Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Çiğ Tavuğu Suyla Yıkamak Ölüm Saçıyor

02.07.2021
1.638
Çiğ Tavuğu Suyla Yıkamak Ölüm Saçıyor

Yapın bazı araştırmaların neticesinde çiğ tavuğun yıkanması ölüme neden olan gıda zehirlenmelerine sebep oluyor. İngiliz sağlık ve beslenme uzmanları tavuğu pişirmeden önce yıkamanın gıda zehirlenmelerine yol açtığına ve bu konu da dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

 

 

Ölüm Riski Taşıyor

Gıda zehirlenmelerinin çoğu tavukta bulunan bakterilerden dolayı kaynaklanmaktadır. İshal, mide kampları, mide bulantısının görülmesi, ateş, vücutta halsizlik ve kırgınlık gıda zehirlenmelerinin belirtileri arasındadır. Bazı hastaların belirtileri birkaç gün içerisinde geçmekte ancak gıda zehirlenmeleri bağırsak sendromu,sinir sistemini etkileyen Guillain-Barre sendromu gibi uzunca süren rahatsızlıkların görülmesine neden olmaktadır.

Tavuğu Yıkamadan Pişirmenin Önemi

Tavuğu yıkayıp tükettikten sonra görülen gıda zehirlenmeleri sonucu ölüme kadar giden olaylara sebep olur. En tehlikede olan grup ise 5 yaşından küçük olan çocuklar ve ileri yaştaki yaşlı bireylerdir. İngiltere Gıda Standartları Dairesi Başkanı Catherine Brown şunları söylüyor; ‘Çiğ tavuğa dokunmak ve sonrasında elleri yıkamak, tavuğu iyi pişirmek gibi önlemlere dikkat edilse de tavuğu pişirmeden önce yıkamak pek çok kişinin yapmış olduğu bir şeydir. Bu sebepten herkese çiğ tavuğu pişirmeden önce yıkamamaları gerektiği ve buna dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarıyor, farkındalık yaratmaya çalışmaktayız’. Ifadelerinde bulundu.

Bu bilgiye bilen kişi sayısı bir hayli azdır. Tavuğu pişirmeden önce yıkayan kişiler bun tabi ki bakterilerden arındırmak ve pisiklerden temizlemek için yapmış olduğunı veya alışkanlıktan dolayı yaptıklarını beliriyorlar. İngiltere’de her sene nerdeyse 280’e yakın kişi kampilobakter enfeksiyonuna yakalanmakta ancak yapılan ankete katılan %28 üzerindekiler bu enfeksiyondan haberdar. Bu bakteriden haberdar olan kişilerin sadece üçte birlik kısmı enfeksiyona neden olan şeyin kümes hayvanı olduğunu bilmektedir. Kampilobakteri İngiltere’de gıda zehirlenmelerine neden olan parazitler arasında başı çekmektedir.

Bir yazı görseli olabilir

Sağlıkla kalın..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.