Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saracoglu Söğüt Ağacı Kabuk Faydaları Nelerdir?

Saracoglu Söğüt Ağacı Kabuk Faydaları Nelerdir?

Söğüt ağacı çok önemli bir şifa kaynağıdır.Bir çok ilaçlar ,antibiyotikler çoğu söğüt ağacının kabuğundan yapılmaktadır.Örneğin hayatımızın büyük çoğunluğu olan aspirin, söğüt ağacının kabuğundan elde edilmektedir. Söğüt ağacının kabuğu hayatımıza şifa dağıtmak için yaratılmıştır.

 

 

 

Söğüt ağacı içerisinde salisilik asit denen bir maddesi fazlaca bulunur. Bu madde, aspirinin üretilmesi için içine katılan kimyasal madde olarak kullanılıyor. Söğüt ağacında yalnızca salisilik asit maddesi olmakla kalmayıp içerisinde çok miktarda tanen ve madeni tuzlar barındırmaktadır. Bu ağacın dalları, yaprakları ve gövde kısımlarına kadar her yeri bizler için şifa deposudur. Ayrıca söğüt ağacının kullanılmasında her han gibi bir yan etki görülmemektedir. Ancak aşırı ve lüzumsuz bir miktarda tüketim yapılırsa yan etki olarak kişide sinirlerin zedelenmesine yol açmaktadır. Bu aşırı ve lüzumsuz durumda oluşan yan etkinin de bir telafisi bulunur bu da hepimizin cildi güzel olmasın için kullanmış olduğu gül suyudur.

Söğüt ağacının kabuk kısmı çok uzun süreden beri Çin ve Avrupa ülkelerinde kullanılıyor bizim ülkemize geç de olsa kullanıma başlamıştır. Söğüt ağacı Çin ve Avrupa ülkeleri ilk sırada olmak üzere pek çok ülkede çeşitli hastalıkların tedavi edilmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu duruma geçmişteki hastalıkların tedavi edilmesinden bakarsak yani M.Ö. 400’lü senelerden bahsediyoruz. O zamanlarda romatizma ağrıları ateşli hastalıklar çok ön plandaydı bu hastalıkların tedavi sürecinde söğüt ağacının yapraklarından elde edilen antibiyotikler,ilaçlar ile tedavi olumlu sonuçlar göstermektedir.

Gelelim bu güne, çağımızda ise söğüt ağacının kabuğundan elde edilen tedavi yöntemlerine.Hepimizin sorunu olan bel ağrısının tedavi ilk sırada olmak üzere baş ağrısı,romatizma,soğuk algınlık,ateşli rahatsızlıklarının tedavi edilmesi açısından çok önemli bir görev üstlenen doğal bir ürün olarak çağımızda kullanılıyor. Bu ağacın kabuğu içerdiği salisilik asit bel ağrıları baş ağrılarının hafifletilmesi ve iltihap oluşumu var ise iltihapların azaltılmasına önemli bir derecede yardımcı olmaktadır. Ayrıca yardımcı madde olarak kullanılmasına rağmen bu kabuk aspirin ile kıyaslanırsa aspirinden daha daha yavaş ama daha çok etkili olmaktadır. Söğüt ağacının etkisi aspirin ile kıyasla daha uzun olmaktadır.

Söğüt ağaçlarının fazlaca çeşidi bulunur her çeşidi aynı miktarda salisilik asit içermemektedir bu sebeple söğüt ağacının bulunduğu yere göre kullanımı da değişmektedir. Örneğin ağrı ve yüksek ateşli bir hastalığınız varsa, Avrupa’da yetişmekte olan Beyaz Söğüt ağacı türü ve Kuzey ABD’da yetişmekte olan Crack ve Mor Söğüt ağacı türlerinden tedavisi elde edilmektedir.

Baş Ağrısı

Eğer sıkça baş ağrısı ya da baş dönmesi sorunu yaşamaktaysanız bu sorunu gidermek için eczanelerimizde pek çok markaya ait pek çok ağrı kesici bulunur ancak bu ağrı kesicinin içerdiği kimyasallar bir noktada fayda vermesiyle beraber başka bir noktada ise karaciğere ve böbreklere ufak da olsa zarar vermektedir duruma çözüm bulmak adına söğüt ağacı kabuğundan faydalanarak doğal yollarla baş ağrısından ya da baş dönmesinden doğal yollarla kurtulabilirsiniz.
Bel Ağrısı
Söğüt kabuğunun bir diğer önemli özelliği ise bel ağrılarını geçirmesidir.Isı bantları ile de ağrıları yok edebilirsiniz bu sizin vücudunuza zarar vermez ama maddi açıdan çok büyük bir ölçekte zararı dokunur bu sebeple ağrıyı gidermede söğüt ağacı kabuğundan yararlanabilirsiniz.
Eklem İltihabı
Eklem iltihaplanmaları neticesinde sıkça rastlanılan ağrıların başını çeken boyun ve sırt ağrılarıdır bu problemlerin giderilmesinde de önemli bir rolü olan söğüt ağacıdır.Söğüt ağacında yapılan farklı çalışmalarda ise kalça ve diz bölgesi ağrılarının hafifletilmesinde büyük başarı sağlanmıştır.
Söğüt Ağacı Kabuğu Nasıl Kullanılır?

Söğüt ağacının kabuğunda bulunan bir madde sebebiyle, 16 yaşın altında olan çocukların kullanması yasaktır .

Kurutulmuş
Kurutulmuş yapraklardan çay yaparak yararını görebilirsiniz. Çayı hazırlamak için 250 ml suyun içine 2 tatlı kaşığı kurutulmuş yaprak atılması ve kısık ateşte demlenmesi gerekir. Çayınızı ateşten satın aldıktan sonra yarım saat kadar dinlendirin sonrasında 3 ile 4 fincandan başka tüketmeyiniz.

Toz ya da Sıvı Olarak
Toz ya da sıvı olarak kullanmak için 60 ile 240 mg ölçülerinde kapsülleri ayırın bu standart salisin alımı olarak kullanmak mümkündür. Daha yüksek doz kullanımı doktorunuz önermediği sürece kesinlikle tehlikelidir.

Bir şunu diyen bir yazı 'Demleyip İçerseniz Vücuttaki Her Türlü İltihabı Kurutuyor... Demleyip içerseniz tam bir şifacı! Aspirinleaynı özellikleri taşıyor. VÜCUTTAKİ HER TÜRLÜ İLTİHABI KURUTUYOR! YUKARI KAYDIRIN' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.