Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Greyfurt Faydaları ve Zararları

09.07.2021
1.072
Greyfurt Faydaları ve Zararları

UYARI: Greyfurtun bazı ilaçlarla kullanımı sakıncalıdır. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz varsa veya sürekli kullanmış olduğunuz ilaçlar var ise diyete başlamadan evvel mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.
Greyfurt meyvesi vitamin, protein, lif ve mineral açısından bir besindir. İçeriğinde barındırdığı kolesterol çok az derecedir. Greyfurt, folatlar bakımından da zengin bir meyvedir. Bu içeriğinden dolayı greyfurtun faydaları da saymakla bitmiyor.

 

Greyfurtun kendisine has bir tadı vardır. Tam bir şifa deposu olan greyfurt A, C, E ve K vitamini yönünden oldukça güçlüdür. Şifasının beraberinde iyi bir yağ yakıcıdır. Kilo vermeyi destekler.
Antioksidan ve antibakteriyel içerik bakımından zengin olan greyfurt suyu; kalsiyum, magnezyum, fosfor, çinko ve demir deposudur hemde. Metabolizmayı hızlandırma özelliği bulunmaktadır. Düzenli tüketildikçe tokluk hissi verir.
ZENGİN POTASYUM VE YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRAN ENZİMLERİ İÇEREN GREYFURT DİYETİ İÇİN;
Greyfurtun % 90’ı sudan oluşur ve bu sayede metabolizmanızı olduğundan çok daha hızlı şekle getirir. Kalori oranı bir hayli düşüktür. Bir adet greyfurtta ortalama 74 kalori vardır. Zayıflamaya karar verdiyseniz bunun için 2 seçenek var:
Birinci seçenek; her öğünden yarım saat önce 1/2 adet greyfurt tüketmek. Ancak öğünlerinize de bu noktada dikkat etmelisiniz. Yemeklerden yarım saat önce tüketilen greyfurt açlık hissini bastırarak öğünlerinizde daha kontrollü yemenize yardım edecektir.
İkinci seçenek; Bir adet greyfurtun için kaşıkla oyun ve blender’da karıştırın. Posasıyla birlikte karışan greyfurtun içerisine bir tatlı kaşığı bal ilave edin. Bu karışımı sabah aç karnına tüketin. Karışımı içtikten 20 dakika sonra kahvaltıya geçebilirsiniz.
Greyfurtun Yararları Neler?
İçeriği sayesinde kabızlığın önüne geçer, sindirim sistemini düzene sokar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip ve nezleye karşı soğuk kışın kalkan olur.
Uykusuzluğun doğal ilacıdır. Uyku sorunu yaşamaktaysanız yatmadan yarım saat önce greyfurt suyunu içmeyi deneyin. Greyfurtun sık tüketimi, içerisindeki narinjin denen madde sayesinde sizi kanserin çeşitli türlerinden korur.

Greyfurt, insan vücudundaki çeşitli enfeksiyonlarla mücadelede etkindir. Kanser hastalarının tedavi sürecinde tüketildiğinde fayda sağlamış olduğu bilinen bir meyvedir.

Düzenli olarak tüketildiğinde göz sağlığının korunmasında yardımcı olur.

Greyfurtun yararları arasında, bağırsak fonksiyonlarının hızlandırması sayılabilir. Ayrıca düzenli tüketildiğinde kolon kanserinin önlenmesinde yardımcı rol oynar.

İçerdiği antioksidanlar sayesinde vücuttaki toksinlerle savaşarak, karaciğeri korur, temizlenmesini sağlar.

Greyfurt, yine içeriğindeki antioksidanlardan dolayı kolesterolü yüksek olan kişilerin kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Eğer kolesterol için greyfurt tüketiliyorsa, hergün muhakkak 1 adet yenmeli veya suyu içilmelidir.

Greyfurtta bulunan C vitamini astım hastalığına iyi gelir. Uzun süreli düzenli kullanımda astım ataklarının azalmasına, atak yaşanma sürelerinin arasının uzamasına yardımcı olur. Yalnızca astım değil, diğer solunum sistemi hastalıklarının da tedavisinde önemli rol oynar.

Her gün düzenli ilaçlanma tüketenlerin diş eti hastalıklarından korunmasını sağlayarak, diş eti kanamalarını önler. Ağız sağlığı için de yararlı olan greyfurt sağlık açısından vazgeçilmez meyvelerdendir.

Greyfurt, vitamin ve mineral deposu olmasından dolayı cilt içinde yararlıdır. Greyfurtun cilde yararı, ciltteki lekeleri gidermesi şeklindedir. Cilt hücrelerini korur ve yeniler. Böylece de ciltteki çeşitli sorunların giderilmesinde etkilidir.

Greyfurtun yararları arasında saç sağlığını koruduğu ve saç uzamasına yardımcı olduğu da sayılabilir. Greyfurt suyu doğrudan saça masaj yaparak düzenli ilaçlanma uygulandığında saçlarda bir süre sonra gözle görülür şekilde bir fark olacaktır.

Her gün greyfurt suyu içmek, vücuttaki böbrek taşlarının oluşumunu önlediği gibi, böbrek taşı olanlarda da taşların büyümesinin önüne geçer. Barındırdığı C vitamini, idrarın PH değerini artırır. Sitrik asidin salgılanma hızına da etkilidir.

Ayrıca son dönemde, greyfurt suyu içmenin sigarayı bırakmada yardımcı olabileceği yönünde görüşler mevcut. Bu durum ağızda meydana gelen Ph değişikliği sebebiyle sigara içme isteğinin azalması ve ayrıca greyfurt suyunun nikotinin etkilerini azaltması ile açıklanabilmektedir.

Özellikle kışın olduğumuz şimdilerde pek çok kişinin aklında olan “greyfurt neye iyi gelir?” sorunun cevabını bir nebze de olsa verebildiğimizi düşünüyoruz. Ancak herhangi bir sağlık probleminde, o probleme iyi gelen besinleri tüketmeye devam ederken öncelikle doktora başvurmak gerektiğini de kesinlikle unutmamanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

Greyfurtun Zararları Neler?
Greyfurt kolaylıkla bazı ilaçlarla etkileşime geçen ve bazı ilaçların etkisini arttırıcı özelliği olan bir meyvedir. Bu etki 40 kata kadar çıkmaktadır. Bu sebeple doz aşımına neden olabilerek toksik etki meydana getirebilmektedir. Tek bir greyfurtun dahi bu etkisi tüketiminden 30 dakika sonra ortaya çıkmakta ve 3 güne kadar sürmektedir. Bu sebeple düzenli ilaçlanma ilaç kullananların greyfurt tüketimi konusunda bilinçli olması, her ihtimale karşı bu kişilerin profesyonel tavsiyesi dışında tüketmemesi gerekli olan meyvelerden biridir.

Dip not olarak yapılan bazı çalışmalar ile greyfurtun bu özelliği sebebiyle ileriBir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, su kütlesi ve şunu diyen bir yazı 'Yağ Yakımını Artırmak İçin Birebir! Kahvaltıdan 20 dakika önce içerseniz... 855758564234 1 ETKİSİNE İNANAMAYACAKSINIZ! Kahvaltıdan 20 Dakika Önce İçerseniz...' görseli olabilirde ilaçlar içerisinde bulunan etken madde miktarları azaltılabilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.