Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu besinler ölümcül hastalığa davet çıkarıyor

Bu besinler ölümcül hastalığa davet çıkarıyor

Uzmanlar, çoğumuzun mutfağından eksik etmediği nerdeyse hergün tükettiğimiz fakat kansere davetiye çıkaran besinleri açıkladı.

MİKRODALGA FIRINDA PATLAMIŞ MISIR

 

Patlamış mısır da lezzetli olmasının beraberinde kansere sebep olabilen yiyecekler arasında. Araştırmalaragöre, hazır patlamış mısırların paketlemesinde kullanılacak olan malzeme, PFOA içeriği ile karaciğer ve bağışıklık sistemine zarar verebiliyor. Normalde yararlı bir yiyecek olan mısır, mikrodalga fırında patlatıldığında kanser gibi hastalıkları davetiye çıkarabiliyor.

 

KONSERVE YİYECEKLER

Domatesin enfeksiyon direncini arttırdığını ve dolayısı ile kanserle savaştığını biliyoruz. Yine de yiyecekleri uzun süre korumaya yarayan konservelerin içerisindeki Bisphenol A (BPA) maddesi, kansere sebebiyet verebiliyor. Canadian Cancer Society’nin araştırması, konserve domatesleri, kansere sebep olabilen yiyecekler listesine ekledi.

 

GDO’LU GIDALAR

Besinlerin raf ömrünü, lezzetini veya içeriğini değiştirmek için DNA’larına yapılan müdahaleler, sağlığımız için de bir tehdit oluşturuyor. Araştırmalara göre, GDO’lu yiyecekler kanser, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları gibi pek çok soruna sebep olabiliyor. Mümkün olduğunca organik gıdaları tercih etmek, kanser gibi hastalıklardan korunmak için elzem.

 

HİDROJENE YAĞLAR

Genellikle bitkisel yağlarda ve margarinlerde kullanılacak olan yöntem, doymamış yağın daha fazla hidrojen absorbe ederek doymuş yağa çevrilmesine yardımcı oluyor. Kolesterolü ve damar tıkanıklığını tetikleyen bu yağlar, kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıklara sebep olabiliyor.

 

YAPAY TATLANDIRICILAR

 

Araştırmalara göre, obezite, diabet gibi hastalıkların tedavisinde kullanılacak olan tatlandırıcılar, pek çok hastada kilogram dengelemede fayda sağlamadığı gibi kansere de sebep olabiliyor. Tatlandırıcıların içinde genelde kullanılacak olan aspartame (NutraSweet) maddesi, migren ve beyin tümörü gibi hastalıklara sebep olabiliyor. Bal gibi doğal tatlandırıcıları kullanmak, kanser ve benzer hastalıklardan korunmak için yararlı olabilir.

 

ASİTLİ İÇECEKLER

Besin değeri olmayan ve çok miktarda fosfat, şeker ve kimyasal içeren bu içecekler, kanserin sebeplerinden biri olabilir. Yapay tatlandırıcılar ve renklendiriciler kullanılacak olan bu içeceklerden olabildiğince uzak durmakta fayda var.

 

ORGANİK OLMAYAN SEBZE VE MEYVELER

Kanada Kanser Derneği’nin araştırmasına göre, sebze ve meyvelerde kullanılacak olan zirai ilaçlar, lenfoma, cilt kanseri, akciğer kanseri gibi pek çok kanser cinsine davetiye çıkarıyor.

Bazı besinlerin sadece organik olanlarını tüketmek, kanserden korunmak için de büyük önem arz ediyor.

 

PATATES CİPSLERİ

Genellikle tatlandırıcı ve renklendirici kullanılacak olan patates cipsleri de kansere neden olan yiyecekler arasında. Fazla tuzlu olan ve yüksek oranda sodyum içeren bu yiyecekler, aşırı kilogram alımına sebep olabileceği gibi kansere sebep olabiliyor. Atıştırmalık olarak meyveleri tercih etmek, kanser gibi hastalıklardan korunmak için yararlı olabilir.

 

SALAMURA EDİLMİŞ AŞIRI TUZLU BESİNLER

Mideyi ve bağırsakları etkileyen aşırı tuzlu gıdalar, yüksek oranda nitrata sahip. Vücutta kansere neden olan nitrozaminlere dönüşen bu gıdalar, DNA’nıza zarar verebilir. Araştırmalara göre, alışılmış mutfağında bu türlü besinlere çokça yer verilen kişiler, mide kanseri riski taşıyor. Bu besinleri evde, tuz oranını kontrol ederek yapmak, kanserden korunmada daha sağlıklı bir alternatif olabilir.Bir şunu diyen bir yazı 'Severek tüketiyoruz ama... ÖLÜMCÜL HASTALIĞA DAVETİYE ÇIKARIYOR! Uzmanlar, çoğumuzun mutfağından eksik etmediği neredeyse her gün tükettiğimiz ancak kansere davetiye çıkaran besinleri açıkladı. Beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayalım....' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.