Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Gaz Çıkarmanın 7 inanılmaz faydası!

29.06.2021
2.555
Gaz Çıkarmanın 7 inanılmaz faydası!

Gaz çıkartmanın dünya üstünde toplum ortasında çıkarmanın kötü birşey olduğu düşünülür. Ancak gaz çıkartmanın (osurmanın) insan sağlığına pek çok yararı bulunur. Bu sebeple gaz çıkarmak gayet doğal bir olay ve vücut sağlığı için önemli. İşte karnınızda gaz biriktiğinde tutmak yerine acilen çıkarmanız için ikna edici bazı sebepler:

1- Şişkinlik hissini giderir

 

Yemek yedikten sonra şişkinlik hissediyorsanız gaz çıkarmak yardımcı olur.

Şişkinlik hissi çok rahatsız edicidir. Zararlı olmasa da sinir bozucudur.

Yapılan araştırmada, şişkinlik hissinin iki sebebi olabileceği görüldü. Birincisi vücudunuzun daha fazla suya ihtiyaç duyması ikincisi de karnınızda biriken gazlar. Şişkinliği azaltmak için de gaz çıkarmanız en kolay yöntemdir.

 

2- Kolon sağlığı için faydalıdır

Annenizin gazınızı içinde tutmamanızı tembih ettiği vakitleri hatırlıyor musunuz? Bunu söylemekte haklıydılar. Gazınızı uzun süre tutmak zararlı.

Gazınızı herkezin içinde çıkartmak sizi zor duruma düşürebilir. Woman’s Health’te yazanlara göre de eğer bağırsak problemleri olan biriyseniz, gazınızı tutmak bağırsaklarınıza daha da zarar verebilirmiş.

 

3- Bir uyarıdır

Ne kadar tutmaya çalışsanız da muhakkak gazınızı çıkarma ihtiyacı duyarsınız.

Ancak gaz çıkarmak size sağlığınız hakkında ipucu verir. Eğer fazla gaz çıkarıyorsanız, gazınız kötü kokuya sahipse ve gaz çıkarırken zorlanıyorsanız acilen doktora görünmeniz gerekmektedir. Bunlar, kolon kanseri ve laktoz duyarlılığınız olduğunun belirtisi olabilir.

4- Kokusu faydalı

 

Doğru okudunuz. Çıkardığınız gazın kokusu faydalı olabilir.

Kulağa çılgınca gelse de yapılan araştırmada gaz çıkardığımız esnada açığa çıkan hidrojen sülfür bizi bazı hastalıklardan korur.

Aşırı miktardaki kokulu gaz zehirleyici olabilir. Ancak az miktardaki bu gaz sizi felç ve kalp rahatsızlıklarına karşı korur.

5- Diyetinizi şekillendirebilir

 

Sağlıklı beslenmek elbette şart. Yediğiniz yiyeceklere göre gaz çıkardığınızı biliyor muydunuz? Mesela devamlı lifle besleniyorsanız sık sık gaz çıkarırsınız. Et odaklı diyet yaparsanız gazınız kokar. Woman’s Health bu sebeple insanların yediklerini değiştirdiklerini bile anlatıyor.

 

6- Sık sık gaz çıkaranlar mutlu kişilerdir

 

Sık sık gaz çıkaranların daha mutlu oldukları söyleniyor.

Diğer bir deyişle sık sık gaz çıkaranlar daha mutlu ve rahat hissediyorlar.

Yediğiniz besinler sindirim ve dolaşım sisteminizi direk etkiliyor. Karnabahar, lahana ve brüksel lahanası tüketenlerin sindirim sistemleri daha hızlı çalışır. İyi sindirim sistemine sahip kişiler daha fazla gaz çıkarırlar.

 

7- Rahatlatıcıdır

Kimse bunu açık açık söylemese de uzun süre tuttuktan sonra gaz çıkarınca rahatlamış hissederiz.

Gazınızı tuttuğunuzda daha sinirli ve tedirgin hissedersiniz.

Gaz çıkarmayla ilgili okuduklarınıza şaşırdınız mı? Birçok kişi gaz çıkarmayı ayıp olarak görse de gerçekten de sağlığımız için gerekli ve sağlığımız hakkında bize ipucu veriyor.Bir bir veya daha fazla kişi ve şunu diyen bir yazı 'MmaMa @organikdoktorum HAYATIMIZIN VAZGEÇİLMEZ PARÇASI GAZ ÇIKARMANIN 7 ŞAŞIRTICI ve MUHTEŞEM FAYDASI' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.