Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Boğaz Ağrısı ve Soğuk Algınlığına İyi Gelen 3 Basit Yöntem

03.07.2021
1.942
Boğaz Ağrısı ve Soğuk Algınlığına İyi Gelen 3 Basit Yöntem

Kış geldi kapıya dayandı. Soğukların başlamasıyla soğuk algınlığı, grip, nezle ve bunlara bağlı boğaz ağrısı şikayetleri de artmaya başlayacak. Hem göğsünüzü rahatlatacak, hem soğuk algınlığına iyi gelecek hem de boğaz ağrılarınızı hafifletecek basit ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

 

 

– Bu tavsiyeler doktora gitmenizi gerektirmeyecek, yeni başlamış şikayetler için bir hayli etkilidir. İlerleyen rahatsızlıklarda muhakkak doktora gitmelisiniz.

 

 

Tuzlu suyla gargara yapın

Tuz, boğazdaki bakterileri ve tahriş edici maddeleri temizlemeye yardımcı olur. Tuz; ılık suyla denenirse soluk borusunu yumuşatır, balgamın hızlı çözünmesini sağlar ve hafifletir.

 

 

Ayrıca uygulaması ve hazırlanışı da bir hayli basit. Yarım çay kaşığı tuzu bir su bardağı ılık suda eritin ve günde 4-5 defa gargara yapın. Tuz miktarını yarıya indirip aynı karışım burna çekilerek de geniz yolunun açılması sağlanabilir.

Tarçın çayı

Tarçın çok kuvvetli bir antioksidandır. Bunun yanında sinüsleri genişletip açmaya yardımcı olur ve mukus üretimini azaltarak nefes alış verişlerinizi rahatlatır.

Tarçın çayı hazırlamak için çubuk tarçına ihtiyacınız olacak. İki su bardağı suyu iyice kaynatıp içerisine iki adet çubuk tarçın atın. Bunu 3-4 dakika demlendirdikten sonra çubukları çıkartarak için. Ayrıca bu çayı ıhlamur ile de karıştırarak hem etkisini arttırabilir hem de tadını yumuşatmış olursunuz.

 

Zencefil suyu
Zencefil balgam söktürücü bir bitkidir. Balgamı inceltip atılmasını kolaylaştırır, mikroplarla savaşır ve solunum sistemini rahatlatır.

Zencefil suyunu hazırlamak için taze zencefili soyup küp küp doğrayın. Doğranmış zencefilleri kaynamış suyun içerisine ekleyip 5 dakika daha kaynatın. Daha sonra zencefilleri çıkarıp tüketebilirsiniz. Tadını güzelleştirmek için içerisine bal da ekleyebilirsiniz.

Bir şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde Sağlık Haberleri. Boğaz Ağrısını Hızlı Tedavi Eden 6 Altın Yöntem!' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.