Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Aşı sürecine hızla devam ederken sevindiren haber geldi

Aşı sürecine hızla devam ederken sevindiren haber geldi

Aşı sürecine hızla devam etmekte olan İngiltere’de verileri inceleyen uzmanlar Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin kurmuş olduğu BioNTech’in geliştirmiş olduğu aşının büyük bir koruma sağladığını ortaya çıkardı. İngiltere’de aşı sürecini ve verileri takip eden uzmanlar Pfizer/BioNTech’in geliştirmiş olduğu ve Türkiye’de de kullanılacak olan aşı ile beraber AstraZeneca’nın geliştirmiş olduğu aşının koruma oranlarını ortaya çıkardı. Birleşik Krallık ve İskoçya’da ayrı ayrı yapılan araştırmalar dün yayınlanırken, bu iki aşının Delta varyantına karşı çok büyük bir koruma kalkanı oluşturmuş olduğu tespit edildi.

 

 

 

Özellikle iki doz aşı olmanın hastalığı ağır geçirme ve hastaneye yatma oranını çok ciddi bir biçimde düşürdüğünü de belirlendi.İki doz aşı olmanın corona virüsünün yeni mutasyonlarına karşı da etkili olduğunu açıklayan yetkililer, bu sayede salgının sona erebileceğini de vurguladı.

YÜZDE 96 KORUYOR

Birleşik Krallık’ta 14.000’den fazla Delta vakasını inceleyen uzmanlar iki doz Pfizer/BioNTech aşısı olanların hastaneye yatma oranının % 96 oranında azaldığını tespit etti. Öte yandan Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca’nın geliştirmiş olduğu aşıyı olanlarda ise bu oranın % 92 azaldığı kayıtlara geçti. Araştırmayı yürüten İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi’nde görevli direktör Aziz Sheikh, “Aşının Delta varyantına karşı etkisi çok ama çok yüksek” açıklamasını yaptı.

Öte yandan İskoçya’daki sağlık birimleri ve akademisyenler tarafından yapılan ve Lancet tıp dergisinde yayımlanan araştırmada ise iki doz aşının Delta varyantına karşı çok ciddi bir koruma sağladığının kanıtlandığı da belirtildi.

DELTA MUTASYONUNA KARŞI ETKİLİ

 

İki doz Pfizer/BioNTech aşısının öncelikle Hindistan’da tespit edilen ve bir süre önceye kadar Hint mutasyonu denilen Delta mutasyonuna karşı % 79 oranında koruma sağladığını açıklayan İskoç yetkililer Alpha mutasyonuna karşı da % 92’lik bir koruma sağlandığını duyurdu. İngiltere’de 33.000 Delta vakasından % 58’inin aşı olmadığını açıklayan yetkililer bunlardan 383’ünün hastaneye kaldırıldığını ve bu kişilerin de üçte ikisinin aşı olmadığını duyurdu.İskoçya Kamu Sağlığı Kurumu Ulusal Yeni tip corona virüs Enfeksiyon Direktörü Jim McMenamin, “Delta virüsü tehdidine karşı çok ciddi bir fırsatımız var: İki doz aşı” dedi.

Aşı sürecine hızla devam ederken sevindiren haber geldi 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.