Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu 12 Belirti Karaciğerin Hasarlı Olduğuna İşaret!

Bu 12 Belirti Karaciğerin Hasarlı Olduğuna İşaret!

Karaciğer insan vücudundaki en ağır en büyük organdır. Ağırlığı yaklaşık 1.5 kilogramgramdır ve ana görevi kandaki zehirli toksinleri temizlemektir. Eğer ağır ilaçlar kullanıyorsanız, karaciğer bu ilaçların metabolize edilmesine yardım eder.

Karaciğer ve safrakesesi, yiyeceklerin işlenmesini ve özümsenmesini sağlayarak sindirime yardımcı olur. Eğer karaciğer hasar alır ve düzgün fonksiyon göstermez ise, bundan bütün vücut etkilenir. Bu yüzden karaciğerinizin hasar aldığını işaret eden bütün belirtilere dikkat etmelisiniz.

Karaciğer, dakikada 1 litre kanı temizler. Bu temizlik işlemine vücutta bulunan 13.000 adet kimyasal da dahildir. Ayrıca karaciğer vücuttaki kolesterolün %80’ini üretir. Eğer karaciğer çalışmayı durdurursa, en fazla 24 saat boyunca hayatta kalabiliriz.

Karaciğer çok az değer verilen ve önemi eksiksiz olarak hiç bir zaman anlaşılamamış bir organdır. Herkes kalp ve beyin olmadan hayatta kalınamayacağını bilir. Ancak çoğu insan karaciğerin, kalp ve beyinin düzgün çalışmasını sağlamakta olan organ olduğunu bilmez.

Organik Doktorum olarak karaciğerin sorunlu çalıştığını işaret eden belirtileri sizler için derledik.

İshal, Bulantı ve Kusma
Karaciğerin hasar aldığına dair erken belirtilerden bir tanesi mide bozulmasıdır. İshal, bulantı ve kusma da bu belirtilere dahildir. Bu belirtiler hemde migren, yemek zehirlenmesi, depresyon ve erken hamilelik gibi diğer durumların da belirtisi olduğundan sorunun karaciğerde ait olup olmadığını tespit etmek bir hayli güçtür. Ayrıca aynı nedenden dolayı pek çok insan tarafından bu belirtiler görmezden gelinir. Ancak yapılması gerekli olan, bu belirtiler ortaya çıktığında bir doktora görünmektir.

 

Zayıf ve Yorgun Hissetmek
Eğer 8 saatlik bir uyku ve daha sağlıklı bir kahvaltı sonrasında bile kendiniz yorgun hissediyorsanız vücudunuzda ters giden bir şeyler var demektir ve sorun büyük ihtimalle karaciğerdedir. Karaciğer düzgün çalışmadığı zaman vücudumuzun geri kalanı düzgün çalışmak için gereğinden çok enerji harcar. Ayrıca karaciğer toksinlerden kurtulamadığı için de vücut faaliyetler yavaşlar. Sonuç olarak devamlı bir yorgunluk hissederseniz.

İştah Kaybı
Karaciğeriniz zarar gördüyse safra üretemez ve besinler ve yağlar sindirilemez. Düzgün sindirilemeyen besinler ise iştah kaybına ve sağlıksız kilogram kaybına yol açar.

Sindirim Sorunları
Yukarıda da belirtildiği gibi, karaciğer ince bağırsak tarafından özümsenen yiyecekleri işleyen safranın üretiminden sorunlu bir organdır. Karaciğer çalışmadığı zaman ise safra üretilemez ve hassas bağırsak sendromu, alkol intoleransı ve karın şişliği ve sindirim zorluğu gibi problemler ortaya çıkar.

 

İdrar Renginin Değişmesi
Eğer daha sağlıklı besleniyorsanız ve yeterince su içiyorsanız idrarınızın rengi normal olmalıdır. Ancak bunlara dikkat ettiğiniz halde idrar renginde bir değişme oluyorsa, bu durum karaciğerin hasar aldığının göstergesi olabilir. Eğer idrar kahverengi ya da koyu turuncu renkte ise karaciğerden yayılan safra boyası miktarı çok yüksek demektir.

Dışkı Renginin Değişmesi
Karaciğer yeterli miktarda safra üretmediği zaman, dışkı rengi de değişir. Bu durumda dışkınız soluk sarı ya da gri renkte olacaktır. Eğer bu renk değişimine ender rastlıyorsanız endişelenecek çok bir şey yoktur. Ancak sık olarak dışkınızda renk değişimine rastlıyorsanız doktora görünmenizde fayda var.

Sarılık
Kırmızı kan hücreleri protein ve oksijenin vücuda dağıtımı için gereklidir. Karaciğer hasar aldığında ise kırmızı kan hücreleri de bozulmaya başlar. Bu durumda kan yerine bilurubin denilen safra boyası damarlarda dolaşmaya başlar. Bunun neticesinde da deri renginde sararma başlar.

Karın Bölgesindeki Değişiklikler
Karın bölgesinde regl ile alakalı olmayan her ağrı muhakkak kontrol yapılmalıdır. Eğer karnınızın alt kısmında ağrı ya da kramp hissediyorsanız karaciğeriniz hasar almış olabilir.

Vücudun Su Tutması (Ödem)
Eğer elleriniz ve ayaklarınızda uyuşma hissediyorsanız, bunun nedeni bu bölgelerin büyük ihtimalle çok fazla sıvıya maruz kalmasıdır. Ödem oluşumunun pek çok nedeni vardır. Böbrek problemleri, kalp bozuklukları, hormonsal dengesizlikler ve karaciğerin hasar alması bu nedenlerden bir kaçıdır. Eğer vücudunuzun herhangi bir yerinde uzun vadeli su tutması gözlemlediyseniz, bir an evvel doktora gitmelisiniz.

Kaşıntı
Kaşınan bir yeri kaşımaktan daha fazla tatmin edici bir şey yoktur. Ancak aşırı kaşınma ciddi bir problem olabilir. Hasarlı bir karaciğer, cildin daha hassas bir hale gelmesine ve dokunulduğu zaman derinin pul pul olmasına yol açar. Damarlarınız daha belirgin bir duruma gelir. Cildinizde morarmalara da rastlayabilirsiniz. Nemlendirici kremler kaşınmayı yok edebilir fakat sorun karaciğer kaynaklı ise erkenden önlem alınması gerekir.

Karın Ağrısı

Hasarlı bir karaciğer üst karın bölgesinde ve göğüs kafesinde ağrılara yol açacaktır. Bu bölge karaciğerin bulunduğu yerdir.

Bağırsak Kanaması

Karaciğer vücuttaki pıhtılaşmayı da kontrol eder. Karaciğer hasar gördüğü zaman vücutta beklenmedik kanamalar olabilir. Bu kanamalardan bir tanesi de bağırsak bölgesinde oluşur. Bağırsak kanaması, kabızlık ve ishale yol açabilir.

Bir bir veya daha fazla kişi ve şunu diyen bir yazı 'Üstlendiği Görevler Hem Ağır Hem de Önemlidir. KARACİĞERİN HASARLI OLDUĞUNUN Vmsl Organik Zehirli Yaşam Karaciğer organik -oktorum Koçu 12 BELİRTİSİ Hayat Sigortamız; Karaciğerin Hasar Gördüğüne Dair Ortaya Çıkan 12 Belirti *** Bu belirtiler sizde de olabilir...' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.