Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saraçoğlu Beyaz Dut Kürü Faydaları Nelerdir Nasıl Yapılır

26.06.2021
2.692
Saraçoğlu Beyaz Dut Kürü Faydaları Nelerdir Nasıl Yapılır

Merhaba kıymetli okurlarım Bu yazımda da yine sizlere yaz meyvesi olan dutun yararlarından bahsedeceğim. Hem kurusunun aynı zamanda tazesini severek tükettiğimiz beyaz dutun yararlarına bakalım. İbrahim Saraçoğlu’nun kürü nasıl yapıldığını anlatacağız.

 

 

 

Dut eski çağlarda tıp dünyasında hastalıkların tedavisinde kullanılmaktaydı. Sağlıklı, besleyici ve hastalıklara karşı koruma sağlamakta olan bir kuru yemiştir. İçerdiği vitamin ve mineraller beraberinde kuvvetli bir antioksidan özelliğine sahiptir. Bu yüzden kanser hastalığı ilk sırada olmak üzere soğuk algınlığı ve kanın temizlenmesi gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

Dut antosiyonin, flovonoidler, lutein, Beta karoten ve A karoten açısından bir hayli zengindir. Bu kuvvetli antioksidanlar sayesinde vücudumuzdaki serbest radikalleri etkisiz şekle getirir ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir.

Kuru dutun yararları nelerdir?
Doğal bir antibiyotiktir:
Demir, kalsiyum, B1, B2 ve C vitaminleri bakımından bir hayli zengin olan beyaz dut bağışıklık sistemimizi bir hayli güçlendirmektedir. Genel sağlığımızı muhafaza etmeye yardımcı olur ve kolayca hastalıklara yakalanmamıza engel olur.

Kanı temizler:
Birçok tıp tedavisinde kan ve kan ile ilgili olan bütün hastalıklarda beyaz dut kullanılıyor. Kan dolaşımı ve kanın temizlenmesinde tıpta hala kullanılıyor. Kan dolaşımının düzenli bir biçimde akmasına yardımcı olur. bu nedenle kalp ve damar hastalıkları olan kişilerin beyaz dutu düzenli bir biçimde tüketmesini öneriyoruz.

Bağışıklık sistemini düzenler:

İç salgı seviyesini arttırarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Böylece daha fazla su tüketmenizi sağlayacaktır. Su içemeyenler ve vücudunda sıvı azlığı olan insanların dut tüketmelerini önemle öneriyoruz.

Cilt hastalıklarına karşı iyi gelir:
Özellikle egzama akne deri soyulmaları ve kan iltihabı gibi pek çok deri ve kan hastalığına karşı iyi gelmektedir.

Beyaz dut kürünün hazırlanışı:
Malzemeler:

5-6 adet beyaz dut
Yarım litre su
Hazırlanışı:

Yarım litre kaynamakta olan suyun içine beyaz dut taneleri atılır. Kısık ateşte 6 dk. Kadar kaynatılır. Elinizi yakmayacak dereceye gelindiğinde ister egzamalı olan ellerinizi kabın içine koyun. İster içerek kan iltihabı gibi hastalıklar için tüketebilirsiniz. İçildiği zaman yarısını sabah aç karnına yarısını akşam içmelisiniz.

Beyaz dut kürünün yararları:
Egzama ve kan pıhtılaşmasına karşı iyi bir antibiyotiktir.
Diş eti rahatsızlıklarına karşı iyi gelir.
Aç karnına içildiği zaman bağırsaklarda bulunan kurtların düşürülmesine yardımcı olur.
İçerdiği yüksek C vitamini bakımından bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.
Beyaz dut şeker içeriği yüksek olmasından dolayı şeker ve diyabet hastalarının çok fazla tüketmesini öneri etmiyoruz. Bu kür 25 gün boyunca uygulanmalıdır. Daha sonra 5-10 gün kadar ara verilmelidir.

Bir şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde Faydası Dudak Uçuklatıyor! Kaynatın ve...' görseli olabilir

Sağlıklı günler dilerim..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.