Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Çoğu Ebeveynin Haberi Olmasada Çocuğunuzun -W Oturuşu- Gelişimini Olumsuz Yönde Etkiliyor

04.07.2021
2.306
Çoğu Ebeveynin Haberi Olmasada Çocuğunuzun -W Oturuşu- Gelişimini Olumsuz Yönde Etkiliyor

Çocuğunuz böyle oturuyorsa dikkat!
Çocukların yanlış oturuş pozisyonları, önlem alınmazsa ileride bel, sırt ve omurga gibi vücudun önemli bölümlerinde kaymalar meydana getiriyor.

 

İleride çocukların kaslarının doğru ve koordineli çalışmasını engelleyen diz üstü oturur gibi gözüken ancak ayakların dış yana bakması olarak tanımlanan ‘W oturuş’ şekli çocuğun içe basmasına, düztabanlığa, belinde, sırtlarında ve omurgalarında kaymalara hatta kalça çıkıklarına bile neden olabiliyor.

Avrasya Hospital Fizik Tedavi Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şenay Sıldır, “Çocukların bu oturuş şeklinin yürüyene kadar hiçbir sakıncası yoktur. Ancak çocuk yürüdükten sonra bu oturuşa mani olmak gerekir” diye konuştu.

W oturuş çok tehlikeli
Çocukların yürüdükten sonra oturuş şekillerinin aileleri tarafından dikkatle takip edilmesi gerektiğini dile getiren Uzm. Dr. Şenay Sıldır, “Kalça kemiği yuvası ve uyluk kemiğinin yuvarlak başı kalçada daha sonra yuva olacak sığ bir çöküntüye dayalı olarak durur. Çocuk yürüyene kadar bu yuva şeklini almaz.

 

Çünkü yuva femurun kalça kemiği üstündeki hareketiyle oluşur. Uzun süre ‘W’ biçiminde oturan çocukların ileride yürüyüşleri, duruşları ve kaslarının gelişimi bozulabilir. Örneğin bacak arka kaslarının kısa kalması ve sertleşmesine bağlı şekilde çocuklar balerin gibi parmak uçlarında yürüyebilirler, düztabanlık ortaya çıkabilir. Bu yüzden çocukların yanlış oturuş biçimlerine engel olmak gerekir” dedi.

Evde çocuklara tüneller kurun
Çocuklara çeşitli egzersizler yaptırarak onları bu oturuş şeklinden uzaklaştırmak gerektiğini dile getiren Uzm. Dr. Şenay Sıldır, “Çocukların evde oluşturulan tünellerin içinden emekleyerek geçmeleri, parklarda tırmanmaları, yorgan içine kafaları dışarıda olacak biçimde yuvarlamaları gibi egzersizler çok yararlı olur” ifadelerini kullandı.

İçe basma önlenebilir
W oturuş şeklini sürdüren çocuklarda içe basmaların da oluştuğuna dikkati çeken Uzm. Dr. Sıldır tedavi için şu tavsiyelerde bulundu: “Oturma biçiminden sonra ayakkabıyla da sağlanabiliyor. İçe basan çocuklarda dış yanlar açıkta kaldığı için tabanın dış yanına destek konularak tedavi edilebilir” dedi.Bir şunu diyen bir yazı 'organik @loktorum ÇOCUĞUNUZ BÖYLE OTURUYORSA DİKKAT..! W Oturuş Çok Tehlikeli Çoğu Ebeveyn farkında bile değil... Peki Siz? Işte Korkunç Gerçek..!' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.