Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saracoglu El Kuruması ve Çatlaması İçin Kür Tarifi

03.07.2021
1.147
Saracoglu El Kuruması ve Çatlaması İçin Kür Tarifi

El kuruması ya da çatlaması özellikle soğuk kış günlerinde daha sık meydana gelen problemlerden birisidir. Görünüm konusunda olumsuz etkisi olmakla beraber sağlık açısından da riskleri olmaktadır. Kuruyan eller ilerleyen zamanlarda çatlaklara, kanamalara sebep olabilir. Bu da mikrop savunmasını düşürecektir. Bu yüzden dikkat etmekte fayda var.

 

 

Eller Neden Kurur ve Çatlar?

Soğuk havalarda cilt daha hassas olmaktadır. Aynı zamanda cildin nem tutma oranı da azalır. Yine soğuk havalarda daha az su içtiğimiz için de bu kuruluk meydana gelir. Aynı zamanda ısı kaybı fazla olduğu için de bu kuruluklar meydana gelmektedir.

Saracoglu El Kuruması ve Çatlaması İçin Tavsiyeler

Çok soğuk ya da çok sıcak suya dikkat edin. Elinizi yıkarken ılık su olması yeterli olacaktır.
Soğuk havalarda eldiven kullanabilirsiniz.
Sürekli olarak sabun ya da sıvı sabun kullanıyorsanız muhakkak nemlendirici etkisi olanları tercih edin. Çünkü sabun derideki yağ tabakasını kaldırdığı için ciddi bir kuruluk ve çatmaya sebebiyet vermektedir.
Bol bol su için. Susamasanız dahi su içmek zorundasınız.
Mümkün olduğunca ellerinizi nemlendirin.
Saracoglu El Kuruması ve Çatlaması İçin Kür Tarifi
Bu tarifimizde hiç bir kimyasal madde içermeyen doğal nemlendirici tarifine yer vereceğiz.

Malzemeler:

1 adet muz kabuğu
Aleo vera yaprağı
3 çay kaşığı hindistan cevizi yağı

Öncelikle muz kabuğunun iç kısmını soyuyuruz. Biz bu beyaz kısmı kullanacağız. Sonrasında 1 yaprak aloe veranın içerisindeki sıvıyı çıkarıyoruz ve hindistan cevizi yağı ile karıştırıyoruz. Tüm malzemelere karıştırdıktan sonra elinizi nemlendirmek için kullanabilirsiniz.

Ayrıca acil olarak ihtiyacınız var ise ya da zamanınız yoksa muz kabuğunun iç kısmı ile elinizi ovalayabilirsiniz. Bu da hızlı ve etkili bir çözüm olacaktır.Bir bir veya daha fazla kişi ve şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde SağlıkHaberleri. Sağlık Haberleri. Kuru Eller İçin Altın Değerinde Tausiyeler' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.