Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Sürekli Gaz Çıkarma Neyin Belirtisi ? Gaz Nasıl Önlenir ?

24.06.2021
4.975
Sürekli Gaz Çıkarma Neyin Belirtisi ? Gaz Nasıl Önlenir ?

Gaz çıkarma, osurma ve yellenme olarak da adlandırılmaktadır. Gaz çıkarma normal bir olaydır ve tüm herkeste görülür. Kokulu ya da kokusuz, sesli ya da sessiz olsun gaz çıkarma herkeste görülen bir durumdur. Uzmanlar günde normal bir insanın 5-15 arası gaz çıkardığını söylemektedirler. Yellenme durumu, normal bir sindirim sistemi olayıdır ve bağırsaklarda bulunan mikropların aktivasyon halinde olduğunu göstermektedir. Çiğ sebzeler ve fasulye türü ürünler tüketildiğinde daha çok gaz çıkarıldığı bilinmektedir.

 

 

Günlük olarak çıkarılan gaz çok normaldir diyebiliriz ancak daima gaz çıkarmak çok normaldir diyemeyiz. Şişkinlik olarak adlandırabileceğimiz aşırı gaz çıkarma durumu, insanlarda rahatsızlık hissi uyandırmaktadır. Bununla birlikte aşırı gaz çıkarma bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Gün içinde 20 defadan çok çıkarılan gaz şişkinlik hissine neden olmaktadır.

Yine gaz çıkarma durumu bireyin normal yaşam düzenini ya da yaptığı diyeti etkileyebilmektedir. Fakat bazı durumlarda sağlık açısından bir rahatsızlık olabileceğinden ötürü tıbbi açıdan destek almak önemlidir.

Bireyin Fazla Gaz Çıkarmasına Ne Sebep Olur ?

Hepimiz yemek yerken, su içerken ya da tükürüğümüzü yutarken bununla birlikte bir miktar havayı yutabiliriz. Her besin tükettiğimizde ya da su içerken daha fazla hava yutarız ve bu hava sindirim sistemimizde birikmiş olur. Vücudumuzda bunu atabilmek için gaz çıkararak ya da geğirme yolu ile atmaya çalışır.

Kokulu Gaz Çıkarmanın Nedenleri Nelerdir ?

 

Gaz çıkarmanın her türlüsü çok normaldir. Fakat kokulu gaz çıkarmanın bazı nedenleri bulunur. Bunlar ;

-Lifi yüksek besinler tüketmek

 

-Gıda intoleransına sahip olmak

-Bazı ilaçları kullanıyor olmak (antibiyotik gibi )

-Bireyde kabızlığın görülmesi

-Bireyin sindirim sisteminde mikropların birikmiş olması

Bunların yanında nadir olarak görülse de kolon kanseri de kötü kokan gaz çıkarmayanın sebeplerinden biri olabilmektedir.

Aşırı Gaz Çıkarmanın Nedenleri Nelerdir ?

İlgilini çekebilir Saracoglu zayıflatan soda ayran limon kürü tarifi
-Sindirilmesi zor olan besinler tüketmek: Sindirilmesi zor bazı besinlerin vücuttan atılması zor olur. Bu tür ürünlerin içeriğindeki lif miktarı ve vücudun tüketimi için zor olan bazı şeker türevleri bir hayli fazladır. Bunların yanında bir çok insan bu tür besinlerden az miktarda etkilenirken bazıları diğerlerinden daha çok etkilenmektedir. Aşırı gaz birikmesine sebep olan bazı ürünleri sayacak olursak;

Fasulye,

Mercimek,

Lahana,

Brokoli,

Karnabahar,

Kara lahana,

Brüksel lahanası,

Kepek,

Laktoz içeren sür ürünleri,

Fruktoz,

Şeker yerine kullanılacak olan sorbitol,

Soda ya da kola türü bazı gaz içeren içecekler,

Buğday

gibi ürünler belli başlı olarak gösterilebilir.

-Sindirim sisteminde görülen rahatsızlıklar: Sindirim sistemi rahtatsızlıklarında görülen devamlı gaz çıkarmaya sebep olan bazı bozukluklar;

Otoimmün pankreatit

Çölyak hastalığı

Crohn hastalığı

Diyabet

Damping sendromu

Yeme bozukluğu

Gastroözofageal reflü hastalığı

Gastroparezi

Enflamatuer bağırsak hastalığı

Huzursuz bağırsak sendromu

Laktoz intoleransı

Ülser ve ülseratif kolit

Bu tür rahatsızlıklar daha sağlıklı sindirim sistemine engel olarak sindirim sistemine baskı yapar ve buda rahatsızlık verici olduğu fazla gaz çıkarmaya sebep olur.

-Aşırı ve Sürekli Stres İçinde Olma: Birçok insan gün içerisinde yoğun stres altında olduğunda irritabl bağırsak sendromu rahatsızlığının belirtilerini gösterir. Pek çok birey sigara tüketirken, sakız çiğnerken, tatlı türevi besinler tüketirken veya alkol tükettiklerinde aşırı gaz çıkarabilmektedirler.

-Kabızlık Sorunu: Kabızlık sorunu yaşamakta olan kişilerde çok sık olarak görülen ve kötü kokulu gaza neden olan bir sorundur.

-Sindirim Sistemindeki Bakteri Miktarında Ve Türünde Görülen Değişiklik: Antibiyotik kullanımı ve bakteri içeren besinlerin tüketilmesi sindirim sistemimize zarar vererek fazla gaza neden olmaktadır.

Aşırı Gaz Çıkarma Nasıl Önlenir ?

-Gaz çıkarmaya sebep olan besinleri tüketmemeye özen gösterin.

-Gün içinde sık sık ve az miktarda öğünler yemeye çalışın. Bu sayede sindirim sistemindeki stres azalacak ve buda fazla gaz oluşumunu engellemeyi sağlayacaktır.

İlgilini çekebilir Kanı Toksinlerden Temizleyen Bitkiler
-Besinleri yavaş yemeye özen gösterin ve yavaş sıvı tüketmeye çalışın. Hızlıca tüketilen besinler ve içecekler fazla hava utulmasına neden olur.

-Düzenli olarak egzersiz yapmak sindirim sisteminde gaz birikimine engel olacaktır. 30 dakika boyunca yapılacak bir egzersiz yararlı olacaktır.

-Besinlerin tüketiminde daha az yağ kullanmaya ve daha az tüketmeye özen gösterin. Yağlı besinler tüketmek sindirimin yavaşlamasına neden olur. Sindirilemeyen besinlerde gaz oluşumuna neden olur.

-Reçetesiz satılan bir gaz ilacı kullanabilirsiniz. Bu tür ilaçlar lifli besinlerin sindirilmesiyle oluşan gaz miktarının azaltılmasına yardım edecektir.

-Sigara tüketimini ve sakız çiğnemeyi bırakmanızda yararlı olacaktır.

-Gazlı ürünlerin tüketiminden kaçınmakta faydalı olacaktır.

Doktora Ne Zaman Başvurulmalı ?

İlaç kullanımının, uygulanmakta olan herhangi bir diyetin bir yardımının dokunmadığı durumda bir doktora başvurulması faydalı olacaktır. Birazdan yazacağımız rahatsızlıklarla birlikte şişkinlikte var ise eğer doktora görünmek en daha sağlıklısı olacaktır.

Kronik karın ağrılarıyla birlikte şişkinlik

Tekrarlayan ishal ve kabızlık

Sebebi bilinmeyen kilogram kayıpları

Bağırsak inkontinansı

Dışkıda görülen kan

Yüksek vücut sıcaklığı, kusma, titreme eklemlerde veya kaslarda görülen ağrılar gibi enfeksiyon belirtilerinin oluşması.

Sağlıkla kalın..Bir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve yazı görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.