Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Böbrekleri Tüketen 10 Sebep (Diyalize Mahkum Olmamak İçin Okuyunuz..!)

27.06.2021
5.547
Böbrekleri Tüketen 10 Sebep (Diyalize Mahkum Olmamak İçin Okuyunuz..!)

Türk Nefroloji Derneği verilerine göre, Türkiye’de böbrek hastalığı tanısıyla izlenen 74. 475 bin hasta var. Böbrek nakli bekleme listesinde ise 22 000 hasta bulunuyor. Antalya’da yapılan 34. Ulusal Nefroloji, Hipertansiyon, Diyaliz ve Transplantasyon Kongresinde, Türk Nefroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Siren Sezer’e göre, mevcut nakil sayısı ile bu rakamı eritmek mümkün değil.

Böbrek naklinin bu denli yetersiz olmasının ve ihtiyacı karşılayamamasının sebebi ise kadavradan organ bağışının azlığı.

 

Böbrek yetmezliği geliştikten sonra sıkıntılı bir tedavi süreci başlıyor. İlaçlar, diyalizler, ameliyatlar derken fakat uygun donörle karşılaşabilenlerin yüzü gülüyor. Bu sebeple böbreklerin kıymetini sağlıklıyken bilmek, böbreklere zarar veren davranışlardan kaçınmak büyük önem taşıyor. Dr. Sezer’in vermiş olduğu bilgiye göre, böbreklere zarar veren ve yetmezliğe götüren 10 önemli neden ise şöyle:

 

1- Diyabet hastalığı

2-Hipertansiyon

 

3-Ateroskleroz (damar sertliği)

4-Obezite ve sağlıksız beslenme

 

5-Çok tuz tüketmek
6-Miktarı az ve düzensiz su içme alışkanlığı
7-Bilinçsiz bitkisel ürünler tüketmek
8-Yoğun ağrı kesici kullanmak
9-Boşaltım sorunları, gençlerde idrar tutma alışkanlığı, yaşlılarda prostat büyümesi ve mesane sorunları.

 

10- Sigara içmek,

 

Ayrıca fazla protein almak, su içmemek ve bilinçsiz ilaç kullanmakta böbrek iflasına yol açan etmenlerdendir. Çünkü böbrek hastalığında idrarda atılan protein miktarı artar. İdrardaki bu artmış protein zamanla böbrek yapısında geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir.Bir bir veya daha fazla kişi ve şunu diyen bir yazı 'Böbrekleri Bitiren Alışkanlığımız..! günlük hayatta hepimiz yapıyoruz... DİYALİZE BAĞLI KALMAYIN..! Böbrekleri Bitiren 10 Davranış Prof. Dr. Siren Sizer' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.