Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

İsmini duydu, yetiştirmeye başladı! Kilosu 100 liradan satılıyor

İsmini duydu, yetiştirmeye başladı! Kilosu 100 liradan satılıyor

Bursa’da bir üretici, önceden çilek yetiştirdiği arazisinde yaban mersini ekti, kilogramsunu 100 liradan satıyor. Daha önce çilek üretimi yaparak geçimini sağlamakta olan Özcan Burcan, ismini duyduğu ve iyi gelir getiren yaban mersini yetiştirmek için harekete geçti.

 

Toprak tahlili yaptıran müteşebbis, yaşadığı Orhaneli ilçesinin Göynükbelen köyündeki arazisinin yaban mersini yetiştirmek için uygun olduğunu öğrendi.

 

Burcan’ın 3 sene önce ekimini yapmış olduğu yaban mersinleri 3 senenin sonunda ilk meyvesini verdi. Doğal olarak yetişen şifa deposu bu meyvelerin dibine yalnızca su ve çam ağacı kabuğu konuluyor.

 

Doğal ortamda yetişen orman meyveleri göz problemi yaşamakta olan yurttaşlar tarafından büyük ilgi görüyor. Toptan kilogramsu 75 liradan satılan bu meyve, perakende ise 100 liradan satılıyor.

 

Bu yıl ilk hasadını alan Özcan Burcan, dönümünden 500 kilogram meyve hasat etmeyi bekliyor. 35 yıl ömrü olan yaban mersini fideleri her yıl verimini artırıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi de, katma değeri yüksek ve üzümsü meyveler noktasında kenti merkez haline getirmek için çalışmalarını devam ettiriyor.

 

Bugüne kadar 200 bine yakın yaban mersini fidanını üreticiyle buluştu. Bu seneki hasada başladıklarını dile getiren Özcan Burcan, “Geçtiğimiz senelerde çilek yetiştiriciliği yapıyorduk.

Yaban mersinini duyduk ve yetiştirmeye karar verdik. Bu meyve doğal olarak yetişiyor. Yalnızca su ve çam ağacı kabuklarını dibine veriyoruz. 5 dönüm alana ektim.

 

İlk hasatta bir dönümden 500 kilogram hasat etmeyi hedefliyorum. Sağlık açısından da çok yararı var. Bilhassa göz rahatsızlığı çekenler bu meyveyi çok tüketiyor. Toptan 75 liradan, perakende ise 100 liradan satıyoruz” dedi.Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı 'KİLOSU 100 LIRA İSMİNİ DUYUNCA YETİŞTİRMEYE BAŞLADI GELİR KAPISI OLDU OKUMAK İÇİN YUKARI KAYDIR' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.