Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Tırnak Batması Tedavisinde Doğal Yöntemler

27.06.2021
3.742
Tırnak Batması Tedavisinde Doğal Yöntemler

Tırnak batması kişiyi rahatsız eden, ağrıya neden olan ve fazlaca yaygın olarak görülen bir durumdur. Tırnak batması nedir evvela ona değinelim.

 

Batık tırnak, tırnağın ciltten dışarıda uzama yolunu bulamadığı ve derinin altında büyümeye başlamasıyla oluşan bir durumdur. Onikokriptoz olarak da bilinir. Tırnak batması genel itibari ile tırnağın kenarında oluşan bir durumdur. Bu bir hayli acı veren bir durumdur. Eğer önemsenmez tedavi edilmezse ciddi enfektelere neden olarak hasarların oluşmasına neden olmaktadır. Çoğu bireyde ayak başparmağında görülür ancak diğer parmaklarda da görülebilmektedir. Özellikle kıvrımlı, kırılgan tırnaklara sahip olan bireylerde daha sık görülebilmektedir.

Tırnak Batmasının Nedenleri ?

-Ayağı sıkan ayakkabılar giymek: Dar ve sıkı ayakkabı giymek tırnaklara baskı uygular ve eti zorlar. Tırnak tıkıştıkça ete doğru batar ve tırnak batmasına neden olur.

-Tırnakların çok kısa olması: Tırnak kesme biçimi de son derece önemlidir. Aya k tırnaklarının çok kısa kesilmesi halinde tırnak batmaları oluşabilir.

-Tırnakların eğri olması: Kıvrımlı bir tırnağa sahipseniz eğer buda tırnak batmalarına neden olmaktadır.

 

-Tırnaklarda yaralanmaların görülmesi: Tırnaklarımızda görülen herhangi bir yaralanma parmaklarımızı koruyamadığından tırnak batmalarına neden olabilir.

Tırnak Batmalarında Uygulanabilecek Doğal Tedavi Yöntemleri

 

-Tırnak batmalarında limon kullanımı: Limonun içeriğinde bulunan sitrik asit meydana gelebilecek herhangi bir enfeksiyonu tedavi edebilmektedir. Ayrıca mantar oluşumunu da engellemektedir. Peki tırnak batmalarında nasıl kullanılır ?

1 adet limonu ince dilimler halinde keselim. Kestiğiniz limon dilimini batık tırnağın üzerine koyun ve temiz bir bez yardımı ile sarın. Bir gece boyunca bu biçimde bekletin. Bu uygulamayı günde bir defa düzenli ilaçlanma uyguladığınızda faydalı olacaktır.

-Tırnak batmalarında papatya çatı kullanımı: Tırnak batmaları görüldüğünde papatya çayını ya da poşet papatya çayı da olabilir batık tırnağınıza 15-20 dakika boyunca uygulayarak bekletin. Daha sonra tırnağınızı kesebilirsiniz.

İlgilini çekebilir Çorabın İçine Soğan Koymanın Yararları Nelerdir?

-Tırnak batmalarında tuz kullanımı: Öncelikle tırnak batığı olan ayağınızı sıcak suda bir müddet bekletin. Daha sonra bu suya bir avuç tahıl tuzunu o suya ekleyin. 20 dakika boyunca bekletip daha sonra tırnağınızı kesebilirsiniz.

-Tırnak batmalarında çay ağacı yağı kullanımı: Batık tırnaklar için kullanabilecek başka bir önemli yoldur. Öncelikle enfeksiyonlar ve için görünümünün tedavi edilmesi için kullanılıyor. Batık tırnağın kesilemediği durumlarda düzenli bir biçimde devamlı kullanmak faydalı olacaktır.

Bir yazı görseli olabilir
Sağlıkla kalın..

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.