kadınlarda) Adet öncesi geriliminizin artışı

Boyununuzda ve sırtınızın altında ağrı olması

Bedensel belirtilerin haricinde duygusal, düşünsel ve davranışsal belirtiler de söz konusudur.

Duygusal Belirtiler:

Endişe veya sıkıntı hissetmeniz

Korku duymanız veya çabuk ürkmeniz

Kendinizi değersiz, yetersiz, güvensiz veya terkedilmiş hissetmeniz

Alınganlaşmanız veya sinirli oluşunuz

Çabuk utanmanız

Düşünsel Belirtiler:

Özgüven eksikliği içinde olmanız

Unutkanlık yaşamanız

Karamsar düşünmeniz

Gelecekle ilgili olumsuz kurgularınız

Zihninizin devamlı birşeylerle dolu olması

Sürekli hayal kurmanız, dikkatinizi toplayamamanız

Davranışsal Belirtiler:

Önceleri kolaylıkla verilebildiğiniz kararları almada güçlük çekmeniz

Kekelemeniz veya diğer konuşma zorluğu yaşamanız

Yüksek sesle gülmeniz ve sinirli bir ses tonuyla konuşmanız

Nedensiz yere ağlamanız

Sonuçlarını düşünmeden hareket etmeniz

Dişlerinizi gıcırdatmanız

Sigara, ilaç veya alkol kullanımını artırmanız

Kaza yapmaya eğilim göstermenizBir bir veya daha fazla kişi ve şunu diyen bir yazı 'BITKILOG AŞIRI STRESLİ OLDUĞUNUZU GÖSTEREN BELİRTİLER Okumak için Ekranı Yukarı Kaydır' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.