Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kaparinin Bilinmeyen Faydalar

30.06.2021
1.288
Kaparinin Bilinmeyen Faydalar

Ülkemizde fazlaca bulunmasına rağmen çoğumuzun bilmediği kapari, MS(multipl skleroz) hastalığı için önemli bir tedavi edici olduğu söylenmiştir. Pamukkale Üniversitesinin yaptığı çalışmalar kapari bitkisinden elde edilen çayın MS hastası farelere verilesiyle %80 oranında iyileşmelerin olduğu gözlemlenmiştir.

 

 

MS hastalığı beyin ve omurilikte bulunan sinir hücrelerinin bozulmasıyla görmede bulanıklaşma, geçici görme kayıpları, bacak ve kollarda güçsüzlük hissetme, yürümede zorlanma, ellerle titremelerin görülmesi ve konuşmada bozukluklar oluşması gibi belirtileri olan bağışıklık sisteminden kaynaklı, merkezi sinir sisteminde etkiye sebep olan hastalıktır.

Bunun yanında Uluslararası Kanser Enstitüsü’nün yaptığı araştırmalar sonucunda kapari bitkisinin antitümör aktivitesini sağlamakta olan Ekstrakt ın hazırlanmasında kullanan bir çok önemli bitkiden birisidir. Kapari bitkisinin içeriğinde bulunan flavonoid, hücrelere zararlı olan maddelerin etkisini ortadan kaldırmaktadır. İçerdiği yüksek antioksidanlar sayesinde kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kansere neden olan zararlı hücrelerin çoğalmasını engeller.

Kan yapıcı özelliği bulunur. Bu nedenden ötürü kanla ilgili problem yaşamakta olan bireyler için öneri edilir. Aynı zamanda karaciğer hastaları içinde faydalıdır ve kullanımı önerilir.

Kapari Bitkisinin Yararları Nelerdir ?

Kapari bitkisinin ağrı giderici özelliği bulunur.

 

Sindirimi düzenleyici özelliği bulunur.

Kabızlık sorunu olanlar için yararlıdır.

 

İdrar söktürücü özelliği bulunur.

İyi balgam söktürücü bir bitkidir.

Romatizma hastalıklarına iyi gelen bir bitkidir.

Felçten korunmak için tüketmek yararlı olmaktadır.

Kan sorunu olanlar için önerilmektedir.

Mide sorunlarına iyi gelmektedir.

MS hastaları için bir hayli yararlı ve faydası bir bitkidir.

Karaciğer fonksiyonlarını düzenleyen etkiye sahiptir.

Kapari Nasıl Tüketilir ?

 

Yukarıda belirttiğimiz bir çok rahatsızlık için kullanım biçimi fark farklıdır. Örnek verecek olursak böbrek taşı ya da böbrek kumu rahatsızlığı için kapari karpuzu veya kapari çayının tüketilmesi önerilmekteyken, kan rahatsızlığı olan birey için kapari reçeli ya da marmelat biçiminde tüketimi önerilmektedir. Kapari bitkisi çiçek açmadan önce toplanır ve ilaç yapabilmek için kullanılıyor. Meyve ve yaprakları da kullanmak mümkündür.

Balık türü yemeklerde ve salata yaparken tat vermesi açısından kullanılmakta, hatta turşusu da yapılmaktadır. Kapari çok yararlı bir bitkidir ancak dikkat edilmesi gerekli olan nokta kapari bitkisinin nasıl kullanılacağıdır. Nasıl kullanılacağı bilinmezse yararlı olduğu kadar da zararlı olabilir. Kapari bitkisinin zehrini atabilmesi için gölgelik alanda kurutulması gerekiyor. Herhangi bir ürünü almadan ve kullanmadan önce iyice araştırmak daha faydalı ve daha sağlıklı olacaktır.Bir yiyecek ve şunu diyen bir yazı 'Multipl Skleroz (MS) hastalığına şifa oluyor! Sağlık Haberleri. TÜMÖR, FELC, ROMATİZMA ve MİDE AĞRISI DAHA BİR ÇOK HASTALIĞA ŞİFA!' görseli olabilir

Sağlıkla kalın..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.