Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kemik Erimesini Önlemek İçin Bu Maddelere Dikkat

26.06.2021
3.017
Kemik Erimesini Önlemek İçin Bu Maddelere Dikkat

Merhaba sevgili okurlarım. Kemik sağlığı küçük yaşlardan yaş ilerleyene kadar üstünde sık olarak durulan sağlık konularındandır. Günlük yaşantımızda doğru bilip yanlış yaptıklarımız veya hiç farkına varmadan yapmış olduğumuz hatalar kemik sağlığımızı riske atmaktadır. Kemik sağlığına zarar veren yanlış davranışların başında, yanlış hareket, hareketsiz bir hayat ve yanlış beslenme gibi pek çok durum kemik sağlığı ile direk olarak ilgildir. Kemik sağlığı ile alakalı rahatsızlıklar en çok bayanlarda ve küçük yaştaki çocuklarda daha sık karşılaşılabilen durumdur. Erkeklerde bu durum kadın ve çocuklara göre daha azdır. Ancak ciddi bir fark yoktur. Kemik sağlığı ve kemik hastalıklarından bahsederken en yaygın ve sıkça rastlanan durum kemik erimesidir. Osteoporoz halk arasında kemik erimesi olarak bilinen kemik rahatsızlığı direk olarak yanlış beslenme ile alakalıdır.

Osteoporoz bayanlarda menopozdan sonra daha hızlı bir artış olmaktadır, çocuklarda ise yetişkinlik çağında hızlı artış olmaktadır. Vücudun normal dengesini bozduğu için günlük hayattaki yaşamınızı da olumsuz etkilemektedir. Kemik sağlığını riske atan durumlar nelerdir?Detaylarına bakalım.

Kemik Sağlığını Riske Atan Hatalar:

Vücudun ihtiyaç duyduğu kadar kalsiyum almamak:
Kemik sağlığı ile alakalı direkt ilgili olan kalsiyumdur. Çocuk yaşlardan itibaren yeterli alınmayan kalsiyum yaş ilerledikçe daha ciddi sorun haline gelebilmektedir. Hatta bu durum ilerleyen yaşlara kalmadan daha erken de problemler yaşanabilemektedir. Kalsiyum 30’lu yaşlara kadar vücutta depolanabilir ve bu yaştan sonrada vücutta depolanan kalsiyum kullanılıyor. Hamile bayanlarda kemik erimesi daha fazla görülür. Günlük alınması gerekli olan 1000 mg vücudun ihtiyaç duymuş olduğu kalsiyum miktarıdır. Hamile bayanlar ve çocuklar için bu oran 1200-1500 mg arasındadır. Kalsiyum bakımından özellikle süt ve süt ürünleri bir hayli zengindir.

Yeterli miktarda protein alınmaması:

Günlük hayat tarzımızı ve yediğimiz yiyeceklere daha dikkat ederek hem sağlığımızı aynı zamanda vücudumuzu dengede tutmak mümkün hale gelecektir. Yetersiz protein alımı genelde yanlış diyet yapan kişilerde ve yanlış beslenen kişilerde daha sık görülmektedir. Eğer diyet yapacaksanız muhakkak bir diyetisyenin vücudunuza uygun biçimde hazırlayacağı bir liste ile uygulamak daha yerinde olacaktır. Eğer kendi diyet programınızı kendiniz hazırlayacaksanız proteini eksik olan bir program hazırlamamaya özen gösterin. Günlük yaşamda insan vücudunun alması gerekli olan protein miktarı 0,8 gramdır. Bu farklı kilolardaki kişilerde de aynı orandır. Et ve et ürünleri protein bakımından zengin gıdalardır.

Hareketsiz bir hayat tarzı:
Birçok rahatsızlığın olduğu gibi kemik sağlığı şikayetlerinin de başında hareketsiz bir hayat tarzı gelmektedir. Hareketsiz yaşam biçimi ve yanlış hareketler kemik sağlığını olumsuz etkilemektedir. Günlük yaşantınızda yürüyüş ya da spor yapmıyorsanız kemik sağlığı ile alakalı sorunlarla karşılaşmanız daha yüksektir. Hareketsiz yaşam sürdürmeniz zaman içerisinde kendisini gösterir. İlk başta gösterdiği durum ise kemik sağlığı ile alakalı olan durumlardır.

Fazla tuz kullanımı:
Ülkemize has bir durum olan yemeklere başlamadan evvel tuz kullanımıdır. Bu durum faydanın yanında vücudumuza zarar vermektedir. Tuz kullanımını hayatımızdan bütünüyle çıkaramazsak da ekstra kullanacağımız yerlerden kısmak bizim elimizde. Ekmeğin içerisinde zaten olan tuzu ekstradan yemeklere katmamayı sağlayabiliriz. Tuz fazla kullanıldığı zaman idrarla birlikte fazla kalsiyum atılmasına sebep olur. Bu durumda kemik sağlığımızı olumsuz etkiler.

Fazla kafein tüketmek:
Sabahları kahve içmeden ayılamam diyorsanız kötü haber. Sabah uyanır uyanmaz vücuda kafein alınması kemikleri ve vücudu olumsuz etkilemektedir. Ayrıca gün içinde de çok fazla kahve içiyorsanız da kemik hastalığı riski altındasınız. Kahve içmek için bir hayat tarzı ise Türk kahvesi günlük 3-4 fincanı geçmeyecek şekilde az şekerli tüketmeniz çok daha iyi olacaktır. Ayrıca sabahları kahvaltı yapmadan da kafein tüketimi yapmayın.Bir şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde Kemik Erimesine Karşı 7 Pratik Ãneri' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.