Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

aşı belirtisi

aşı belirtisi

Koronavirüs salgınında bu kez de delta varyantı tüm dünyayı etkilemeye başladı. Ülkemizde de 250 kişiden fazla vatandaşımıza bulaşan delta varyantı için uzmanlardan açıklama geldi. Peki, Delta varyantı nedir? Delta varyantı belirtileri nelerdir?

 

Koronavi/rüs salgını ile mücadelede en büyük sorunlardan birisi de virüsün başlıca ülkelerde geçirdiği mutasyonlar olmuştu. Kış mevsiminde ortaya çıkan İngiltere mutasyonunun bahar aylarında ortaya çıkan Hindistan varyantı salgınla mü7cadelede dengeleri değiştirdi. Hindistan’da görülen Delta varyantı baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı ile kendini gösteriyor. Bu belirtiler gençlerde ağır bir soğuk algınlığı biçiminde ortaya çıkıyor.

DELTA MUTASYONU NEDİR?

İlk kez Hindistan’da görülen ve İngiltere’de yayılan Delta varyantına dair belirtilerin diğer varyantlardan bazı farklılıklar gösterdiği ortaya çıktı. Zoe Covid Semptom Gubu’nun çalışması bu varyanta ilişkin farklılıklara dair bilgileri bir araya getirdi. Grubun çalışmasında kaydedilen bilgilere göre ilk kez Hindistan’da görülen Delta varyantı baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı ile kendini gösteriyor. Bu belirtiler gençlerde ağır bir soğuk algınlığı biçiminde ortaya çıkıyor.

 

Koronavirüsün varyantları dünya genelinde tedirginliğe neden oluyor. Delta plus varyantı bugünlerde en çok konuşulan konulardan biri oldu. Hindistan’da ortaya çıkan ve Türkiye dahil çok sayıda ülkeye yayılan delta plus varyantı ile alakalı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı. Bakan Koca, de-lta p-lus v-aryantının 3 farklı ilde 3 kişide görüldüğünü duyurdu. Peki, Delta plus variantı (varyantı) nedir? Delta varyantı Türkiye’de nerelerde görüldü?

DELTA PLUS VARYANTI NEDİR?

Delta varyantı dünyada yeni bir tedirliğine yol açtı. Delta Plus, Delta varyantının bir türü ve K-417N adı verilen bir ‘spike’ protein mutasyonuna sahip.

Delta Plus, Delta’nın mevcut özellikleriyle bir araya geldiğinde; daha kolay yayıldığı/bulaşabildiği, akciğer hücrelerine daha kolay tutunduğu ve virüsü etkisiz hale getiren monoklonal antikor tedavisine karşı daha dirençli olduğu için ‘endişe’ yaratıyor.

 

Bu sebeple de D-SÖ, Delta ve Delta Plus varyantlarını ‘endişe verici’ kategoriye aldı. Delta ve Delta Plus varyantları aşılardan ve hastalığa karşı daha önce var olan bağışıklıktan kaçabiliyor.

DELTA EN ÇOK HANGİ ŞEHİRDE GÖRÜLDÜ?
Koca önceden yapmış olduğu açıklamada Delta’nın görüldüğü illere ait verileri paylaşmıştı. Koca, ‘Toplam 16 ilimizde görüldü. İllerde dağılımı giderek artmaya başladı.

ağırlıklı olarak İstanbul’da görüldü. 134 vakanın 82’si İstanbul’da, Düzce’de 18, Van’da 8, Ankara’da 4, İzmir’de 3, diğer illerimizde de 1-2 biçiminde dahil olmak üzere toplam 16 ilimizde görüldü’ diye konuştu.aşı belirtisi 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.