Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saç dökülmesini azaltacak gıdalar nelerdir?

07.07.2021
596
Saç dökülmesini azaltacak gıdalar nelerdir?

Saç dökülmesine karşı ilaçlar, şampuanlar, bakımlar yapmadığımız şeyler kalmıyor. Yalnızca şampuanla yıkanır saç dökülmesinin önüne geçemeyiz. Bu yazımız da saç dökülmesini azaltacak gıdalar tüketmeyi sizlere önereceğiz.

 

 

Erkek ve bayanların ortak sorunu olan saç dökülmesi. Saçınızı düzenli ilaçlanma yağlamak, şampuanlamak ve kremlemek dışında başka şeyler yapmanız da gerekmektedir. Saç sağlığı için hayati rol oynayan önemli bir husus ise beslenmedir.

Saç dokusunu iyileştiren ve saç dökülmesini azaltan gıdalardan oluşan dengeli bir diyet uygulamanız gerekir. Ne yediğiniz genel vücut sağlığını etkiler, genel vücut sağlığı da saç ve cilt sağlığınızı etkileyecektir. Saç dökülmesini azaltmaya yardım edecek gıdalar listesi

İçindekiler

Saç Dökülmesine Karşı Yeşil Yapraklı Sebzeler
Ispanak, turpgil yeşillikleri, pazı ve marul gibi yeşil yapraklı sebzelerde saç hücrelerinin aktif ve daha sağlıklı kalması için gereken demir bulunmaktadır. Demir eksikliği, gerekli besin miktarının saç köklerine taşınmaması sebebiyle saç dökülmesine neden olur. Ayrıca saçı, zayıf ve kolayca kırılmaya eğilimli kılar. Pazı ve karalahana saç derisi için iyi olan A vitamini ve C vitamini içerir. Aynı zamanda doğal şekilde saçınızı nemlendirir. Turpgil yeşillikleri bile A vitamini ve C vitamini içeriyor.

Yeşil yapraklı sebzeleri tüketmenin en kısa yolu, salata yapmak ya da az pişirerek yemektir.

 

Saç dökülmesine karşı Havuç
Havuç saç dökülmesini kontrol altına almak için gerekli bir besin maddesi olan beta-karoten (Karoten, fotosentez için önemli bir fotosentetik pigmenttir) bakımından zengindir. Ayrıca saç derisinin ve saç foliküllerinin sağlığını geliştirmekte olan yüksek seviyede A vitamini içerir. Havuç, kuvvetli ve daha sağlıklı saçları korumak için çok önemli olan K, C, B6, B1, B3, B2, lif, potasyum ve fosfor gibi diğer besin maddeleri ve mineraller ile doldurulur.

İlgilini çekebilir Közlenmiş kırmızı kapya biberin yararları nelerdir?

Saç dökülmesinde ciddi bir azalma sağlamak amacıyla hergün havuç suyu içebilirsiniz. Ayrıca çiğ yiyebilir, salataya ekleyebilirsiniz.

 

Saç dökülmesine karşı Ceviz
Ceviz “saç besini” olarak bilinir, çünkü daha sağlıklı saçlar için gereken Omega-3 yağ asitleri içerir. Ceviz ayrıca çinko, demir, selenyum ve B1, B6 ve B9 vitaminlerini içerir ve bunların hepsi saç uzamasını uyarır ve saç dökülmesini etkili bir biçimde azaltır. Ayrıca saç köklerini güçlendiren ve saç derisini koruyan biyotin, E vitamini, protein ve magnezyum içerir. Cevizi çiğ olarak yiyebilir ya da bir gecede suda bekletebilir ve öyle yiyebilirsiniz. Salata ve tatlılara kusursuz bir katkıda bulunur.

Saç dökülmesine karşı Mercimek
Kırmızı mercimek, sarı mercimek ve yeşil mercimek; folik asit, fosfor ve lif bakımından zengindir. Bu besinler saç derisine oksijen ulaşımını artırır, bu şekilde saç uzamasını uyarır.

Mercimek içerisindeki protein, saç sağlığı için hayati önem teşkil eden hücrelerin oluşmasına yardımcı olur. Saç derisini ve saç köklerini besler ve sağlığını artırır. Mercimek tüketmek için milyonlarca yol var. Yemeklerde kullanabilirsiniz, eklendiği her yemeğin tadını ikiye katlanıyor. Ayrıca çorbasını, haşlayıp salatasını yapabilir ya da mercimek köftesi olarak tüketebilirsiniz.

Saç dökülmesine karşı Karnabahar

Karnabahar, A, E, C ve K vitamini, sodyum, potasyum, kalsiyum, manganez, çinko, niasin, bakır ve demir içerir. Bunların hepsi saç dökülmesini azaltır. Karnabahar’daki besinler saç sağlığını destekler ve vücudun hızlı bir biçimde hasar görmesini sağlar. Bu da saçınızı canlandırır. Karnabahar tüketmek için çeşitli yollar vardır. En iyi yol sebzeyi kaynatmak, biraz tuz serpmek ve öyle tüketmektir. Ayrıca püresini yapabilirsiniz, pilavın içinde bir garnitür olarak tüketebilirsiniz veya sebze çorbalarında kullanabilirsiniz.

Saç dökülmesine karşı Portakal
Portakal saç uzamasını hızlandıran C vitamini açısından zengindir. Ayrıca saç sağlığını iyileştirmek için harikalar yaratan antioksidanlar, flavonoidler, beta-karoten, magnezyum ve lif ile doludur. Portakal saç dökülmesine yol açabilecek kepeğin tedavisine yardımcı olur. Ayrıca saç dokusunu da geliştirir. Taze ve çiğ tüketmek en iyisidir. Bir sonraki en iyi tüketim seçeneği sıkıp suyunu içmektir. Ayrıca bir meyve salatasına ekleyebilir ve doyurucu bir atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz.Bir şunu diyen bir yazı 'Saç Dökülmesini Bitiren Doğal Kürler! Detaylar Hikayemizde' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.