Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kemik Erimesine Karşı Mucizevi Besin

09.07.2021
616
Kemik Erimesine Karşı Mucizevi Besin

Osteoporoz diğer adı ile kemik erimesinin vücuttaki kemiklerin zayıflamasına ve daha kırılgan hale gelmesine sebep olduğunu belirten Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Gürkan Taşkale, “Kemik suyu tüketmek, özellikle de yemeklerde kemikli etin kullanılması kemik sağlığına faydalı olacaktır” dedi.
Kişide osteoporoz geliştiğinde belirgin olarak boy kısalığı meydana geldiğinin önemini vurgulayan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Gürkan Taşkale, “Osteoporoz genelde vücutta bir kırık oluşmadıkça farkına varılmayan sinsi bir hastalıktır. Sırt ve bel bölgesindeki omurga kemikleri yeteri kadar yük taşıyamadığı için kemikler yükseklik kaybına uğrar ve bu kemiklerin her birinin 1 mm azalması hastanın boyunda ortalama 3,5-4 cm azalmaya sebebiyet verir. Bu sebeple 55-60 yaşlarından itibaren boyda tespit edilen 3 cm ve daha fazla azalma osteoporozun en önemli belirtilerinden birisidir. Bu hastalardaki en büyük sorunlardan birisi de kolay oluşan kemik kırıklarıdır. Özellikle sırt, bel, bacak ve kalça bölgesindeki ağrılar osteoporoz hastalarında en sık görülen belirtilerdir. Osteoporoz olan kişilerde kas kuvvetinde de azalma olduğu için bu kişiler kendilerini normalden daha güçsüz hissederler” ifadelerini kullandı.

 

 

YEMEKLERDE KEMİKLİ ET KULLANIN

Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Gürkan Taşkale osteoporozun yaşın ilerlemesi ile görülen bir hastalık olduğunu belirtti ve kadınlarda özellikle menopozdan sonraki ilk 10 yılın riskli olduğunu söyledi. “Kemik erimesinden korunma çocukluk çağından itibaren başlamalı ve 25-30’lu yaşlara kadar daha sağlıklı bir hayat sürmek ve doğru beslenmek bir hayli önemlidir” diyen Dr. Taşkale, “Aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olmak kemik sağlığı için iyi olmayacaktır. Dengeli beslenmek, yeterli protein alımı, fosfor ve kalsiyumdan zengin beslenmek gereklidir. Kemik suyu tüketmek, özellikle yemeklerde kemikli etin kullanılması kemik sağlığına faydalı olacaktır. Kemikten alınan kolajen çok kıymetli bir protein yapısıdır. Tabi ki sağlık açısından hergün et tüketmek de doğru değil, daha sağlıklı bir insan haftada 2-3 gün kemikli etten yapılmış yemekleri tüketebilir” diye konuştu.

İlgilini çekebilir Karın Bölgesindeki Yağları Yakan Zencefil ve Streç Bant Sargısı

HAMSİYİ KILÇIĞI İLE YİYEBİLİRSİNİZ

Kemik sağlığını korumak için özellikle hamsi, alabalık ve somon gibi soğuk su balıklarını tüketmek gerektiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Gürkan Taşkale, “Özellikle hamsi gibi kılçığı ile tüketilebilecek balıklar tercih edilmelidir. Balığın kılçığında bulunan kalsitonin maddesi kemik yapıcı özelliğe sahiptir. Bunun dışında balık; kalsiyum, fosfor ve protein açısından da zengin bir besindir. Kemik sağlığı üstündeki en önemli vitaminler B, C, D, K, vitaminleridir. Bu sebeple besin gruplarından çeşitli beslenmek son derece önemlidir. Çünkü bu vitaminlerin hepsini tek bir besin grubundan almak olanaklı değildir” dedi.

D VİTAMİNİ DEĞERLERİ ÖNEMLİ

 

Osteoporoz tedavisi hakkında bilgiler veren Dr. Öğr. Üyesi Taşkale, “Öncelikle hastaların kemik metabolizmalarının Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı tarafından değerlendirilip, D vitamini, kalsiyum, fosfor ve diğer protein metabolizma değerlerinin ne durumda olduğunu kontrol etmesi gerekir. Eğer ihtiyaç var ise bu değerler için evvela bir tedavi uygulanıp, değerler normale döndükten sonra kemik erimesine sebep olan faktörlerin kemik yıkımı mı yoksa yapım azlığı mı olduğu saptanmalıdır. Eğer kişide vitamin eksikliği var ise bu durum yapım azlığı sonucu oluşan kemik erimesi olarak karşımıza çıkacaktır. Bu durumda kalsiyum ve D vitamini tedavisi uygulanabilir. Fakat kişinin kemik yıkımında da bir sorun var ise yani yaşlanma ve hormonlardaki azalmaya bağlı bir problem var ise kemik yıkımını azaltan ilaçlar ile tedavi uygulanır. Tüm bunların haricinde kemik erimesine neden olan başka hastalıkların olup olmadığı muhakkak tespit edilmeli, eğer böyle bir durum var ise saptanan hastalık tedavi edildiğinde kemik erimesi ile alakalı şikayetler de ortadan kalkacaktır” ifadelerini kullandı.Bir şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde Kemik Erimesine Karşı7 Pratik Ãneri' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.