Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Elbise Çamaşır Yumuşatıcıları Sağlık Açısından Zararları Nelerdir?

Elbise Çamaşır Yumuşatıcıları Sağlık Açısından Zararları Nelerdir?

Kumaş yumuşatıcısı konusundaki sorun her kullanımda içerdiği az miktarda toksin değil, onu düzenli ilaçlanma kullanmış olduğunuzda vücudunuzun içinde son bulmasıdır.

 

 

 

Çamaşır yumuşatıcıların içerisindeki kimyasal maddeleri ve zararlarını paylaşacağız.

 

 

 

Kumaş yumuşatıcısı, giysilerinizin yumuşaklığını muhafaza etmesi ve onlara hoş, taze bir koku vermesi için dizayn edilmiş popüler bir üründür.

 

 

Kumaş yumuşatıcısı her yerde bulunabilir ve alınabilir bir şey olduğundan dolayı evlerin çoğunda kullanılır.

Ancak çoğu alıcının bilmediği şey, onların sağlığınızı tehdit eden pek çok kimyasalla ağzına kadar dolu olmasıdır, özellikle çocukların sağlığı için.

Onların pazarlama kampanyaları, bütün aile için mükemmel olduğu reklamını yaparken bu şirketlerin gelirlerini korumak için açıklamamayı tercih ettiği kesin gerçekler vardır.

 

Eve ait temizlik malzemelerinin yapımında kullanılacak olan bazı kimyasal maddeler gibi, çoğu kumaş yumuşatıcısı da hemen fark edilebilir olmayan zararlı elementler içerir.

Onlarla direkt veya dolaylı olarak temas kurulması neticesinde, bazıları solunumla ilgili problemler ve deri rahatsızlıklarına sebebiyet verir.

 

Marketlerdeki kumaş yumuşatıcısı ürünlerin yarısından fazlası, ikiden fazla sağlık problemine neden olduğu bilinen, kimyasallar içerir.

Bugün kumaş yumuşatıcılarında en yaygın olarak bulunan kimyasalları ortaya çıkaracağız ve bu şekilde onları ürün etiketine bakarak tespit edebileceksiniz. Daha fazlasını öğrenin!

Alpha- terpineol
kimyasallar

 

Bu renksiz, yanıcı sıvı, leylak kokuludur ki bu da kumaş yumuşatıcılar için güzel koku katkısı olarak kullanılır.

Birleşmiş Milletler Çevreyi Koruma Acentesi şu tür hastalıkların gelişiminde bu maddenin etkili olduğu hakkında uyarıyor:

Merkez sinir sisteminde dengesizlikler
Hipotermi
Kronik baş ağrıları
Depresyon ve kaygı
Kas koordinasyonunun yitimi
Mukus zarlarının tahrişi

Benzil asetat
Bu güzel koku katkısı, çamaşır deterjanlarının üretiminde ve kumaş yumuşatıcılarında en çok kullanılacak olan ürünlerden birisidir.

Çiçekli bir kokusu vardır ve üstteki gibi bu da renksiz bir sıvıdır.

Yıllar boyunca, temizlik ürünlerindeki varlığı aşağıdakilerle bağlantılandırılmıştır:

Artan pankreas kanseri riski
Göz tahrişi
Nefes akıp vermede güçlük
Baş ağrıları
Benzil alkol
yumusatici

 

Renksiz bileşiğin, bitkilerden ve ağaçlardan elde edilen hoş bir aroması vardır. Kumaş yumuşatıcılarına ilave olarak sümbül ve yasemin gibi esas yağlarda görülür.

Vücutla temas ettiğinde bunlarla bağlantılı olabilir:

Merkez sinir sistemi rahatsızlıkları
Üst solunum yolları enfeksiyonları
Zehirlenme ve kusma
Baş ağrıları
Uyku sersemliği
Sersemlik, kusma, bulantı
Baş ağrıları
Karaciğer ve böbrek hasarları
Kalple ilgili düzensizlikler
Cilt hastalıkları durumları
Solunum yolu enfeksiyonları
Etil asetat
Bu hoş kokulu malzeme, pek çok ev ürününde çözücü olarak işlev görür.

Birleşmiş Milletler Çevreyi Koruma Acentesi bunu tehlikeli atık olarak sınıflandırıyor ve her halükarda kaçınılması gerekli olan bir madde olduğunu belirtiyor.

Sağlığınıza karşı riskleri şunlardır:

Böbrek ve karaciğer hasarı
Solunum yolu enfeksiyonları
Yorgunluk ve kansızlık
Kloroform
kokulu-urunler

Kloroform, yoğun, renksiz ve birazcık tatlı kokulu olan bir sıvıdır ve kumaş yumuşatıcılarına kokusu ve çözücü görevi görmesi için katılır.

Birleşmiş Milletler Ulusal Toksikoloji Programı tarafından yayımlanmış Kanserojen Maddelere ilişkin 11. Raporda, kanserojen olarak listelenmiştir.

Kloroform içeren ürünlerin düzenli kullanımında şu sağlık sorunları ortaya çıkabilir:

Terpinolen
Terpinolen bir başka renksiz sıvıdır ve pek çok temizlik ürününe turunçgil kokusu verir. Kumaş yumuşatıcıları, tıraş kremleri, sabun kalıpları ve evlerde yaygın olarak bulunan diğer ürünlerde kullanılır.

Ayrıca bu da kanserojen olma ihtimali var olarak listelenmiştir ve böbrek ve idrar torbasındaki kötücül hücrelerin sayısını arttırır.

Buna ilave olarak terpinolen şu sorunlarla alakalıdır:

Gözde tahriş
Deri hastalıkları
Boğaz ağrısı
Sinüslerin iltihaplanması
Bu etkilerin orta veya uzun sürede kendini göstermesinin sebebi kullanmış olduğunuz ürünlerin genelde bu maddelerden çok küçük oranda içermesidir.

Problem şudur ki bunlardan çoğu düzenli veya günlük olarak kullanılır ve bu şekilde zararlı içerikler vücudunuzda birikme yapar.

Bu risklerden kaçınmak için, öncelikle paketlemeyi kontrol edin ya da elma sirkesi veya karbonat gibi doğa dostu alternatiflere yönelin.

Bir su kütlesi ve şunu diyen bir yazı 'bilge Detaylar Hikayemizde cafe Zararını Öğrenince Bir Daha Asla Evinize Yumuşatıcı Sokmayacaksınız' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.