Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

B12 Eksikliğinde Bu Sinyallere Çok dikkat..

10.07.2021
3.883
B12 Eksikliğinde Bu Sinyallere Çok dikkat..

B12 Vitamin Eksikliği Nedir? Nasıl Anlaşılır?
Vitamin besinler sayesinde vücudumuza almış olduğumuz, vücutta kendiliğinden üretilmeyen ve eksikliğinde çeşitli hastalıklara neden olan maddelere verilen genel isimdir. Her vitaminin eksikliği farklı hastalıklara neden olmaktadır.

 

Sağlıklı bir bedene sahip olmak istiyorsak vitaminleri tam olarak vücudumuza almalı, daha sağlıklı beslenmeliyiz. Peki vitamin eksikliği nasıl anlaşılır vücudumuzda ne gibi belirtiler gösterir?

Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?
B12 vitamini eksikliği durumunda oksijenin organlara taşınması engellenerek devamlı yorgunluk hali, baş dönmesi, ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca B12 vitamini eksikliğinde depresyon, çocuklarda iştahsızlık ve uyuşukluk gibi rahatsızlıklarda ortaya çıkmaktadır. B12 et, balık, peynir ve süt gibi besinlerde bulunur.

C vitamini eksik olması halinde diş etinde kanama, diş eti çekilmesi, kemik ağrıları ve kas zayıflıkları gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde de C vitamini eksik olduğu görülmektedir. C vitamini çoğu zaman; yeşil sebzeler, turunçgiller, domates, çilek ve kırmızı lahanada bulunmaktadır.

 

B2 vitaminin eksikliğinde ağızda yara, dilde ve göz kenarlarında kızarıklık, burun kenarlarında kuruma gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. B2 vitamini süt, yoğurt, yumurta, peynir, kuru baklagiller ve yeşilliklerde çok miktarda bulunmaktadır.

Görmede bozukluk, kemik ve dişlerde problem, saç ve tırnaklarda kırılmalar, ciltte kuruluk olması A vitamini eksikliğinden kaynaklanır. A vitamin; yeşil sebze, domates, tahıl, bal ve havuçta çok miktarda bulunmaktadır.

K vitaminin eksik olması halinde vücutta ki kesikler ve yaralar daha geç iyileşme gösterir. İdrar yollarında, akciğerler, sindirim sisteminde ve deride kanamalar görülmektedir.

K vitaminin eksik olması bağışıklık sisteminin de düşük olmasına neden olur. Eğer böyle belirtiler gösteriyorsanız ve kan sonuçlarına göre K vitamini eksikliği teşhis edilmişse; karnabahar, brokoli, lahana, bezelye, yumurtanın sarısı, patates ve yeşil çay gibi besinler ile vücudunuza K vitamini alabilirsiniz.Bir bir veya daha fazla kişi ve şunu diyen bir yazı 'Organik Yaşam organik doktorum Koçu Vücudumuz B12'ye İhtiyacı Olduğunu Bu Şekilde Gösteriyor..! Dikkat' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.