Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu 7 Belirtinin 4’Ü Varsa, Kan Şekeriniz Yüksektir Önlem Alın

Kontrol altına alınamayan diyabet damarların yapısını bozuyor. Bunun neticesinde; kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği, kalıcı görme kaybı ilk sırada olmak üzere tüm organlarda komplikasyonlar ortaya çıkabiliyor. Bu kadar ciddi bir sağlık sorunu olan diyabet, daha sağlıklı beslenme alışkanlığı, medikal tedavi ve düzenli egzersizden oluşan bir hayat şekliyle takip edildiğinde bu komplikasyonlar önlenebiliyor. Ancak erken tanı ve tedavi için evvela diyabetin belirtilerini tanımak ve zamanında hekime başvurmak çok önemli.

Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, diyabetin 7 önemli sinyalini sıraladı.

Diyabet (Şeker) Hastalığının Belirtileri
1. Ağız kuruluğu

Diyabet öncesi dönem erken fark edilip yeterli önlemler alınmazsa yorulan pankreas kan şekerini kontrol etmeye yetecek kadar insülin salgılayamaz hale geliyor. Bu durumda önce toklukta kan şekerleri yükselmeye başlıyor. Ağız kuruluğu ve çok su içme bu sürecin ilk belirtilerini oluşturuyor.

2. Gece idrara kalkma

Ağız kuruluğuna bağlı çok su içmenin beraberinde kanda yükselen kan şekerinin böbrek üstünde yarattığı basınç sebebiyle hastalar gece uykudan idrar ihtiyacıyla uyanmaya başlıyor. Gecede bir kez idrara kalkmak normal sayılıyor. Ancak birden daha fazla sayıda uykunun idrar ihtiyacıyla bölünüyor olması, akla diyabeti getirmeli.

3. Bacaklarda kramplar

İnsülin azlığı sebebiyle kanda şeker yükselirken hücre içerisine girip yakıt olarak kullanılamadığı için hücrelerde bir enerji açlığı ortaya çıkıyor. Halsizlik, bacaklarda kramplar, aşırı tatlı isteği, sabahları zor uyanma, gün içerisinde uyku hali, konsantrasyon azalması bu dönemde başlayan ve kandaki şeker yükseldikçe şiddeti artan belirtileri oluşturuyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, bu tür şikayetleri olan kişilerde açlık kan şekeri normal olsa dahi tokluk şekerlerinin takibinin veya şeker yükleme testinin muhakkak yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

4. Uyuklama

Kanda şeker yüksek olmasına karşın yakıt olarak kullanılamadığı için hücreler enerjisiz kalıyor. Bu durum beyin ve sinir sistemi hücrelerinin enerji azlığına yol açınca; uyku hali, konsantrasyon azlığı ve gün içerisinde uyuklama şikayetleri ortaya çıkıyor.

5. Kaşıntı

Kandaki şeker yükselmeye başlayınca cilt kuruyor ve genel bir vücut kaşıntısı başlıyor. Bu kaşıntı kadınlarda genital bölgede daha yoğun olabiliyor.

6. Genital mantar enfeksiyonları

Vücut sıvılarında artan şekerin bakterilerin üremesini kolaylaştırmasına bağlı şekilde kadınlarda sık idrar yolu enfeksiyonları ve genital bölgede kaşıntıyla beraber tekrarlayan mantar enfeksiyonları gelişebiliyor.

7. Kilo kaybı

Pankreasın insülin rezervi azaldıkça açlıkta da kan şekeri yükselmeye başlıyor. Şekerin kanda yükselmesine rağmen kullanılamaması sebebiyle hücrelerin enerji açlığı arttıkça hücreler enerjiyi yağ ve kas hücrelerinin parçalanmasıyla elde etmeye çalışıyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, bu dönemde yukarıdaki şikayetlere ilave olarak kilogram kaybının ortaya çıktığını belirtiyor.

Diyabet neden artıyor?

Diyabet sıklığı bir çok nedene bağlı şekilde artıyor. En önemli nedenler arasında ise aşırı karbonhidratlı gıda tüketimi, fast-food ve şekerli içecek tüketiminin artış göstermesi, kilogram alma, hareketsiz yaşam ve düzensiz beslenme yer almakta.Bu 7 Belirtinin 4’Ü Varsa, Kan Şekeriniz Yüksektir Önlem Alın 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.