Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Rahimde Kist Neden Oluşur? Sebepleri Nelerdir?

24.06.2021
1.532
Rahimde Kist Neden Oluşur? Sebepleri Nelerdir?

Rahimde oluşan kistler genel itibari ile zararsız olsa da ilerleyen zamanlarda tümöre dönüşüp kansere kadar ilerleyebilir. Genel olarak 30 lu yaşlardan sonra başlayan bu durumlar bazı bayanlar tarafından yaşamınız boyunca hissedilmeyebilir. Zararsız oldukları için etkisi olmaz fakat zararlıların etkisi gözükmektedir ve kansere kadar ilerleyebilir.

 

 

 

Zararsız olan bu kistlerin ilerlemesi durumunda zararlı hale gelebildikleri için erkenden önlem almayı, kist henüz oluşmadan yok yok edilmesi gerekir. Bu yüzden rahim kistine neden olan bazı sebeplere yer vereceğiz. Dikkatli bir biçimde okuyup önlem almanızı şiddetle öneriyoruz.

Rahimde Kist Neden Oluşur? Sebepleri Nelerdir?
1: Hormon Sorunları
Hormonal dengesizlikler rahim kistlerinin en büyük sebepleridir. Östrojen ve progestoron hormonu ilk sırada olmak üzere diğer tüm hormon bozukluğu kistlere sebep olabilmektedir. Bu hormonların aşırı yükselmesi ya da düşmesi kistlere ciddi anlamda etki etmektedir. Bu yüzden senenin belli dönemlerinde hormon testi yapmak doğru olacaktır. Özellikle de şüpheli durumlarda derhal test yaptırmakta fayda vardır. Bunlara ilave olarak insülün hormonunun azlığı da rahim ilk sırada olmak üzere vücutta kist oluşumuna sebep olabilir. Bu yüzden hormon sistemi son derece önemlidir, dikkat edilmesi gerekiyor.

 

2:Kalıtsal Durumlar

Genetik de bu konu da önemli yer kaplamaktadır. Ailenizde bu tür problemleri yaşamakta olan biri var ise sizde de olma ihtimali yükselmektedir. Bu yüzden ailesinde bu tür rahatsızlığı bulunan kişiler daha sık test etmesi öneri edilmektedir.

 

3: Erken Adet Durumlar

Dengesiz ya da erken adet durumları da kist oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu yüzden erken adet durumları yaşamakta olanlarda ilerleyen zamanlarda testleri sıklaştırması öneri edilmektedir.

4: Diğer Maddeler

Stres, aşırı kilogram alma, aşırı yağlı , tuzlu, şekerli ya da unlu beslenme gibi etkenlerde kist oluşumuna sebebiyet verir. Özellikle şeker kist hücrelerini besler ve çoğalmasına sebebiyet verir. Bu yüzden aşırı beslenmeden uzak durmamız gereklidir.

 

Aynı şekilde sigara da bu hücrelerin çoğalmasına sebebiyet verir. Sigara ve alkol tüketimini bırakmanız gerekir. Tüm bunlara ilave olarak bol su içmeli ve sporu hayatımızdan eksik etmemeliyiz.Bir şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde BİLMEYEN KALMASIN! BU SEBEPLER RAHİMDE KİST OLUŞMASINA SEBEP OLUYOR!' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.