Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saracoglu D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir

02.07.2021
3.461
Saracoglu D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir

Merhaba sevgili okurlarım. D vitamini ihtiyacımızı diğer vitaminler gibi gıdalardan alınan değil en fazla güneş enerjisinden sağlarız. Doğal olarak elde edebileceğimiz bu vitamini kışın en az yaz mevsiminde ise fazla alırız. Bu yüzden özellikle kışın özellikle D vitamini değerlerimiz düşmektedir. Yaz aylarında ise bilinçsiz bir biçimde güneş ışınlarına maruz kaldığımızda olumsuz sonuçlar olmaktadır. D vitaminini hem yaz hem de kışın yeterli ve dengeli bir biçimde almak için yazımızın detaylarına muhakkak göz atmanızı öneri ediyorum.

 

 

Saracoglu D Vitamini Eksikliği Belirtileri :

1- Kemik ağrıları:

Kemik sağlığı denildiği zaman akla direkt gelen kalsiyumdur. D vitamini ise vücuttaki kalsiyumun emilmesini sağlayarak kemiklerin daha sağlam ve kuvvetli olmasını sağlamaktadır. Vücut yeterli miktarda D vitamini sağlayamazsa kemiklerde ağrılar görülür. Özellikle merdiven çıkarken bel çevresinde ağrı hissediyorsanız D vitamini eksiğinden kaynaklı olabilir.

2- Kas zayıflığı:

Kas zayıflığı direk olarak D vitamini ile alakalıdır.Çünkü kaslar D vitamini reseptörleri ile doludur. Bu reseptörler dışarıdan alınan D vitaminini hücre dışından hücre içerisine aktarırlar. D vitamini eksikliği olduğu zaman kaslarda zayıflama ve çocuklarda gelişim geriliği gözlemlenir.

3- Zayıf bağışıklık:

Yeterli miktarda D vitamini alınmadığında bağışıklık sisteminde zayıflama görülür. Zayıf bağışıklık sistemini ise daha sık hastalanmanıza sebebiyet verir. Hastaysanız da iyileşme sürecinizin uzamasına neden olmaktadır.

4- Solunum yolu enfeksiyonları:

Boğaz ağrıları ve sık sık öksürük şikayetleriniz var ise D vitamini eksikliğinden kaynaklanabilmektedir.

5- Psikolojik etmenler:

D vitamini eksikliği halsizlik ve yorgunluk gibi etkilere neden olabilmektedir. Ayrıca seratonin hormonuna da etki ederek ruh halinde dengesizliğe neden olur.

D vitaminini dengede tutmak için; süt ve süt ürünlerini tüketmek, haftada en az 2 kez balık tüketmek, yeterli miktarda su tüketmek, güneş olduğu zaman muhakkak günlük 15 dakika güneşten yararlanmak.

Çocuklar, yaşlılar ve hamile kadınlarda D vitamini daha önemlidir. Bu yüzden özellikle bu gruba girenlerin D vitamini ihtiyacını eksik etmemelidir.

 

Bir şunu diyen bir yazı 'Sağlık Haberleri Detaylar Hikayemizde D VİTAMİNİNİZİN EKSİK OLDUĞUNU GÖSTEREN 10 BELİRGİN İŞARET Vitamin' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.