Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Oğlu telefonda 1 saat oyun oynadı, faturayı ödemek için arabasını sattı

Oğlu telefonda 1 saat oyun oynadı, faturayı ödemek için arabasını sattı

Kuzey Galler’de yaşamakta olan 41 yaşındaki Muhammed Mutaza’nın 7 yaşındaki oğlu, telefonda 1 saat oyun oynadı. Babası gelen faturayı ödemek için arabasını satmak mecburiyetinde kaldı.

Doktor olan Muhammed Mutaza’nın 7 yaşındaki oğlu, babasının telefonundan Dragons: Rise of Berk oyununu indirdi.

Ücretsiz bir sürüm kullanmasına rağmen oyun içinde yapmış olduğu bir dizi uygulama içi satın alma işlemleriyle telefonun faturası katlandıkça katlandı.

Faturayı gören Mutaza, en başta dolandırıldığını sandı ancak gerçek kısa bir süre içinde ortaya çıktı.

Yuksek gelen telefon faturasi

ARABASINI SATMAK ZORUNDA KALDI

Daily Mail’in haberine göre oğlu, bir saat oynadığı video oyununun sınırsız uygulama içi satın alma gibi bir hizmet sunduğunu bilmediğini söyledi.

Mutaza, kendine gelen 1.289,70 Sterlin (15.526 TL) cep telefonu faturasını ödemek için arabasını satmak mecburiyetinde kaldı.

Mutaza, konuyla alakalı ise şunları dile getirdi:

“Aslında dolandırıldığımı düşündüm. Bir çocuk oyununa bu kadar para harcamanın mümkün olacağını hiç düşünmemiştim.”

UYGULAMA SATIN ALMAYA ZORLUYOR

Mutaza, yedi yaşındaki çocuğunun oyunu kaybetmekten ya da karakterlerinin ölmesinden korktuğu için uygulamada satın alma yapmış olduğunı, oyunun tekrar tekrar satın alma konusunda baskı yapmış olduğunı söyledi.

Ayrıca oyun içi uygulamalar konusunda kullanıcıları da uyardı:

”Günde bir tık ile sınırlı değil, 10.000 defa ‘satın al’ butonuna tıklayıp yarım saatte bir milyon pound harcayabilirsiniz.”

PARASININ BİR KISMI İADE EDİLDİ

Apple’a şikayette bulunan eşi Fatima ve çocukları Ashaz, Areefa, 11 ve Aliyah ile beraber yaşamakta olan Mutaza’ya teknoloji devi tarafından sadece 207 Sterlin (2.495 TL) iade edildiğini belirtti.

”ÇOCUĞUMU VE BENİ DOLANDIRDILAR”

2005 senesinden bu yana Apple müşterisi olduğunu dile getiren Mutaza, yasal işlem başlatacağını da söyledi:

”Kredi kartımı nerdeyse sonuna kadar doldurmuştu ve şimdilerde kredi kartınızla yaşıyorsunuz. 2005’ten beri Apple müşterisiyim, az önce telefondaki müşteri hizmetleri görevlisine ‘Aferin beni dolandırdın, tebrikler çocuğumu dolandırmayı başardın’ dedim. Onu kandırdın’. Ama bir daha senin için bir kuruş daha harcamayacağım.”

 

13 YAŞ ALTINA DA AÇIK
Apple, Daily Mail’e bireysel vakalar hakkında yorumda bulunmazken, “Satın Alma İste” özelliğinin varsayılan olarak 13 yaşın altındaki çocuklar için açık olduğunu belirtti.

Bir 3 kişi, ayakta duran insanlar ve şunu diyen bir yazı 'ANNE-BABALAR ANNE-BA DİKKAT! L G CHIC B NKLI superbilgiler.com OĞLU TELEFONDA 1 SAAT OYUN OYNADI, FATURAYI ÖDEMEK İÇİN ARABASINI SATTI' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.